0

Rol yapma oyunu Town of Salem 2’de üç farklı rol bulunuyor. Bunlar Town, Coven ve Neutral. İşte tüm detaylarıyla Town of Salem 2 roller!

Town rolleri

Cleric

Cleric yani aslında doktor rolünün görevi her gece kasabadaki bir kişiyi korumak. Gece evde kalmayı tercih ederek sadece bir günlüğüne kendini de koruyabilir. Başkasını ya da kendini koruduğunda Powerful Defense yani güçlü koruma sağlar. Aynı zamanda koruduğu kişide Poison yani zehir varsa bir geceliğine onu iyileştirir, koruduğu kişiye saldıran olup olmadığını sabah görebilir. Saldırısı ve korunmadığında herhangibir defansı yoktur.

Investigator

Investigator yani aslında dedektif rolümüzün görevi her gece bir oyuncunun evini araştırmak ve herhangibir suç gerçekleşti mi bunun bilgisini almak. Araştırdığı kişi eğer o gece birisine saldırırsa sabah bunu görebilir. Bu rolün saldırısı ve defansı yoktur. Tek görevi evleri araştırıp sabah olduğunda diğer kasaba üyelerine bilgi sağlamak.

Mayor

Mayor yani kasabamızın belediye başkanı. Belediye başkanının saldırısı, defansı ve araştırma gibi görevleri yoktur. 1. günden sonra kendini Mayor olarak ilan edebilir ve tüm oyuncular bunu görür. İlan ettikten sonra darağacındaki oyuncuya her verdiği oy 3 oy olarak sayılır. Ayrıca Mayor ilan ettikten sonra gece hiçbir rol tarafından korunamaz.

Seer

Seer yani kahin rolünde her gece iki oyuncu seçilir ve bu oyuncuların birbirlerine düşman mı yoksa dost mu olduğu öğrenilir. Kendini ilan etmiş bir Mayor varsa onu ve kendisini başka bir oyuncuyla seçemez. Ayrıca Enchanter‘ın büyülediği birisini düşman olarak veya Illusionist‘in illüzyon yaptığı oyuncuyu da dost olarak görebilir. Saldırısı ve defansı yoktur. Bu rol birinci oyunda olmayan, yeni ve bence oynaması en zevkli rollerden bir tanesi.

Sheriff

Sheriff yani kasabanın güvenliğinden sorumlu olan şerifi. Her gece bir oyuncuyu araştırarak bu kişinin şüpheli mi yoksa masum mu olduğunu görebilir. Fakat Enchanter‘ın büyülediği birisini düşman olarak veya Illusionist‘in illüzyon yaptığı oyuncuyu da dost olarak görebilir. Aynı zamanda Coven Leader, The Necronomicon gücüne sahip olduğu için Sheriff tarafından suçlu olarak görünmez. Bu rolün saldırısı ve defansı yoktur.

Tavern Keeper

Tavern Keeper yani meyhane sahibi her gece bir oyuncuyu seçerek onu içki içmeye zorlar. Bu sayede oyuncu Roleblock‘lanmış olur yani o gece yapacağı şeyi yapamaz. Ertesi gün Roleblock‘lanan oyuncu bunu görebilir ve diğer gece “dünden kalma” olacağı için tekrardan Roleblock‘lanamaz. Bu etki bir gece sürer. Ayrıca eğer Tavern Keeper‘ın Roleblock‘ladığı kişi Serial Killer‘sa o gece meyhane sahibimiz ölür. Bu rolün saldırı ve defansı yoktur.

Vigilante

Vigilante yani kasabanın kanunsuzu. Bu rolün görevi diğer town üyelerinin verdiği bilgilere dayanarak gece bir kişiyi öldürmek. Toplamda üç kez öldürme hakkı var ve ilk gece silahını doldurduğu için yeteneğini kullanamaz. Eğer öldürdüğü kişi town değilse yaşamaya devam eder ve diğer öldürme haklarını kullanabilir. Fakat öldürdüğü kişi townsa Town Hangman tarafından infaz edilir.

Veteran

Veteran yani kasabanın paranoyak savaş kahramanı. Bu rolün görevi evde kalmak ve alarma geçip geçmeyeceğini seçmek. Üç kere alarm hakkı vardır ve alarmda olduğu gece eğer biri onu ziyarete gelirse bu kişiyi öldürür. Sabah olduğunda birini öldürmüş mü veya kaç kişiyi öldürmüş görebilir.

Deputy

Deputy ilk oyunda olmayan ve yeni gördüğümüz rollerden bir tanesi. Bu rolü aslında Vigilante rolünün gündüz versiyonu olarak düşünebiliriz. Diğer oyuncuların verdiği kanıtlarla suçlu gördüğü birini sabah öldürmeyi seçebilir. Yine Vigilante gibi eğer öldürdüğü kişi bir townsa Town Hangman tarafından infaz edilir, eğer town değilse şerif yardımcımız yaşamaya devam eder. Sadece bir öldürme hakkı vardır.

Admirer

Admirer yani kasabamızın aşığı. Bu rolün görevi gündüz bir oyuncuyu seçiyor ve gece evlilik teklifinde bulunuyor. Eğer oyuncu teklifi kabul ederse her iki taraf da birbirinin rollerini görebiliyor. Teklif edilen kişi townsa geceleri Admirer tarafından korunup Powerful Defense kazanır ve tüm negatif etkileri iyileştirir. Eğer teklif edilen kişi town değilse Toxic Relationship başlar ve ertesi gün Admirer hiçbir şekilde konuşamaz.

Retributionist

Retributionist, birinci oyunda da gördüğümüz ölüleri diriltme yeteneğine sahip olan roldür. Bu sefer biraz daha farklılaşmış bir versiyonunu yapmışlar. Ölen oyunculardan birini zombiye çevirip bu oyuncunun yeteneğini başkası üzerinde kullanabiliyor. Yani bu oyuncu Serial Killer bile olsa onu zombiye çevirip başkasını öldürmesini sağlayabilir. Toplamda iki kez zombiye çevirme hakkına sahiptir.

Coroner

Coroner yani kasabamızın adli doktoru. Gündüz bir ölüyü seçer ve onun bedeninde otopsi yapar. Otopsiden aldığı ipuçlarıyla gece olduğunda bir oyuncuyu araştırır ve ölüyü onun öldürüp öldürmediğini bulur. Toplamda iki kez otopsi ve iki kez de araştırma yapabilir.

Lookout

Lookout yani kasabanın gözcüsü. Birinci oyundan da aşina olduğumuz gözcü rolünde neredeyse hiç değişiklik yapılmamış. Gece bir oyuncunun evini izler ve onu kimlerin ziyaret ettiğini görebilir.

Psychic

Psychic yani kasabanın psişik güçlere sahip rolü. Tek sayı olan gecelerde üç tane oyuncunun ismini görür ve bunlardan en az bir tanesi kötü role sahiptir. Çift sayı olan gecelerdeyse iki tane oyuncunun ismini görür ve bunlardan en az bir tanesi iyi role sahiptir. Toplamda iki kez kendisi incelemek istediği oyuncuyu seçebilir, eğer seçmezse rastgele oyuncular gösterilir.

Tracker

Tracker yani kasabanın izcisi. Bu rolü Lookout rolünün bir değişiği olarak düşünebiliriz. Görevi her gece bir oyuncuyu takip etmek ve onun kimi ziyaret ettiğini görmektir.

Bodyguard

Bodyguard yani kasabanın koruma görevlisi. Geceleri korumak için bir oyuncuyu seçer ve onun evine gider. Eğer koruduğu oyuncuya direkt saldıran biri olursa onunla savaşır ve onu öldürür. Herhangibir defansı yoktur bu yüzden saldırıda kendisi de ölür. Toplamda iki kez evde kalıp kendisini de korumayı seçebilir.

Crusader

Crusader yani kasabanın haçlısı. Geceleri bir oyuncuyu korumayı seçer ve onu ziyaret eden oyunculardan iyi ya da kötü olması fark etmeksizin rastgele bir tanesini seçerek ona saldırır ve onu öldürür. Toplamda iki kez bu yeteneğini kullanabilir.

Trapper

Trapper yani kasabanın tuzakçısı. Geceleri bir oyuncunun evine tuzak kurmayı seçer ve birisi tuzağa yakalanana kadar ya da tuzak çıkarılana kadar orada kalır. Eğer tuzağa zarar veren bir rol yakalanırsa tuzak ziyaretçiyi öldürür. Eğer tuzağa zarar vermeyen bir rol yakalanırsa ziyaretçinin rolünün ne olduğunu Trapper görebilir. Toplam iki kez tuzak kurma ve iki kez de çıkarma hakkı vardır.

Jailor

Jailor yine birinci oyundan gördüğümüz rolün neredeyse aynısı, kasabanın gardiyanı. Gündüz bir oyuncuyu gece hapse alıp sorgulamak için seçer. Hapse aldığı oyuncuyla anonim olarak konuşabilir. Hapse aldığı oyuncuya güvenmediyse onu katletmeyi seçebilir. Eğer katlettiği oyuncu bir town rolüyse hapse alma yeteneğini kaybeder. Toplamda üç kez katletme hakkı vardır.

Monarch

Monarch yani kasabanın hükümdarı. Gece bir oyuncuyu seçip onu şövalye yapmayı seçebilir. Şövalye yaptığı oyuncu kalıcı olarak oylamalarda fazladan bir oy hakkı kazanır. Eğer şövalyesi hayattaysa Monarch geceleri Basic Defense kazanır. Toplamda iki kişiyi şövalyesi yapabilir.

Prosecutor

Prosecutor yani kasabanın savcısı. Gündüz suçlu gördüğü bir oyuncuyu direkt darağacına alıp hiçbir oy kullanılmaksızın öldürmeyi seçebilir. Eğer öldürdüğü oyuncu townsa savcımız Town Hangman tarafından öldürülür. Toplamda iki kez yeteneğini kullanabilir.


Coven rolleri

Coven Leader

Coven Leader yani meclis lideri. Bu rol Necronomicon gücüne sahiptir yani geceleri Basic Defense‘i vardır, Roleblocklanamaz ve Powerful Attack saldırısıyla birini öldürmeyi seçebilir. Ayrıca Sheriff, liderimizi araştırırsa onu suçlu olarak görmez. Hedefi tüm town rollerini öldürmektir. Diğer Coven üyeleriyle birbirlerinin kim olduğunu görüp geceleri konuşabilirler. Eğer ölürse Necronomicon gücü başka bir Coven üyesine geçer.

Enchanter

Enchanter yani kasabanın büyücüsü. Gece bir oyuncuyu seçip onu büyüler. Investigator, Sheriff, Psychic ve Seer rollerine bu kişinin kötü bir rolmüş gibi gözükmesini sağlar. Investigative yani araştırması bir rol tarafından ziyaret edilene kadar büyü oyuncuların üzerinde kalır. Aynı zamanda toplamda iki kez de gece öldürülen oyuncunun rolünü ve vasiyetini değiştirip gündüz farklı görünmesini sağlayabilir.

Poisoner

Poisoner yani zehir ustamız. Bu rol Tavern Keeper rolüyle çok benzer özelliklere sahip. Gece bir oyuncuyu seçip onu içki içmeye zorlar ve Roleblocklar. Ziyaret ettiği kişi Serial Killer‘sa zehir ustamız ölür. Aynı zamanda toplamda bir kez içeceğe zehir ekleyip ziyaret ettiği kişiyi bunu içmeye zorlayabilir. Eğer bir sonraki gece bu oyuncu Cleric tarafından ziyaret edilip iyileştirilmezse ertesi gün zehirin etkisiyle ölür.


Neutral roller

Executioner

Executioner yani kasabanın celladı. Oyunun başlangıcında kendisine bir hedef belirler ve onun asılması için her şeyi yapar. Eğer hedefini astırtabilirse bu kişiye suçlu oyu verenlerden ya da oy vermeyenlerden birisini seçerek onu katleder. Hedefini astırdıktan sonra birini daha öldürür ve kasabayı terk eder. Kazanmış olarak sayılır. Ayrıca gece defansı vardır ve öldürülemez.

Jester

Jester yani kasabanın soytarısı. Tek hedefi kasabadakileri kendisini asmaları için ikna etmektir. Eğer kendisini astırmayı başarabilirse gece ona suçlu oyu verenlerden ya da oy vermeyenlerden birini seçip onu katleder. Hayattayken bir kereliğine mahsus evde kendine bariyer açıp saldırılardan kendini koruyabilir. Kendini astırdıktan sonra kazanmış olarak sayılır.

Serial Killer

Serial Killer yani kasabanın seri katili. Her gece birini öldürmeyi seçebilir. Eğer iki gece üst üste öldürebilirse Bloodlust yani kana susamışlığı dolar ve bir sonraki gece Powerful Rampaging Attack yapabilir. Yani saldırdığı kişiyi kim ziyaret ediyorsa herkesi öldürür. Tavern Keeper ya da Poisoner onu Roleblocklamaya çalışırsa onları da öldürür. Toplamda iki kez kasabaya kanıt vermemek için onları öldürmemeyi seçebilir. Eğer Jailor onu hapse alıp sorgularsa onu da öldürür. Tek amacı kasabadaki herkesi öldürmektir. Herkes öldüğünde bireysel olarak kazanmış olur.


Town of Salem 2 rehber arşivi ana sayfa için tıklayın.


Hilal Kopuz
Oyun Günlüğü Kıdemli Editör / Oyun Günlüğü English Editor in Chief