0

Rol yapma oyunlarıyla meşhur olan Belçika asıllı video oyun geliştirme şirketi Larian Studios, Divinity: Original Sin 2 ve Baldur’s Gate 3 oyunlarıyla tanınıyor. Baldur’s Gate 3’ün ağustos ayında tam sürüme çıkması bekleniyor. Bu yazımızda Larian hakkında birçok bilgi vererek, sektöre meraklı siz okuyucularımızla yeni bir geliştirici stüdyoyu tanıştırmış olacağız.

Baldur’s Gate 3

Larian Studios tarihi

90’lar ve 2000’lerin başları

İlk olarak 90’ların sonu ve 2000’lerin başlarında sektöre hâkim türlerinden birinin izometrik RPG/RYO türü olduğunu biliyor muydunuz? Derin konuşma seçenekleri, oynarken yön verebildiğimiz büyük küçük hikayeler, özenli ve derin bir dünya bu türde aranan en bariz özelliklerdi. 2000’lerin başlarında bu tür Altın Çağını yaşadı diyebiliriz. Oyuncuyu uzun maceraların ortasına atması pek çok kişi kendine çekmeyi başarabiliyordu. Ancak son zamanlarda bu tür için işlerin o kadar da iyi geçtiği söylenemez.

Bir zamanlar Altun Çağını yaşayan bu tür artık oyuncuların beklentilerini karşılayamaz hale gelmişti. Bu oyunlar zamanın teknolojik yetersizliğini avantaja dönüştüren yapımlardı. Lakin bu teknolojik sıkıntılar ortadan kalkmaya başladıkça oyuncular artık hayal güçlerine değil görselliğe önem vermeye başladılar.

Artık yapımcılar oyun çıkarmayı bırakmaya başladı, çıkan oyunlarda beklentiyi karşılayamadı. İşte bu dönemde bir firma da kendi yolunu çizmeyi çalışıyordu.

Farklı projelerin denendiği ilk zamanlar

Larian, girişte de bahsettiğimiz gibi aslen Belçikalı, 96 yılından beri sektörde faaliyette bulunan bir firma. Swen Vincketarafından kurulan firmanın ilk projesi The Lady, the Mage and the Knight idi. 97 yılında Lonos tarafından yayınlana strateji türündeki LED WARS’u geliştirdiler. Larian, Attic Software ile yaşadığı sorunlar nedeniyle proje 99 yılında terk edildi.

Divine Divinity

Larian’ın ilk büyük projesi ise 2002 yılında Diablo benzeri diyebileceğimiz Divine Divinity adlı oyundu. Bu başarılı oyun ardından bir devam oyunu olan Beyon Divinity 2004 yılındapiyasaya sürüldü. Bu hack&slash ve RPG türlerinin karışımı olan oyunların ardından belli bir kitle toplayan Larian 5 yıllık sessizliğe gömüldü. Bu 5 yıllık sessizlik zamanlarında Larian, bazı Eğitici Oyunlar geliştirdi. Ancak bu 5 yılın ardından Larian oyuncuların karşısına farklı bir türde olan Divinity 2: Ego Draconis ile çıktı. Yine RPG türünde olan bu oyun bu sefer 3D bir ortamda, gerçek zamanlı aksiyon sunuyordu bizlere. Ardından 1 yıl sonra devam oyunu Divinity II: Flames Of Vengeance piyasaya sürüldü. Bu iki oyunda kendince bir kitle toplamayı başardı.

Larian bu zamana kadar yeri geldi Diablo benzeri hack & slash yeri geldiğinde ise gerçek zamanlı aksiyon oyunları denediler. Ancak asıl çıkışlarını 2016 yılında piyasaya sürdükleri Divinity: Orginal Sin 2 ile yaptılar.

Günah ve kapı dönemi

 Larian son oyunlarından sonra yeni bir oyun geliştirmeye başladı. Bu seferki oyun yine RPG türünde ama sıra tabanlı oynanışa sahip olacaktı. Ancak Larian’ın bunu geliştirecek parası olmadığından paraya ihtiyacı vardı. 2010’un başlarında oyunculardan para toplamanın birden fazla yolu vardı. Bunlardan en bilineni Kickstater idi. Larian kafalarında kurdukları oyunu geliştirmek için oyunculardan $400.000 talep ettiler. Bir oyun geliştirmek için ne fazla ne de az bir miktar.

Ancak Larian günün sonunda oyunculardan totalde yaklaşık 1 Milyon $’a yakın bir para toplamayı başardı. Bunun üzerine Larian 2014 yılında Divinity: Original Sin adlı oyunlarını çıkardılar. Oyun hem eleştirmenler tarafından hem de oyuncular tarafından çokça sevildi.

Divinity: Original Sin – Enhanced Edition

Vincke’nin yaptığı açıklamaya oyunun ilk başta bütçesi Larian’ın elindekinin iki katı olan 3 Milyon $’mış. Larian yeni oyunlarını geliştirmek için ise toplam 4.5 Milyon $ harcamış. Eğer oyun başarısız olsaydı Larian için şu an mezarının başında dua okuyor olurduk.

Oyunun başarısının ardından 2. oyunda hız kaybetmeden 2016 yılında erken erişimde bizlerle buluştu ve 1 yıl sonra 2017 yılında tam sürüme geçti. Oyun için para yine Kickstarter’dan toplanmıştı. Bu seferki istekleri $500.000 iken oyuncular onlara $2 Milyon destekte bulundular. Çünkü ilk oyundan firmaya olan güvenleri artmıştı. Divinity: Original Sin 2 adını muhakkak duymuşsunuzdur, son yılların gelmiş geçmiş en iyi sıra tabanlı RPG oyunu olarak bilinir.

Baldur’s Gate 3 geliyor!

Gördüğünüz gibi Larian kurulduğundan beri pek çok farklı tarzda oyunlar yapmış en sonunda ise kendi türlerini bulmayı başarmışlardı. Bu da bizi son oyunlarına Baldur’s Gate 3’e getiriyor. Larian için günümüzde Dungeons & Dragons masaüstü rol yapma oyununu temel alan Baldur’s Gate serisinin üçüncü ana oyunu çok önemli bir konumda.

Baldur’s Gate 3

Seri tıpkı Larian gibi 2000’lerin başlarında bulunmuş ve kendinden sonra çıkan pek çok oyuna ilham kaynağı olmuştu. Ancak kendisinin efsaneliği izometrik RPG türündeki oyunların düşüşe geçmesiyle bitmişti. Şimdi ise günümüzde yükselmekte olan bir firmayla tekrardan efsaneliğini geri getirmeye geliyor. Oyun 3 yıllık erken erişim sonunda 2023 yılının Ağustos ayında çıkışını gerçekleştirecek.

Larian’ın şimdilerdeki hali

Larian Covid-19 sebebiyle yaşadığı sorunlardan dolayı Malezya’da 7/24 çalışacak yeni bir stüdyo açtı. Aynı zamanda bu stüdyoya destek olması için Birleşik Krallık’ın Londra merkezinde yeni bir ofis daha açtılar. Böylelikle Larian’ın günümüzde dünya çapında 6 stüdyosu bulunuyor. Günümüzde erken erişimde olan Baldur’s Gate 3’ü nihai çıkış zamanına hazırlamakla ilgileniyor.

Satırlarımızın sonuna gelirken son sözleri stüdyonun kurucusu olan Vincke ile bitirmek istiyorum. Vincke, çeşitliliğin her zaman Larian’ın güçlü yönlerinden biri olduğunu söyler ve çeşitliliğin oyun geliştirmede “daha fazla bakış açısı” elde etmek için çok önemli olduğunu belirtir. Larian’ın yetenek havuzuyla ilgili olarak Vincke, gelecek vadeden geliştiricilerin bu endüstrinin bir parçası olmak için bir video oyunu geçmişine sahip olmaları gerekmediğine inanır. Örneğin, Larian’ın üretim başkanı olması için bir İngilizce öğretmeni, tasarım departmanlarında çalışması için tarih uzmanları ve oyun tasarımcısı olarak çalışması için bir biyokimya uzmanı tuttuğunu söyledi.


Larian Studios oyunları

YılOyunPlatformTür
1998LED WarsStrateji
The Lady, the Mage and the Knight (İptal edildi)
2002Divine DivinityMicrosoft Windows, Mac OSAksiyon Rol Yapma Oyunu, Anlatı, Fantezi, Eğlence, Spekülatif Kurgu
2004Beyond DivinityMicrosoft Windows, MacOSAksiyon Rol Yapma Oyunu, Anlatı, Fantezi, Eğlence, Spekülatif Kurgu
2009Divinity 2: Ego DraconisMicrosoft Windows, Xbox 360
Aksiyon Rol Yapma Oyunu, Hack and slash
2011Divinity 2: Flames of VengeanceMicrosoft Windows, Xbox 360
Aksiyon Rol Yapma Oyunu, Hack and slash
2013Divinity: Dragon CommanderMicrosoft WindowsRPG, Gerçek zamanlı strateji oyunu
2014Divinity: Original SinPlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, MacOS, Mac OSMacera oyunu, Strateji, RPG
2016Divinity: Original Sin 2Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, MacOS, Microsoft WindowsMacera oyunu, Strateji, RPG
2020 – Erken Erişim
2023 – Tam Sürüm
Baldur’s Gate 3Klasik Mac OS, Microsoft WindowsMacera oyunu, Strateji, RPG
Oyun Günlüğü

Tayga Kaan GÜMÜŞ
Oyun Günlüğü Yazarı - 2022 yılından beri Oyun Günlüğü için yazılar yazmakta.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir