GİSTRöportaj

Tarayıcı web oyunu Jamir Steam’e geliyor!

0

Oyun günlüğü, GİST 2022 Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarında, bağımsız Türk oyun geliştiricilerine oyunlarını ve sektörün şu anki konumu ve geleceği hakkında görüşlerini sordu.

Fuarda, Mert Öztürk ile tarayıcı web oyunu Jamir’i konuştuk ve Türk oyun sektörüne ilişkin değerlendirmelerini aldık.

Jamir

Oyun nasıl geliştirildi?

Aslında endüstri mühendisliği olan Mert Öztürk, 2017 yılında Jamir oyununu geliştirmeye başladı ve sadece akşam saatlerinde oyununu kodladığını açıkladı. Daha önceden sanal fuar yaparak tecrübe kazanan Mert Öztürk, FPS türüne yönelerek ilk oyununu geliştirmeye başladı. Amacının ise dünyanın en iyi browser oyununu yapmak olarak belirtti.

Mert Öztürk

‘Dünyadaki en iyi tarayıcı oyununu yaptım’

Mert Öztürk, Jamir’in üç boyutlu birinci şahıs nişancı olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın en iyi gözüken browser oyunu, bunu deneyerek sizin de görebileceksiniz” dedi.

Oyun motorunu kendi başına kodladığını ve yakın zamanda da sıfırdan yazdığını söyleyen Öztürk, “Yeni oyun motorunun ortalama beş milyon açık dünyayı desteklediğini söyledi. Optimizasyon konusunda ise bilgisayarlarda sorunsuz olarak çalıştığını fakat telefonlarda açık dünyanın desteklenmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Öztürk, “Tarayıcı oyunları arasında benim oyunumdan daha iyi grafikli bir oyun piyasada yok” diyerek “Kendimi övmek için söylemiyorum, Jamir oyununu yaparak kendimi kendime kanıtladım” açıklamasında bulundu.

Jamir – Tuna Akşen (pintipanda)

Türk indie stüdyoları

Oyun sektörünün günden güne iyiye gittiğini vurgulayan Öztürk, oyun geliştiricilerinin yaptıkları işi araştırmadıklarını söyleyerek, yeni teknolojileri ve yazım tarzlarını öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

Geliştiricilerin yeni teknikleri öğrenmedikçe ilerleyebileceklerini düşünmediğini de belirtti.

Jamir yol haritası

Oyunun bir iki ay içerisinde Steam için çıkacağını söyleyen Mert Öztürk, Jamir oyunun hibrit olarak bir paket haline getireceğini ve Steam’e koyacağını açıkladı.

Mobil platformlarda ise sadece Ölüm Maçı’nı (Deathmatch) destekleyeceğini söyledi.

Oyuna bu linke tıklayarak ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.


Oyun Günlüğü olarak Mert Öztürk’e en içten başarı ve iyi dileklerimizi sunuyoruz.


Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.