0

Heyecanla beklenen Hogwarts Legacy, 10 Şubat’ta çıkışını gerçekleştirdi. Heyecanla bekleyen kesim sadece Harry Potter hayranları değildi tabii. Oyun dünyasının genelinde heyecanla beklenen bir oyun olmayı başaran Hogwarts Legacy, üç günlük erken erişim sürecinde yüzbinlerce oyuncu tarafından oynandı.

Hogwarts Legacy

En son büyü sayısının azlığıyla gündeme gelen Hogwarts Legacy, en merak edilen unsurlarından biri de Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun epey büyük gözükmesine karşın ne kadar dolu ve nitelikli olacağıydı… Aynı soru, açık dünya için de geçerli gibi gözüküyor. Açık dünya ne kadar nitelikli olacak? Açık dünyanın yeterliliği hakkında, yapımcılar pek az şey gösterdi.

İşte sizler için derlediğimiz Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun detayları!

Ortak salonlar

Oyunun ilk kısımlarında, oyuncuların başlarına “Seçmen Şapka” takılacak ve oyunculardan 4 Hogwarts Evi arasında seçim yapmaları istenecek. Oyuncunun seçtiği Hogwarts Evi’ne bağlı olarak vakit geçirilecek, başta Ortak Salon olmak üzere, mekanlar; yoldaş olunacak sihirbazlar ve çok daha fazlası değişecek.

Oyuncunun seçebileceği 4 Hogwarts Legacy Evi şu şekilde listelenebilir:

  • Gryffindor
  • Hufflepuff
  • Ravenclaw
  • Slytherin

Mevsimlere göre Hogwarts binasının farklı temaları olacağını biliyoruz; örneğin Noel’de Noel temalı süslemeler vs. Hogwarts Legacy Ortak Salonlarının her birinin de farklı temalarda olacağını biliyoruz. Hepsi farklı görünüş, farklı karakterler ve farklı müzikler barındıracak.

Gryffindor Ortak Salonu

Kırmızı ve kızıl tonlarıyla sıcak bir görüntü sağlayan Gryffindor Ortak Salonu, duvarlarda bulunan düzinelerce hareketli resimle donatılmış halde!

Hufflepuff Ortak Salonu

Toprak elementinin ihtişamını sergiler nitelikte olan Hufflepuff Ortak Salonu, yeşil tonlarla ve bitkilerle etkileyici bir görüntü oluşturmayı başarıyor.

Ravenclaw Ortak Salonu

Ravenclaw’ın bronz kartal maskotu tarafından korunan Ravenclaw Ortak Salonu, mavinin tonları ile ve astrolojik havası ile, entelektüel bir hava veriyor.

Slytherin Ortak Salonu

Yüksek tavanı sayesinde epey ihtişamlı gözüken bu salon, gri tonlarıyla ihtişamına ihtişam katıyor.

İhtiyaç Odası

Ortak Salonlar dışında epey vakit geçireceğimiz odalardan biri İhtiyaç Odası. Temelde bu oda, oyuncunun güvenli merkezi. Oyuncunun iksirlerini hazırlaması, savaşa hazırlanması, kozmetik eşyalarını düzenlemesi için kullanılacak olan bu oda, oyunun başlarında epey küçük olacak; ancak oyuncu geliştikçe, daha önceden erişilemeyen kısımlar açılacak ve bu oda daha da işlevsel ve eğlenceli bir hal alacak.

Hogwarts Legacy

Hatta bir noktada oyuncu, evcil hayvanlarını beslemek için bu odayı ve bu odanın bahçesini kullanabilecek. Daha da güzeli, bu oda ve bu odanın sahip olduğu bahçe, oyuncu tarafından özelleştirilebiliyor!

Özelleştirmekten kastedilen birkaç basit düzenleme değil, yapımcılar bu özelleştirme kısmına oldukça özen göstermişler. Neredeyse gördüğünüz her şeyi değiştirebiliyorsunuz. Özetle burada çokça vakit geçireceğiz, hele özelleştirme işine takıntı seviyesinde özen gösterenler…

Diğer Odalar…

Ortak Salonlar ve İhtiyaç Odası dışında derslere gireceğimiz, düellolara katılacağımız odalar da olacak elbet. Ancak bu odalar koca Hogwarts binasını doldurmaya yetecek mi, bunu öğrenmek için biraz süreye ihtiyacımız var. Umarım, sırf dolu gözüksün diye niteliksiz onlarca etkinlikle dolu olmaz güzelim Hogwarts binası.


Ahmet Furkan Göçgen
Oyun Günlüğü Yazarı