0

Kingdom Come: Deliverance 2’nin duyurulmasıyla birlikte Türkçe olmasının verdiği avantaj ve Epic Games tarafından bedava dağıtılmış olması ile seriye ilk oyundan başlamayı tercih edecek insanlar olacaktır. Kingdom Come: Deliverance başlangıç rehberimizde dikkat etmeniz gereken veya işinize yarayacak olan bilgileri aktaracağım. Eğer oyunu İngilizce oynuyorsanız diye özelliklerin görsellerini de koyacağım, böylece hangisinden bahsettiğimi anlayabilirsiniz.

Bu liste oyunun en başından itibaren sonuna kadar işinize yarayabilecek maddeler içeriyor olacak. Oyunun ortasındayken bile bu yazıya denk gelseniz kendinize çıkarabileceğiniz yanlar olacaktır. Bazı maddeler kendi aklımdan, bazıları ise yabancı kaynaklardaki araştırmalarımdan ve üzerine kendi eklemelerimden oluşmaktadır. Yetenekler üzerine tavsiyelerden önce genel oyun hakkında bazı maddeler sıralayacağım.

Genel tavsiyeler

 • Okuma yazma öğrenin, cahil geldiniz diye cahil gideceksiniz demek değil.
 • Yıkanmaya, kirli kalmamaya dikkat edin. İnsanlar leş gibi kokan birisiyle konuşurken pek istekli olmayabilir.
 • Kayıt sistemini en kısa sürede çözmeye çalışın.
 • Duruma göre giyinin. Mesela bir düşman kampına sızacaksanız önce onlardan birisini öldürüp onun kıyafetlerini giyerseniz düşmanlar sizi kendilerinden birisi sanabilir, bu bir Rol Yapma Oyunu.
 • Bir olayı çözmenin birden fazla yolu var, bir önceki maddede dediğim gibi, bu bir Rol Yapma Oyunu.
 • Sandık ve atınızdaki depoyu kullanmayı unutmayın.
 • Elinize para geçtiği zaman ilk önce Rattay’ın doğusundaki Kırık Teker Hanı’ndan oda almayı düşünün. Ne kadarlığına kiralamak istediğiniz sorulunca birkaç gün derseniz oda her zaman sizin olur ve oyundaki en iyi kayıt alma yöntemi uyumaktır.
 • Hemen at satın almaya kalkmayın, oyun size yakın bir zamanda at sahibi olabileceğiniz bir görev verecek.
 • Ağır zırhlar sizi biraz yavaşlatır ve hareket ederken ses çıkartır. Renkli kıyafetler de görülmenizi kolaylaştırır. Gizli işler çevirecekseniz bunu aklınızda tutun ve siyah bir kapüşonun faydasını asla küçümsemeyin.
 • Kendinize iyi bakın. Zor zamanlarda yaşıyorsunuz evet ama düşmanlarınız bunu önemsemiyor. Ekipmanlarınızın en iyi durumda olduğundan emin olun, değilse onarın. Midenizi dolu tutun ve bozulmuş yiyecekler yemeyin.
 • Ağır zırhlı düşmanlara karşı keskin silahlar yerine gürz gibi ezici silahlar kullanın.
 • Teslim olan kimseyi direkt öldürmeyin, onun yerine diyalog seçeneklerinden onu dövüşmeye devam etmeye zorlayın ve öyle öldürün. Böylece çevredeki insanlar üzerinde o kadar da kötü bir izlenim bırakmış olmazsınız.
 • Dövüşürken işler yolunda gitmezse teslim olmayı deneyebilirsiniz, bazı düşmanlar teslim olmanıza olanak sağlar.
 • Her zaman bir kürek taşıyın, nerede bir yeri kazmanız gerekeceği belli olmaz.
 • Tanrı aşkına, insanlara olan borçlarınızı ödeyin!

Eğitimleri boş vermeyin

Oyunun size eğitim için sunduğu kısa bölümlerde Kuvvet, Bakım, Çeviklik, Yay, Mücadele, Avcılık, Gizlilik ve Maymuncuk gibi bazı yeteneklerinizi kolayca artırabiliyorsunuz. Bu bölümleri “tamam öğrendim” diyerek hızlıca geçmemeye çalışın.

Otacılık (Herbalism) için bir sürü çiçek toplayın

Bir sürü ısırgan otu (Nettle) toplamak size gizli bir perk verecektir. Bunun dışında Bacak Çalışması ve Çiçek Gücü perklerini olabildiğince erken açmaya çalışın, işinize yarayacaktır. Topladıklarınızı ailenizin evindeki sandığa bırakabilirsiniz, böylece ortalıkta çiçekçi gibi gezmeniz gerekmez.

Gizlilik için köylüler üstünde çalışın

Sizi görmemelerine dikkat edin, bunun için çömelerek arkalarından yaklaştıktan sonra onları bayıltabilirsiniz. Eğer sizi gördüklerinden eminseniz onları bayıltmayı denemeyin, sadece uzaklaşın ve sizi unuttukları zaman geri gelin. Görünürlüğünüzü ve çıkardığınız sesi minimuma indirin. Gizlilik için sırasıyla Çömelen Bukalemun, Gizli Öldürme, Dar Kesim, Eşkıya ve Köpeksever perklerini açabilirsiniz, kalanını istediğiniz düzende devam ettirebilirsiniz. Tüm gizlilik perklerini açmanız mümkün. 10. seviye ve üzeri için muhafızlar üzerinde çalışabilirsiniz ve tabii ki riskli olabilecek eylemler yapmadan önce her zaman kayıt alın.

Maymuncuk için Fritz ile konuşun

Fritz ile Kunesh’in eşyaları hakkında konuşun ve ondan birkaç maymuncuk alın. Eğitime girdiğiniz zaman kayıt alın ve kolay zorluktaki kapı ve sandıklar üzerinde çalışın. Eğer konsolda oynuyorsanız Basitleştirilmiş(Simplified) ayarını etkinleştirin. Kilit açma mekaniklerine alıştıktan sonra direkt almanız gereken perkler Dayanıklı Maymuncuklar ve Sarhoş Şansı. Maymuncuklamaya çalışmadan önce alkollü bir içecek tüketin ve bum, artık maymuncuklarınız kırılmayacak. Sessiz Düzenbaz, Uzman Hırsız ve Eli Çabuk perklerini de açtığınız zaman artık her şey çocuk oyuncağı olacak. Kilit açma eyleminden çıkabiliyorsunuz, böylece maymuncuğunuz kırılmadan çıkıp tekrar kilit açmaya çalışırsanız maymuncuk sağlamlığını yenilemiş olursunuz. Sarhoş Şansı kilit açma zorluğunu 1/3’e düşürdüğü için harika bir perk. Uzman Hırsız ise Sarhoş Şansı ile birlikte artabildiği için herkesin gözü önünde bile kilit açabilirsiniz, yeter ki anında açmak için kolay bir kilit olsun.

Okçuluğunuzu geliştirmeye vakit ayırın

Baygın bir muhafızdan yay ve ok çalarak okçuluğunuzu geliştirmek için kimsenin görmediği yerlerde hayvan avlayabilirsiniz. Okçuluk çok işinize yarayabilir çünkü kasksız düşmanları kafalarına tek ok ile anında öldürebilirsiniz.

Konuşma yeteneğinizi unutmayın

Oyunun başında anneniz ile konuşarak erkenden iki puan kazanabilirsiniz. Daha sonrasında ise tüccarlar ile pazarlık yapabilir, diyalog seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bu şekilde konuşma yeteneğinizi geliştirmeye özen gösterin. Son Teklif, Anlayışlı ve Üst Tabaka perklerini almayı hedefinize koyun. Son Teklif ile pazarlık yaparken en düşükten teklif verin ve aldığınız karşı teklifi direkt onaylayın. Son Teklif sayesinde karşınızdaki kişi tamamen sinirlenmeden önce bir hakkınız daha olacaktır.

Fırsat buldukça için (Evet, için!)

İçki İçme yeteneğinizi fırsat buldukça bir bira ya da şarap tüketerek ilerletmeye çalışın. Etkisinin geçmesini bekleyin, geçince tekrar için. İçkinin üzerinizde bıraktığı etkileri gözlemleyin. Sırasıyla Şarapsever, Sarhoş, Güvenli Geçiş, Boşboğaz ve Gerçek İçici perklerini açmaya çalışın. Güvenli Geçiş sayesinde sarhoş olup sızdığınızda evinizdeki yatakta uyanacaksınız. Yani bunu evinize hızlı seyahat için kullanabilirsiniz, hem de üzerinizdeki hiçbir şeyi kaybetmeden!

Bakım yeteneğinizi hafife almayın!

Bileği taşında pratik yaparken bir yandan da oradan buradan bulduğunuz –ya da çok gizli planlarla çaldığınız– tamir kitlerini kullanmayı unutmayın. 20. seviyeye kadar geliştirseniz yeterince rahat edersiniz. Amber dışında tüm perkleri açmaya çalışın, hepsi gayet kullanışlı perkler.

Amber

Eğitim dövüşünden çekinmeyin!

Eğitim dövüşünü çok dert etmeyin. Eğitimciyi zincirleme saldırılar ile kolayca köşeye sıkıştırabilirsiniz ve dayanıklılığınıza bakmaksızın defalarca saldırabilir, Kılıç, Mücadele, Kuvvet ve Çeviklik seviyeleri kazanabilirsiniz. Bir noktada sizi yolunuza gönderecek elbet fakat merak etmeyin, dövüşmeyi öğrenmek ve seviye atlatmak için Captain Bernard asıl eğitimciniz olacak.

Kuvvet her şeyin temeli

Oyun bildiğiniz üzere Orta Çağ zamanında geçen, -genellikle- ağır ağır zırhlar giyip şövalyelik yaptığımız türden bir oyun. Dolayısıyla kuvvet her zaman bize lazım olacak. Bu özelliğinizi geliştirmek için Bernard ile etkileşime geçebilirsiniz. Oyunda size büyük kolaylık sağlayacak perkler sırasıyla Kale, Katır I, Sıkı Denetim, Katır II, Kafakol Ustası ve Katır III. Kalanını kendi keyfinize göre açabilirsiniz.

Eğer şansınıza güveniyorsanız benim kişisel favorim ise Kafa Açıcı. Bu perk sayesinde %10 şans ile kafasına vurduğunuz bir düşmanı direkt bayıltabilirsiniz. Runt boss dövüşünde işinize yarayabilir(Her zaman kaydet/yükle yapıp %10 şansı tutturmayı da deneyebilirsiniz, kimse sizi yargılamaz).

Savunma en iyi saldırıdır

Bu özelliği geliştirmenin en iyi yolu mükemmel bloklar ve savuşturmalar yapmaktır. Tabii iyi savunma yapmak da rakibinizi yıpratmak için en iyi yöntemlerden birisidir. İlla yürüyen bir kale olmanıza gerek yok, nasıl savunacağınızı bilin yeter. Sırasıyla Yakın Markaj, Golem, Tam Oturmuş ve Beyaz Atlı Şövalye perkleri savunmanızı en iyi hale getirecektir. Silahlar değerli olduğu için Silah Düşmanı perkini almak size kalmış çünkü bu perk sayesinde rakibinizin silahına %15 daha fazla hasar veriyorsunuz, eğer rakibinizin silahını alıp kullanmak istiyorsanız bu perk pek size uygun olmayabilir.

Mücadele etmeyi bilmiyorsanız istediğiniz kadar güçlü olun, bir önemi yok

Tabii ki mücadeleyle alakalı şeyleri Bernard’dan öğrendiğimiz için yine kilit karakter kendisi olacak bu konu için. Sırasıyla Kana Susamış, Zincirleme Vuruş, Her Şeye Rağmen ve Öfkeli perklerini aldıktan sonra keyfinize göre devam edebilirsiniz. Bir düşmanı kanattığınız zaman size güç bonusu verecek olan Sadist perkini de alıp Kana Susamış ile birlikte kullanabilirsiniz, tercihinize bağlı. Tebrikler, savaş alanının korkulan ismi oldunuz.

Son söz

Buradakiler sadece sizlere yardımcı olabilecek bazı bilgiler ve direktifler. Hepsini bire bir aynı yapmanız gerekmiyor, bu bir Rol Yapma Oyunu. Gönlünüzce ilerleyin ve aklınıza yatan eylemleri gerçekleştirin, önemli olan sizin zevk almanız ve olayları istediğiniz şekilde ilerletmeniz.

Kingdom Come: Deliverance rehber arşivi ana sayfası için görsele tıklayın.
Namık Türk
Oyun Günlüğü Editörü - Samimi bir dille içerik yazmayı çok sever. Ryan Gosling'in "Ben Yazarım" hali.