South Park: Snow Day! - İnceleme
İncelemeOG

South Park: Snow Day!

0

Question LLC tarafından geliştirilen South Park: Snow Day! oyununun yayıncılığını  South Park Digital Studios ile birlikte THQ Nordic üstleniyor. South Park: Snow Day! içerisinde barındığı aşırı absürt komedisi ile birlikte 26 Mart 2024 tarihinde bizlerle olacak. Diğer South Park oyunlarından farklı olarak South Park: Snow Day! yeni bir oyun tarzı ile çıkışını gerçekleştiriyor, gelin hep birlikte South Park: Snow Day! incelemesine bir göz gezdirelim.

South Park: Snow Day!

Açıkçası söylemem gerekirse South Park: Snow Day! oyunun önceki oyunlardan daha farklı bir tarz benimsemesi gerçekten şaşırttı, başarılı bir sıra tabanlı oynanış stillinden 4 kişinin oynayabildiği aksiyon macera türüne geçmesi beklenmedik bir durum. Bir önceki South Park: The Stick of Truth incelememizi okumak için buraya gidebilirsiniz.

Çıkış tarihi yayınlandığından beri radarımızda olan South Park: Snow Day! oyunun incelemesine sizi çok bekletmeden geçelim.

South Park: Snow Day!

South Park: Snow Day! hikayesi

Colorado eyaletinin South Park adlı küçük bir kasabasında yoğun bir kar yağışı hakimdir, bu kar yağışı nedeni ile yollar kapanır. Hikayemizin kilit karakterlerinden birisi olan Eric Cartman’ın tek düşüncesi ise okulların tatil olmasıdır. Kar yağışı nedeni ile 30 kişiden fazlası donarak ölürken Cartman sadece okulların tatil olup olmadığını merak eder. Sabah olduğu zaman ise haberlerde okulların tatil olduğunun haberini alan Cartman hemen dışarıya çıkarak yeni çocuğa yani bizim yanımıza gelir ve dışarı çıkmamızı söyler.

South Park: Snow Day!

Bir önceki oyunlarımızda çok OP olduğumuz için bizi nerflemek (Güçlü bir eşyayı ya da karakteri zayıflatmak.) için yeni bir mekaniğe geçtiklerini açıklar, Bunun yanı sıra ise bizim gibi görünmeyen herkesin düşmanımız olduğunu ve onları pataklamamız gerektiğini ekler. Böylece hikayemiz başlıyor, klasik bir South Park bölümü açılışı edası ile oyunun dünyasına çekiliyoruz.

South Park: Snow Day! karakter yaratma

Karakter yaratım ekranı gayet basit ve sade olmuş, karakterimizi yaratırken dikkat etmemiz gereken çok fazla detay yok. Gözünüze güzel gözüken karakteri yapın ve güzel South Park: Snow Day! dünyasına hemen dalış yapın.

South Park: Snow Day!

Eski South Park oyunlarında olan zorluk seviyesini ten rengimiz ile belirlememiz South Park: Snow Day! içerisinde yok, bu küçük detay oyuna çok güzel derinlik katıyordu. Şuan ise karakterimiz sadece görüntüden ibaret kalıyor, kişiselleştirmek sadece sizi diğer arkadaşlarınızdan daha kaliteli yapıyor. Böyle güzel bir mekaniği çıkarmalarına gerçekten çok üzüldüğümü söylemeliyim.

South Park: Snow Day! mekanikleri

Osuruk bombardımanı!

South Park: Snow Day! içerisinde bir sürü komik mekanik var, bu mekaniklerden birisi ise düşmanları osurarak zehirlemek! Osurma yeteneğini kullanmak gerçekten çok keyifli, osuruyorsunuz ve havaya uçuyorsunuz. Havada asılı kaldığınız süre boyunca ise çoğu saldırıdan kaçınıyorsunuz, bu saldırıyı kombo haline getirerek neredeyse dokunulmaz olabiliyorsunuz.

Ümidini yitirme, güç içinde! Güç içinde!

Önceki oyunlarda olduğu gibi South Park: Snow Day! içerisinde Overpower (Normalde olmanız gerektiğinden aşırı güçlü) olmanız çok vakit almıyor. Bu yüzden oyun bir yerden sonra çok kolaylaşıyor.

South Park: Snow Day!

Pasif yeteneklerinize dikkat edin!

Diğer RYO oyunlarında olduğu gibi South Park: Snow Day! içerisinde aktif ve pasif olmak üzere yeteneklerimiz mevcut. Pasif yeteneklerimiz genellikle bize savaş alanını domine etme fırsatı verirken aktif yeteneklerimiz ise oyun stilimizi kökünden değiştiriyor.

South Park: Snow Day!

Bölüm kartlarına dikkat et! Yoksa Bullshitlenirsin!

Her bölüme başlamadan önce oyun bizden spesifik kartları seçmemizi istiyor, bu kartlar ise bize oyun içerisinde kullanabildiğimiz sınırlı sayıda güçler tanıyor. Bullshit kartları olarak bilinen bu kartlar karakterlerimize güçlendirme verirken rakipleri güçsüzleştiren özellikler olabiliyor. Tabii aynı şey düşmanlar için geçerli, düşmanlar sizin üzerinizde Bullshit kullanarak silahınızı balona çevirebiliyor.

South Park: Snow Day!

Zorluk seviyesi çok zor değil!

South Park: Snow Day! içerisinde güncel olarak 5 adet bölüm bulunuyor, bu 5 bölüme için ise kendi zorluk seviyemizi seçebiliyoruz. 5 bölümün negatif tarafı kısa sürmeleri ve bütün oyunun bitmesinin çok hızlı sürmesi, aynı zamanda ise eğer eklentilerinizi doğru seçerseniz oyunun zorluğu komik kalıyor.

South Park: Snow Day!

South Park: Snow Day! grafikleri

South Park: Snow Day! grafikleri olarak kendisine çok has bir tarz edindiği için diğer yapımlarla karşılaştırmak olmaz, fakat renk paleti hakkında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Oyunu oynarken bütün mekanların birbirlerine benzemesi ve hiçbir farklılık olmaması göze en çok batan detaylardan birisi. Nereye giderseniz gidin aynı şeyi yapıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

South Park: Snow Day!

South Park: Snow Day! müzikleri

South Park: Snow Day! müzikleri ise pek akılda kalıcı bestelerden oluşmuyor, klasik arcade oyunları tadında olmuş diyebiliriz. Arka planda çalan müzikler genellikle sizi tatmin etmiyor ama ortama uyan müzikleri olduğunu söyleyebiliriz.

South Park: Snow Day!

Değerlendirme

Geldik en önemli yere, South Park: Snow Day! satış fiyatı olan $14.99 US dolar fiyatını hak ediyor mu? Açıkcası konuşmak gerekirse bu fiyatın Türkiye oyuncuları için çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Oyunun ortalama bitirme süresinin 5.5 saat olduğunu düşünürsek fiyatı gerçekten çok yüksek kalıyor. Hızlı bir şekilde oyunu oynarsanız tam olarak 4 saatte bile bitirmek mümkün. Son olarak THQ Nordic’e erken erişim inceleme desteği için de teşekkür ederiz.

South Park: Snow Day!

İçerisinde bulunan komik mizah ve absürt olaylar ile birlikte South Park hayranlarının alabileceği bir yapım olmuş, South Park bilmiyorsanız ve bu oyunla evrene girmek istiyorsanız bu oyun kesinlikle sizi tatmin etmeyecektir. South Park: Snow Day! çok kısa olan oynanış süresi ile kendisine büyük bir dezavantaj ediniyor.

Siz ve 3 arkadaşınız ile birlikte keyifli bir vakit geçirmek isterseniz South Park: Snow Day! tam size göre bir yapım.


Oyun incelemeleri için temel kriterlerimizi merak ediyorsanız,
İnceleme ve etik politikamıza göz atabilirsiniz.


product-image

South Park: Snow Day!

6.5

Olumlu Yanları
  • Absürt mizahı öğeleri çok iyi
  • Arkadaşlarınızla birlikte güzel bir Co-op deneyim
Olumsuz Yanları
  • 5.5 saat ortalama oynanış süresi çok kısa
  • Güçlü hikaye anlatımı
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Login/Sign up