0

Ukraynalı prodüksiyon şirketi Yarki Studio, bilgisayar oyunları geliştiricisi olarak başladı ve etkinliklerin kapsamını konsept sanatı, animasyon ve hatta TV dizilerine kadar genişletti. Çoğunlukla çocuklara yönelik olan Yarki, yetişkinlerde de derin özlem duygularını ortadan kaldıran büyüleyici sanat konseptleri yarattı.

Yarki sayesinde Alice, King Midas, Aladdin, Icarus, Sherlock gibi sonsuz karakterleri hatırlayabiliyoruz. Micro şövalyelerinin (Micro Knight) muzafferane maceralarını izlerken yalnızca sanatsal anların tadını çıkarmıyoruz aynı zamanda Treasure Skyland’in gizemli sokaklarında gezinti yapıyoruz. Ayrıca Araki’nin sanatının parlak renkleri ve çekici tonlarıyla şaşkına dönmeden edemiyoruz. Çocuklar için TV dizileri yaptılar- Shelter for Little Monsters, Summer Kingdom, The Last Spirit oyununu yaptılar, Beaver and Friends hikâye kitabını hazırladılar, ücretsiz bir bulmaca-platform oyunu Incredible Water Adventure‘a katılmayı teklif ettiler ve komedi animasyonu dizisi Purple Pin’i yayınladılar.

Bu röportajda Yarki CEO’su Yana Palamarenko bize ilham kaynaklarını, en yüksek sanat kriterlerini anlattı ve geleceğe yönelik iddialı planlarını paylaştı.

Yarki Studio – Before Time Runs Out

Yana’nın anlattığına göre, bilgisayar oyunları geliştirmekten sanat ve animasyona geçtiler çünkü sanat hikayeleri anlatmak için daha fazla olasılık getiriyor. Eskiden Yarki çocuklar için çok fazla oyun üretirdi, ancak çocuk oyunları üreterek para kazanmanın zor olduğu bir durumla karşı karşıya kaldılar. Yıllar önce bile, ticarileştirme konusu, yaratıcılığın karmaşıklığını geride bırakarak bilgisayar oyunları pazarına egemen oldu.

Yana Palamarenko (YP) – Ukrayna pazarındaki bilgisayar oyunlarındaki duruma gelirsek, işte böyle oluyor. Uygulama mağazasında sadece kaynak yüklemek istenmesi durumunda, oyunun büyük bir gelir getirmesi önemlidir. Pazarlama dahil edilmelidir ve tüm süreç çoğunlukla hikâye anlatmaktan çok para kazanmaya yöneliktir.

Anastasiia Shkuro (AS) – Bu piyasa durumu anlayışı Yarki’nin çizgisini değiştirmesine neden oldu. Yine de piyasanın gerçeklerine yapılan ayarlamalar herkesin yararına oldu. Ukrayna’daki çocuklar şu anda dizilerinin tadını çıkarıyor. Ebeveynleri, çocukların güzel sanatlara daldıklarından emindir. Bu arada Yarki Studio, tanınabilir ve çok takdir edilen ürünü yaratır. Onlara Ukrayna pazarındaki sanat ve animasyondaki mevcut durumu sordum. Piyasada eksik olan bir şey var mı? Yana bana derin bir iç görü sağladı.

(YP) – Bu günlerde yeterli uzmanımız yok. Yaratıcı uzmanları bulmak için bazı şirketler yarışmalar düzenler veya sanat kurumlarının mezunlarına gerekli altyapıyı sağlamaya çalışan özel kurslar sağlar. Şüphesiz, bugün yüksek nitelikli uzmanlar bulmak zor.

(AS) – Aynı zamanda Yarki başka bir yaklaşım kullanıyor. Onlar adayları ararlar ve işe alım uzmanlarından grafik kaynakları bulmak için yardım isterler. Bunun için çok çaba sarf ettiklerini iddia ediyorlar. Ayrıca, hükümet projeyi finanse ederse, diğer ülke vatandaşlarıyla iş birliğine asla itiraz etmeyeceklerini söylüyorlar.

(YP) – Polonya, İrlanda ile çalışıyoruz ve bizim için sınırlar o kadar önemli değil. Elbette, bir kişi Asyalılarda olduğu gibi farklı bir zaman diliminde bulunduğunda, bizimle çalışması onun için rahat değildir. Yine de yabancı bir ülkeden gelen profesyonel ile zaman konusunda ortak bir paydada buluşursak, iş birliği yapmaktan mutluluk duyarız. Örneğin, Türkiye’den animatörler bizimle çalışmak istediklerinde onları ağırlamaktan heyecan duyacağız.

(AS) – Peki ya gerçek profesyonel için kriterler? Yana, rüya takıma dahil olan kişinin daha önce iş tecrübesine sahip olması gerektiğine inanır.

(YP) – Kitap, web sitesi ve oyunlar için illüstrasyonların üç farklı yönü temsil ettiğini ve profesyonelden kesinlikle farklı beceriler gerektirdiğini biliyoruz. Animatör, oyun endüstrisi deneyimine sahip olmalıdır. Örneğin, oyun arka planının neden önemli olduğunu, karakterde hangi özelliklerin sunulması gerektiğini anlaması gerekiyor. Uzman anatomiyi çok iyi bilmelidir. Ayrıca iyi bir zevke sahip olması gerekiyor.

(AS) – Yarki, herhangi bir acımasızlık veya şiddet içeren sanat eseri yaratmaz. Enerjilerini ve zamanlarını yıkıcı duygulara yönelik yaratıcılığa yönlendirmek istemezler. Bu nedenle sanatçının portföyünde nelerin çizildiğine özellikle dikkat ederler. Bu günlerde kir veya çamur üzerinde bir tür moda var. Sanatçılar olumsuzluğu tuvale dökmeye ya da dünyanın ne kadar kirli olduğunu göstermeye çalışıyorlar. Ancak Yarki ürünü çocuklar için yapıyor, bu nedenle işlerinde şiddetin mantıksız yansımalarından kaçınmaya çalışıyorlar.

Şu anda 50’den fazla projeleri var. Hepsiyle gurur duyduklarını söylüyorlar ve gerçekten de TV dizileri son derece profesyonel sanat, beklenmedik dönüşler ve ikna edici karakterlerle övünüyor. Aynı zamanda, yaratıcılıkları bu dizileri izlerken kalpteki derin nezaket, cömertlik ve şefkat duygularını geliştirir. Örneğin YouTube’da okul öncesi çocuklar için yedi bölümden oluşan Pin Penguin projesini izleyebilirsiniz. Bu alıntılarda projenin yaratıcıları komik durumları ve sevimli hayvanları gösterir. Elbette ki, bu dizileri izledikten sonra çocuk, evcil hayvanları neden sevmemiz gerektiğini, gerçek arkadaşlara sahip olmanın neden önemli olduğunu ve hayal gücünü nasıl geliştireceğini anlayacaktır.

(YP) – Popüler sosyal medya platformu Behance’de web sitesi projelerinin dublajlı olduğu bir portföyümüz var ve birçoğu yayıncılardan ödüller alıyor. Bu arada, hedef kitlenizin geniş ilgi alanlarını kapsamayı hedeflediğimiz için hem gündelik hem de daha ciddi sanatlarımız var.

Küçük Canavarlar Okulu

Yarki, Küçük Canavarlar Okulu adlı bir devlet projesi için filmin tanıtımını yaptı.

(YP) – Bu, 7 ile 11 yaş arası çocuklar için bir TV dizisidir. İlk sezon için şimdiden 10-12 dakikalık bölümler hazırladık ve ulusal sinema fonu istedik. Yarışmalarda kazandık ve şimdi bütçemizi korumamız gerekiyor. Her şey yolunda giderse 2023 sonbaharında diziyi tamamlamış olacağız. Ayrıca seslendirme yapan sanatçılarla da ilgileniyoruz. Ardından, hikayeleri onlara göstermek ve onlar için açık olup olmadığını anlamak için odak grup olarak çocukları arayacağız. Aynı zamanda, örneğin, şakaların anlaşılır olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz.

Incredible Water

(AS) – Yarki sadece Ukrayna pazarına odaklanmayacak. Oldukça sık uluslararası konferanslara katılıyorlar ve projelerini anlatıyorlar. Dizi için de İngilizce çeviri almayı umuyorlar. Bunun dışında Yarki, blogları olan ve Ukrayna elektronik müziğini popülerleştiren çocuklarla çalışmakla ilgileniyor.

(YP) – Projelerimizle gurur duyuyoruz. Sadece sipariş edilen işi yapmak sıkıcı olabilirdi. Yaratıcılığınıza kalp ve ruh katmaya çalışıyoruz. Bizim için en iyi ödül, çocuklardan ve ailelerinden gelen geri bildirimlerdir. Özellikle Pin Penguin hakkında çok sayıda olumlu eleştiri alıyoruz. Çocuklar daha fazla bölüm gelmesini istiyor ve yaptığımız şeyi sevdiklerini görüyoruz. Bize göre, Pin Penguin’in popülaritesinin sırrı, arketiplerde (ilk örneklerde) yatmaktadır. Slav Mitolojisini, masallardan her çocuğa aşina olan canavarları alıyoruz. Aynı zamanda onları gerçek öğrencilerin çalıştığı okullara yerleştiriyoruz. Bu sayede okula giden her çocuk karakterde kendini tanıyabilmektedir.

Çeviri: Aslınur Boğatemur

Anastasiia Shkuro
Oyun Günlüğü Yazarı - Hello! Certainly! Anastasiia Shkuro is a journalist who stands for the values of cybersecurity and online freedom expression.