0

Polonyalı bağımsız oyun geliştiricisi Greg Styczen, 2021 yılında Oyun Günlüğü’ne konuşmuştu. Greg bizle yaptığı röportajda Manor Lords savaş mekaniğinin oluşmasında Stronghold Crusader ve Total War oyunlarının büyük bir payı olduğunu ifade etmişti. Gelin şimdi erken erişimdeki oyunun savaş mekaniklerine göz atalım.

Manor Lords savaş rehberi

Manor Lords savaş rehberi

Büyük bir ordunun büyük ihtiyaçları olur. Manor Lords savaşlarında da milisler ve profesyonel askerler için balta, mızrak, kılıç, kalkan, yay ve zırhlara ihtiyaç duyulur. Elbette bunları sağlamak için de ekonominizin sağlam olması gerekiyor. Her şeyden önemlisi de ordu moralidir. Eğer birliklerinizin morali biterse ne kadar fazla veya güçlü olursa olsunlar savaş meydanından kaçarlar.

Yerleşim morali

Birlik moralini ise Yerleşim Morali‘nden kontrol edebilirsiniz. Morali artırmak pek çok parametre var ama öncelikle temel kaynakları sağlamak gerekiyor. Ekranın üstünde sol tarafta memnuniyeti kontrol edebilirsiniz. Aylık olarak yerleşim ihtiyaçlarına göre memnuniyet değişecek.

Açılık, pazardaki yiyecek çeşitliliği, inanç seviyesi, giyecek gibi kriterlerin yanında köşk yapınca halkınızdan alacağınız vergi de yine memnuniyeti etkileyen konulardan biri olacak.

Yerleşim moralinin birliklere yansıması çok etkili oluyor. Milis morali de savaşlarda kritik önemde. Yine moralin yanında birliklerin enerjisi, etkinlik faktörü de güç çarpanlarını etkiliyor.

Ordunun temeli: Milisler

Gelelim birliklere. Ordumuz temelde milislerden oluşuyor. Bunlar tımardaki her baba ve oğul. Savaş zamanı çağırırsınız vatanlarını korurlar barış zamanı ise işlerine giderler. Milis birliklerin yanında Köşk inşa edince bize özel ilk ücretsiz profesyonel birlik ortaya çıkıyor. Bu birliklerin yanında da sene değişen Paralı askerler yer alıyor. Aylık ücretleri çok fazla olduğu için oyun başı veya ortasında kullanılamıyor.

Milisler; mızraklı, okçu, baltacı/kılıçlı (piyade diye geçiyor) ve Kargılı olarak dörde ayrılıyor. Stronghold’daki gibi bu birliklerin önce silahlarını üretiyoruz daha sonra ise alt menülerden ‘Ordu’ oluşturup ‘Yeni Birim Oluştur’ diyoruz.

Maiyetiniz!

Topladığınız vergilerle Köşk’te çıkan ilk profesyonel ordunuz için yeni askerler alabilir hatta onları özelleştirebilirsiniz. Onlar milisler gibi değiller. Lorda bağlı uzmanlıkları olan özel saray birlikleri.

Savaşlar

Oyunun geliştiricisi Greg, ordu oluşumunu Stronghold, çatışma ve düzen sistemini ise Total War’dan esinlenmiş durumda. Birlikleri çağırınca herkes organik bir şekilde işini bırakıyor ve evinden silahını alıp birliğinin yanına koşuyor. Birlikleri Total War’daki gibi konumlandırıyoruz ve bire bir mücadele başlıyor.

Okçuları geride tutup yıpratma atışları yapmak gibi taktiksel hamleler de önemli. Ordunuzun konumu da önemli. Ormanlık alan mı ova mı? Savaş stratejisi size kalmış. Mevsim şartları da ilerleyen dönemde etkili olacak.

Eşkıya kamplarına müdahale edebilir veya aralıklarla gelen eşkıyalara karşı savaşabilirsiniz. Savaş durumuna geçmek için öncelikle Ordu kısmında bütün birliklerinizi görmelisiniz. Ardından ise ayrı ayrı hangi birlikler savaşa katılacaksa ‘Toplan‘ diyerek haritada belirlediğiniz alana çağıracaksınız.

İnsanların bir araya gelmesi veya dağılması, savaş sonrası sevinçlerini görebiliyoruz. Kalabalık bir savaşçı grubunun şehirdeki işlerine döndüğünü görebiliyoruz.

Savaşlar bölgenizi korumak veya diğer bölgeleri ele geçirmek için gerçekleşiyor. İyi donatılmış birlikleriniz ve stratejinizle kazanamayacağınız savaş yok! Ancak yönetmek gerekiyor. Şimdi de Manor Lords yönetim rehberimize göz atalım. Kralın altında bir Lord (Bey) olarak mücadelemiz başlıyor.

Oyun Günlüğü
Türkiye'nin yeni nesil oyun haber sitesi. 2020'den bu yana Türkçe ve İngilizce web sitelerimiz ve dijital dergimizle sizinleyiz! - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.