0

Grand Theft Auto 5, FiveM, Multi Theft Auto: San Andreas, GTA: San Andreas ve Minecraft dahil onlarca oyunda rol yapma deneyimini yaşayabilirsiniz. İşte bu oyunlarda sıkça karşılacağınız rol yapma (Roleplay ) terimleri. 

GTA

Roleplay terimleri

Roleplay terimlerinin anlamları ve kısaltmalarını içeren listemize göz atın:

RPG – Rol Yapma Oyunu

RPG: Rol yapma oyunları anlamına gelen RPG tam yazılışı ile “RolePlayGaming” olarak yazılır. Oyun sektöründe oldukça popüler bir oyun kategorisidir. Türe ait ilk oyun 1974 yılında yayınlanmıştır.

In Character – Karakter içinde

IC: Tam yazılışı “In Character” olan bu roleplay terimi oyun içerisindeki karakterinize bağlı kalmanız gerektiği anlamını taşır. Rol dışına çıkamaz, oluşturduğunuz veya oynadığınız karakterin dışında konuşamayacağınızı belirtir.

Out of character – Karakter dışında

OCC: (Out of character) anlamını taşıyan bu terimde karakter dışı konuşmalarınızı yapabilirsiniz. Yani karakter dışına çıkarak gerçek kişiliğiniz ile normal bir şekilde konuşabilirsiniz.

Mixing – Karakter benliği

Mixing: IC ve OCC terimlerinin karışık halidir. Hem oyun içi karakterinizle hem de kendi benliğinizle hareket etmenin gerektiği durumlarda kullanılır.

Non-rp – Rol yapmaya uygun değil

Non-rp: Rola uygun olmayan yani rol dışı terimlerde kullanılan tanımlama terimidir.

Meta Game – Gerçek hayat bilgisi

Meta Game: Oyun içerisindeki sanal dünyanın dışına çıkarak gerçek hayattan bilgi verildiği durumlarda MG terimi kullanılır.

Power Game – Gerçek hayatta imkansız

Power Game: Aşırı güç anlamına gelen bu terim gerçek hayatta yapılması imkansız şeylerin oyun içinde yapıldığı durumlarda kullanılır.

Force RP

Force RP: Bir rol döndüğü sırada başka bir karakterin sizi zorunlu olarak bir role büründürme durumudur. Genellikle zorla alıkoyulma veya ani aldığınız saldırı gibi durumlarda kullanılır. Bu tür durumlarda yapmanız gereken korku/gerçeklik rolüne bürünmenizdir.

Fear RP

Fear RP: Herhangi bir role zorlandığınız veya başınıza kötü bir şey geldiği zaman girmiş olduğunuz korku durumunun rol halidir.

Offroad – Gerçek hayattaki trafik

Offroad: Gerçek hayattaki trafik ve araç kurallarının oyunda da geçerli olduğu durumdur.

Bunny Hopp

Bunny Hopp: Oyunda oynamış olduğunuz karakteri hızlandırmak için yapmış olduğunuz sürekli zıplama gibi durumlarda kullanılan roleplay terimleri arasındadır. Birçok rol sunucusunda yapılması yasaktır.

Fail RP – Rolde çuvallama!

Fail RP: Rol bozma veya rolde çuvallama anlamına gelir. Başka birinin sizi role zorlaması, saldırması veya anlık gelişen bir durumda ayak uyduramazsanız çuvallarsınız. Rol sunucularında rol bozma durumları yasaktır.

Refuse RP

Refuse RP: Sadece belirli durumlarda rolü reddetmek için kullanabilirsiniz. Anlık gelişen Force RP durumlarında kullanılması yasaklanmıştır.

Bug Abuse

Bug Abuse: Sanal dünyada yapılan rol yapmalar sırasında oyunun açıklarını kullanmayı temsil eder. Bu gibi durumlar sunucu yöneticilerine rapor edilmelidir.

Combat Log

Combat Log: Aktif bir rol yapma sırasında oyundan çıkmaya denir. Eğer geçerli bir sebebiniz yoksa muhtemelen kalıcı ceza almanız mümkündür.

Revenge Kill – İntikam yasak!

Revenge Kill: RK kısaltması ile kullanılan bu terim rol yapma sunucularının tamamında yasaktır. Eğer karakteriniz öldürülmüşse başka bir karakter oluşturarak intikam alamazsınız.


GTA Online FiveM RolePlay terimlerine ise buradan göz atabilirsiniz.


Oyun Günlüğü
Türkiye'nin yeni nesil oyun haber sitesi. 2020'den bu yana Türkçe ve İngilizce web sitelerimiz ve dijital dergimizle sizinleyiz! - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.