GameXRöportaj

Beez Interactive – Smashboard

0

Oyun Günlüğü, GameX 2022 Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarında, bağımsız Türk oyun geliştiricilerine oyunlarını ve sektörün şu anki konumu ve geleceği hakkında görüşlerini sordu.


Fuardaki İstanbul merkezli Türk oyun stüdyosu Beez Interactive‘den Kerem Madran ve Yusuf Kızılkaya ile oyunları Smashboard hakkında konuştuk.

Smashboard

Kerem Madran ve Yusuf Kızılkaya, programcıları Ata Deniz Oktay’ın çok sevdiği bir oyunu referans alarak ilk oyunlarını hazırladıklarını ve bu şekilde yola çıktıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Ben tasarımcı Kerem Madran, Yusuf Kızılkaya tek kişilik ses departmanımız. Ekibimizden Ata ve Yusuf, önceden yaptığımız Overkill’in birçok şeyini temel alıp başka oyunlardan da referans alarak Smashboard adlı yeni bir oyun geliştiriyoruz. Bir de ekibimizde sanatçımız Deniz Eryılmaz da, oyunda ihtiyacımız olan bütün görselleri, assetleri sağlıyor. Genel olarak şiddetin hakkını veren, bangır bangır bir şeylere vurduğumuz, tatlı bir aksiyon oyunu yapmaya çalışıyoruz. Bu yönde de bir süre devam edeceğiz gibi görünüyor.”

“Digi Game Startup Studio’nun “Publish The Game Jam 2” etkinliğinde ilk kez bir arada oyun yapmaya başladık” diyen Madran ve Kızılkaya, “Smashboard; One Step From Eden ve Undertale gibi biraz Bullet Hell’e benzeyen oyunları referans alan, arcade bir aksiyon oyunu. Synthwave bir temaya sahip. Oyunu Hotline Miami ve Katana Zero’ya görsel ve işitsel olarak benzeten çok oluyor.” açıklamasında bulundu.

Smashboard

Türk oyun sektöründen memnun olduğunu vurgulayan Madran ve Kızılkaya, “Takip etmekten heyecan duyduğumuz projeler var. Umut olan projeler var. Mount & Blade var. TaleWorlds var. Dünya çapında pazarlanabilen, büyük ölçekte bir oyun çıkartabiliyorlar ve belli bir satış başarısına da ulaşabiliyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.


Oyun Günlüğü olarak Beez Interactive ekibine başarılar diliyoruz.


Oğuzhan Özmen
Oyun Günlüğü Multimedya Editörü - 2022