0

Paradox Interactive AB, Stockholm merkezli İsveçli video oyun geliştiricisi ve dağıtımcısı. Kökenleri 1980’lere dayanan bu firma hayatına Paradox Entertaiment olarak başladı. Şirke, tarih temalı grand strateji oyunlarıyla tanınıyor. Ayrıca diğer firmalara da yayımcılık desteği veriyor ve 2017 yılında halka açıldı.

Paradox Interactive

Paradox Interactive’in kökenleri 80’li ve 90’lı yıllarda İsveç’te oyuncak işiyle ilgilenen Target Games‘e dayanıyor. Oyuncak işiyle ilgilenen Target Games 90’ların başında mali krizler yaşamaya başlıyor ve nihayet 1999 yılında iflas ediyor. Bu iflasın ardından şirketin Video Oyun Bölümü, Paradox Entertainment adıyla yeniden kuruluyor. Paradox Entertainment 2000’li yılların başlarına kadar pek çok oyun piyasaya çıkardı. Bunlardan kimisi başarılı olmakla beraber kimisi ise şirkete bir yük gibi binen vasat seviyede çıkmıştı.

Paradox Interactive nasıl kuruldu?

2003 yılında şirkete bugünkü Paradox Interactive’in CEO’su Fredrik Wester şirkete Triple A çapında oyun yapma adına şirket planlamasında yardım etmek için gemiye katılır. O sıralarda şirket yöneticileri şirketin oyun yapmasından ziyade ellerindeki lisansları pazarlama işine yönelmek istiyordu. Buna karşı çıkan Wester, dönemin Paradox Entertainment CEO’su Theodore Bergquist ile beraber şirketin video oyun geliştirme bölümünü satın alındı. 2005 yılında adı bundan sonra Paradox Interactive olan bu yeni şirket eski firmanın tüm fikri mülkiyet haklarını da satın aldı.

Entertainment‘tan sonra Interactive

2003 yılında yapılan Steam’in lansmanından etkilenen Wester, 2006 yılında Paradox’un birkaç oyununu kataloğunda içeren Paradox On Demand’ı piyasaya sürdü. Aynı yıl adı GamesGate olarak değiştirildi. Paradox güçlü bir yayıncı olarak nam kazanmak için birçok oyunun yapımcısıyla yayıncılık anlaşması yaptı. Bu oyunlardan biri de Mount & Blade’di. Çoğu istenen başarıyı getirmedi.

Paradox ileriki zamanlarda Colossal Order ile bir ulaşım serisi olan Cities in Montion serisinin bir ve ikinci oyunlarını piyasaya sürdü. Colossal Order aslında bir şehir kurma oyunu yapmak istiyordu. Ancak Paradox Electronic Arts’ın SimCity’sine rakip olmak istemediğinden projeye onay vermedi.

Cities Skylines

En son piyasaya çıkan SimCity’nin çıkış zamanında yaşadığı problemlerinden sonra Paradox projeye onay verdi. Cities Skylines adını alan bu oyun zamanın Paradox’unun en hızlı ve en çok satan oyunu oldu.

Paradox bir başka işinde ise Obsidian Entertaiment’a yardım etti. Mali bir kriz yaşayan Obsidian, yeni oyunu Pillars of Eternity için kaynak sağladı ve Paradox aracılığıyla yayıncı anlaşması yaptı. Obsidian sıradaki oyunu Tyranni’yi Paradox aracılığıyla yayınladı.

Paradox, ağustos 2022’de küçük geliştiricilerin oyunlarını yayınlamak üzere Paradox Arc’ı kurdu.

Paradox sadece oyun yayımlamakla değil yapmakla da ilgilendi. Özellikle de amiral gemisi olan Paradox Development Studio ile kendi birinci taraf stüdyolarının oyunlarını yayımladı. Genellikle grand strateji türünde ‘triple A’ ölçeğinde oyunlar yapan Paradox’un oyunları çoğunlukla masa üstü strateji oyunlarının dijitalleşmiş versiyonlarına benzetilir. Oyunları sayısız detay barındırır. Paradox oyunlarında, yayınladıktan sonra gerek ücretsiz gerekse de ücretli indirilebilir içerikler (DLC) ile oyunu geliştirme modelini kullanır.

Paradox oyunlarının daha rahat topluluk tarafından modlanabilmesi için Paradox Mod projesi için çalışmalar yürütüyor.

Paradox’un dikkate değer oyun serileri

Crusader Kings Serisi

Paradox’un ilk geliştirdiği seri olan Crusader Kings (Haçlı Kralları) serisi feodal orta çağ dönemini konu alan bir oyun serisidir. Bir krallıktan ziyade bir hanedan yönettiğimiz bu oyunda farklı stratejiler yapmak mümkün. İster yiğitliğinizi savaş meydanlarında gösterin, ister ticaret zengini olun ve zamanı geldiğinde düşman hanedanlara paralı askerlerinizle saldırın, ister diplomasiyle ittifaklar kurarak diğer hanedanları kontrol altına alın. Seçim tamamen size kalmış.

Crusader Kings 3

Oyunda Haçlı Savaşlarına katılmak gibi çeşitli etkinlikler bulacaksınız. Eğer seriye yabancıysanız serinin ikinci oyununu ücretsiz bir şekilde Steam kütüphanenize ekleyerek bu muhteşem seride ister gerçek tarihe bire bir tanıklık eder ister alternatif bir tarih yazarsınız.

Europa Universalis Serisi

Bayrağı Crusader Kings’ten alan Europa Universalis (Avrupa Evrenselliği ya da Dönemleri) feodal orta çağı geride bırakarak Avrupa krallıklarının merkezi yapı oluşturduğu dönemi tema alıyor. Bu seri içinde birçok farklı dönemlerde tarih yazabilirsiniz. Artık hanedanın değil merkezi bir otoritenin önemli rol oynadığı bu seriyi denemek istiyorsanız hazır yıl başında seriyi zamla karşılamışız bir dahaki karşılaşma yaşanmadan önce oyunu satın almanız ya da indirim günlerini beklemeniz önerilir.

Hearts Of Iron Serisi

Diplomasi cart curt bunların hepsini unutun. Bu oyunda sadece ordular kurar ve o ordularla kanlı savaşlara girersiniz. İki seçeneğiniz var, ya düşmanınızın vatanını işgal edin ya da anavatanınızın işgalini izleyin. Kısaca Hearts of Iron (Demir Kalpler) adından da anlaşılacağı gibi duygusallığa yeri olan bir oyun değil. Eğer II. Dünya Savaşı (ya da Paylaşım Savaşı) temasını seviyor ama buna rağmen kan ve vahşeti sevmiyorsanız bu oyun size göre değil. Ama tam tersiyse o zaman ya isterseniz Misakı Milli sınırlarını alın ya da başka bir alternatif tarih yazın. Ek bir bilgi olarak: Oyunda Father of the Turks/Türklerin Babası olarak Atatürk’ün oyuna eklendiği Battle of the Bosporus/İstanbul Boğazı genişlemesiyle Türkiye’nin 30’ları ve 40’ları da oyuna dahil edilmiş durumda.

Paradox’a bağlı stüdyolar

Paradox’un amiral gemisi olan ve pek çok oyunda imzası olan Paradox Development Studio, firmanın en çok bel bağladığı birinci dahili geliştirme stüdyosudur.

Paradox, EA DICE ve Starbreeze Studios’un eski üyelerinden oluşan , İsveç’in Umeå kentinde bulunan ikinci dahili geliştirme stüdyosu Paradox Arctic‘i 2014 yılında açtı.

Mayıs 2017’de Paradox mobil sektöre adım atmak için İsveç’te, Malmö kentinde Paradox Thalassic’i kurdu.

Mart 2019’da Paradox Rod Humble’ın stüdyo liderliğini üstlendiği Berkeley, California’da bulunan Paradox Tectonic‘in açılışını duyurdu.

Başka bir yeni stüdyo olan Paradox Tinto, Europa Universalis IV gelişimini ve diğer Paradox büyük strateji oyunlarını denetlemek üzere Johan Andersson liderliğinde haziran 2020’de İspanya’nın Barselona kentinde açıldı.

Paradox Interactive, Ekim 2015’te CCP Games’ten World of Darkness ve Vampire: The Masquerade dahil olmak üzere White Wolf Publishing’in varlıklarını satın aldı. White Wolf, kendi yönetimi ve hedefleri ile Paradox Interactive’in kendi kendine işleyen bir yan kuruluşu oldu. 

Paradox Interactive, Age of Wonders ve Overlord serilerinin yaratıcısı Hollandalı oyun geliştirme stüdyosu Triumph Studios‘u Haziran 2017’de satın aldı.

Ocak 2018’de Paradox, Blacklight: Retribution’ın mevcut geliştiricileri olan geliştirici Hardsuit Labs’ın %33’lük azınlık hissesini 2 milyon ABD Doları karşılığında satın aldı.

Paradox Interactive , Shadowrun Returns’ün ve Paradox tarafından yayınlanan BattleTech oyununun yapımcısı Harebrained Schemes‘i Haziran 2018’de satın aldı.

Paradox, Temmuz 2020’de mobil oyun geliştirmede uzmanlaşmış Paris merkezli Playrion Game Studio‘yu satın alarak sekizinci dahili stüdyosu oldu.

Paradox Interactive oyunları

OyunLansmanTür
Millennia26 Mart 20244X Strateji

Tayga Kaan GÜMÜŞ
Oyun Günlüğü Yazarı - 2022 yılından beri Oyun Günlüğü için yazılar yazmakta. Teknoloji, oyun, edebiyat, felsefe gibi konularla ilgilenmekte.