GameXRöportaj

Blackburne Games – Exnatura Nature Corrupted

0

Oyun Günlüğü, GameX 2022 Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarında, bağımsız Türk oyun geliştiricilerine oyunlarını ve sektörün şu anki konumu ve geleceği hakkında görüşlerini sordu.


Fuardaki İstanbul merkezli Türk oyun stüdyosu Blackburne Games‘ten Mustafa Güneş Yaya ile oyunları Exnatura Nature Corrupted hakkında konuştuk.

Exnatura Nature Corrupted

Ekiplerinin 14 kişiden oluştuğunu ifade eden Mustafa Güneş Yaya, ekiplerinin Türkiye’de ve dünya çapında revolt çalışıp, indie oyun sektöründe PC ve konsollarda oyun geliştirme üzerine hevesli yetenekli kişilerden oluştuğunu ifade etti.

Yaya, “Sanat takımı ve gelişim takımı (Development) olarak iki ayrı ekip var. Bu iki ayrı ekibin içerisinde sanat takımında toplam 4 kişi var. Art Director, Concept Artist ve iki tane de 3D Artist. Development takımında ise, başta ben olmak üzere, üç tane daha geliştirici var. Ayrıca ekibimizde Community Manager’ımız ve Marketing Manager’ımız da mevcut. Bu şekilde Blackburne Games ailesi olarak oyun geliştirme üzerinde ve bilgisayar oyunlarını dünya çapında, Türk oyun sektöründen çıkarak, belirli bir noktaya getirme hedefinde ilerliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Exnatura Nature Corrupted

Oyunlarının bir souls-like action-RPG olduğunu vurgulayan Yaya şunları söyledi:

“Bu oyunu özel kılan, diğer oyunlardan ayıran şey oyunda savaştığımız düşmanlardan biriken rage barının dolmasıyla aktive edilen Enrage özelliği. Yani oyunumuzda düşmanlarla savaştıktan sonra bir Enrage özelliğimiz aktif oluyor ve bu özellikten sonra oyunumuz, God of War benzeri bir yapıya, kombolarla savaştığımız bir yapıya bürünüyor. Aynı zamanda bu ana özellikle beraber yanında Prince of Persia’dan esinlenilen parkur ve platform mekanikleri de mevcut. Aynı zamanda puzzle’lar var oyunumuzda. Bunların hepsini oyundaki bölümleri geçerek oyundaki tüm düşmanları yenmeye çalışıyoruz. Oyunumuzun bir diğer özel kılan şeyi ise, Prince of Persia 2008’de de olan bir benzer mekanik olan, corrupted olan dünyayı kendimiz oyunda ilerledikçe, düşmanlarla savaştıkça tekrardan daha aydınlık bir hale çeviriyoruz.”

Türk oyun sektörünün, özellikle mobil alanda çok büyük gelişmeler katettiğini ifade eden Mustafa Güneş Yaya, “Publisher’lar ve yurtdışındaki yatırımcılar, Türkiye’ye çok sıcak bir gözle bakıyorlar. Bu alanda gerçekten Türk oyun geliştiricileri, kendi know how’larını çok yükselttiler. Aynı zamanda artık know how edinebileceğiniz çok büyük alanlar var. Bu yüzden oyun yapmayı öğrenmek, diğer ülkelere göre çok daha kolay ve oyun yapmak yayınlamak, çok verimli bir hale geldi.” dedi.

Yaya, “Burada hem Venture Capital’lerin, hem geliştiricilerin hem de publisher’ların ve community’lerin rolü çok fazla. Bizim tarafımızda biz, biraz daha konu PC ve konsol olunca, burada tabi ki publisher ve geliştirici sayısı çok az. Lakin burada yine de know how olduğu için, benzer sektörler olduğu için, ikisi birbirini çok destekliyor. Hala Venture Capital’ler tabi ki PC sektörüne de olumlu gözle bakıyorlar. Burada biz de PC sektöründe olarak, tıpkı mobilde olduğu gibi, yurtdışındaki çalışanlarımızdan öğrendiğimiz know how ı kullanarak Türkiye’de gerçekten güzel bir capital oluşturmayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Oyunun Steam mağazası için burayı tıklayın.


Oyun Günlüğü olarak Blackburne Games ekibine başarılar diliyoruz.


Oğuzhan Özmen
Oyun Günlüğü Multimedya Editörü - 2022

Comments

Leave a reply