Vizyon

HBO The Last of Us 1. sezon 8. bölüm incelemesi

0

HBO uyarlaması The Last of Us dizisinin sezon finalinden önceki son bölümünde sert kışla karşılaştık. Vizyon’un bu bölümünde bakalım HBO The Last of Us, sekizinci bölümünde bizlere neler sundu! (Bu yazı spoiler içermektedir.)

HBO The Last of Us

İntikamcı yamyam tarikatı

Sekizinci bölüm, bizi kendisini vaiz olarak tanıtan yamyam tarikatın lideri David ile tanıştırıyor. Altıncı bölümün sonunda Joel’un yaralanmasına sebep olan Alec, o gruba ait olduğu için David ve adamları Joel’u arıyorlar ve intikam istiyorlar. David, grubun diğer üyelerinin aksine Ellie’yi yanına almak ve onunla tarikata liderlik yapmak istiyor ve her sıradan kötü adam gibi, Ellie’ye neyi neden yaptığını anlatıyor.

İkinci bölümün sonunda yaşanan Tess ve Hastalıklı öpüşme sahnesinden beridir David’in “liderlik” adı altında kordiseps mantarını örnek aldığını anlatmasıyla böyle bir mantar güzellemesi görmemiştik. Oldukça rahatsız edici olan iki durumda bile bence David’in davranışları, Hastalıklı’ya bin basıyor çünkü o Ellie’ye dokundukça ve kendini aklamaya çalıştıkça insanın midesi bulunuyor. Kendisini bir “baba figürü” olarak görüp, “koyunları”na liderlik etmek için gerekirse onlara insan eti yedirmesi gerektiğini savunması korkunç. Kendisinin grup üyelerinden biri olan küçük kıza kendi babasını güveçte servis eden bir manyak olduğunu unutmayalım. Tabii bir de Ellie ona satırı saplamadan önce boğuştukları sırada söyledikleri var, buradan da onun ne kadar korkunç biri ortaya iyice çıkıyor, özetle gerçekten sekiz bölümün içinde en rahatsız olduğum bölüm bu oldu.

Scott Shepherd’ın David karakteri tiplemesi The Last of Us oyunundakinden daha rahatsız edici, ancak oyundaki David kadar “yüce” hissettirmiyor. Özellikle bölümün başında zaten grubunun onun liderliğini sorgulamasından da bu belli oluyor. Ayrıca oyundaki David ile Ellie’nin ilk karşılaşmalarında beraber enfekte grubuyla yüzleşmeleri, David’in sonradan ruh hastası yamyam bir tarikat lideri olduğunu öğrendiğimizde bizi şok ediyor. Maalesef bu bölümdeki David’in sıkıntılı olduğu ta en başından belli olduğu için şok unsuru kayboluyor.  

Bunların yanı sıra geyik gelmeden önce kesilen et için “geyik eti” dendiğinde de ürpermemek elde değil. Üstüne düşündükçe insanın midesi bulanıyor; ancak Joel’un bulduğu tavana asılan cesetlerin görsel olarak aşırı basit kaçması benim için biraz da olsa gerçekçiliğini azaltmış oldu. Geyik ve at cesetleri de nedense çok yapay duruyor.

NPC Troy Baker!

Troy Baker’ı, normalde oyunda yan karakter bile olmayan David’in sağ kolu James olarak görmek keyifliydi. Oyunda ana karakter Joel’u canlandırırken burada adını beş dakikada unutacağımız ve Ellie’nin satırını yiyip tarihe karışan birini canlandırmasını izlemek eğlenceli geldi. Sonuçta, her şeyin bir nedeni var, değil mi?

Gerim gerim gerilirken bölümün yıldızı Ellie

Sekizinci bölümün ne kadar rahatsız edici olduğunu şu ana kadar çok fazla kez tekrarlamış olsam bile bölümün yıldızının Ellie olduğuna da değinmem gerekiyor. David’in Ellie için dediği her şey doğru; Ellie doğuştan lider ve aynı zamanda çok vahşi. Zaten bu vahşiliğin özellikle bu bölümde söz konusu hayatta kalmak olduğunda nasıl ortaya çıktığını görmüş olduk. David’e durmadan satırı saplarken hem kendisinden korkmasına hem kendisini korumasına hem de travmatize olmasına şahit olduk.

Joel olmadan da kendi başına bakabilmesi ama ondan vazgeçmemesi ve onu korumaya çalışması onun sadakatinin ne kadar fazla olduğunu kanıtlıyor. Karşılıklı olarak Joel, iyileşir iyileşmez Ellie’yi bulmak için David’in adamlarına işkence ediyor ve Ellie’yi bulduğunda “Geçti bebeğim.” diyerek onu sakinleştiriyor. Burada Türkçeye “bebeğim” diye çevrilen “baby girl” sıfatını Joel’un daha önceden Sarah için kullandığını unutmayalım: Joel, artık resmen Ellie’yi kızı gibi görüyor.

Eksikleri bol olan sezon finali öncesi bölümünü sonsuza kadar geride bırakmayı dileyerek sezon finalini iple çekiyorum, bakalım HBO bizlere neler sunacak!

Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı

    Comments

    Leave a reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir