Hogwarts Legacy
1

Hogwarts binasının ne tür salonlarla dolu olduğu kadar önemli olan bir diğer konu ise, binanın içinde kimlerin olduğu. Hogwarts Legacy, Harry Potter serisinden yaklaşık 100 yıl önce geçtiğinden Harry Potter serisinden alışık olduğumuz her karakter Hogwarts Legacy oyununda elbette olmayacak. Oyunun yapımcısı Warner Bros, Harry Potter serisinin yaratıcısı olan J. K. Rowling’in oyunun kadrosunda olmadığını doğrulamış olmasına karşın, elbette Harry Potter’ın orijinal dünyasına sadık kalmak durumundadırlar; bu sadakat beraberinde birkaç tanıdık yüzü oyunda görmemizi de garanti ediyor.

Özetle Harry Potter’dan tanıdığımız birkaç karakter, oyunda da var. Gelin oyunda karşılaşacağımız eski ve yeni karakterlere bi’ göz atalım.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy Karakterleri


Öğrenciler

Amit Thakkar

Asif Ali’nin seslendirdiği Amit, arkadaş olabileceğimiz Ravenclaw öğrencilerinden biri. Ünlü bir büyücülük tarihçisi olmayı arzulayan Amit, aynı zamanda astronomiye de oldukça ilgili, iyi okumuş bir genç.


Constance Dagworth

Hakkında pek az şey bildiğimiz Constance Dagworth, Amit gibi Ravenclaw öğrencisi. Onun hakkında daha fazla şey öğrenmek için Hogwarts Legacy’de vakit geçirmemiz gerekiyor anlaşılan.


Everett Clopton

Ravenclaw öğrencisi olan Clopton, yaramaz bir şakacı olarak biliniyor; bu yaramaz şakacıya ses veren isim ise, pek çok kaliteli eserden tanıdığımız Luke Youngblood.


Hector Weasley

Profesör Matilda Weasley ile akraba olan (akrabalık ilişkilerini henüz tam olarak bilmiyoruz) Hector, hangi Hogwarts Evi’nin öğrencisi olduğunu henüz bilemiyoruz.


Lucan Brattleby

Lucan hakkında bildiklerimiz, onun Gryffindor öğrencisi olmasıyla sınırlı henüz.


Natsai Onai

Profesör Mudiwa Onai’nin kızı Natsai “Natty” Onai, Afrika’da bir kabilede büyüdü. Babası, o daha dokuz yaşındayken yerel haydutlar tarafından onu korurken öldürüldü. O ve annesi daha sonra Uganda’ya taşındı. Bu süre zarfında, “Animagus” olmayı, ceylana dönüşmeyi öğrendi. Annesi Hogwarts’a profesör olunca, o da Hogwarts’a transfer oldu.


Nellie Oggspire

Gryffindor öğrencisi olduğunu bildiğimiz Nellie, hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz karakterlerden biri.


Nerida Roberts

Gizemli hanımefendi Nerida Roberst hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.


Zenobia Noke

Noke, kendi iddiasına göre “sevilmeyen” bir Ravenclaw öğrencisi. Zenobia Noke yeni arkadaşlar edinmek için taş koleksiyonunu Ravenclaw Ortak Salonuna getirdi ancak diğer öğrenciler taşları çalıp okulun yüksek bir yerine sakladılar.


Sebastian Sallow

Sebastian, 19. yüzyılın sonlarında doğdu. Anne isimli ikiz bir kız kardeşe sahip olan Sebastian, ebeveynleri öldüğünde, kız kardeşiyle birlikte amcası Solomon Sallow tarafından alındı. 11 yaşında Sebastian Sallow, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na seçildi. Kız kardeşi de, Sebastian ile aynı kaderi paylaştı; Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na seçildi. Hogwarts’daki birkaç yıllarından sonra, Feldcroft’taki evlerine Goblin Ranrok ve takipçileri tarafından yapılan baskında Anne saldırıya uğradı ve lanetlendi; bu da onun hastalanmasına neden oldu. Sebastian, kız kardeşini iyileştirmeyi arzu etti ve Karanlık Sanatları son umut olarak görerek, çabalamaya başladı.


Profesörler

Okul Müdürü Phineas Nigellus Black

Harry Potter serisinden zaten tanıdığımız Nigellus, oldukça uzun ve destansı bir hikayeye sahip. Onun hikayesinin tamamından burada bahsetmeye çalışmayacağız bile. Ancak özetle o, safkan bir büyücüdür. “Slytherin House” üyesi olarak Hogwarts’a gelen Nigellus Black, daha sonra Hogwarts’ın müdürü oldu.


Profesör Matilda Weasley

Matilda, reşit olduktan sonra Londra’daki İngiliz Sihir Bakanlığı’na katıldı ve burada bir “Lanet Kırıcı” olarak iş buldu. Sakinleştirici varlığı ve olağanüstü asa kullanımı onu iş arkadaşlarından hızlıca öne çıkardı; nihayetinde Matilda Weasley, kısa sürede Sihir Bakanlığı’nda yüksek rütbelere erişti. Bu sırada Matilda, Japon Sihir Bakanlığı’nda Mahoutokoro tarafından eğitilmiş bir cadı olan Chiyo Kogawa ile arkadaş oldu. Bir aşk hikayesi neticesinde yolu önce serbest mesleğe daha sonra Hogwarts’a sürüklendi.


Profesör Cuthbert Binns

Profesör Cuthbert Binns, bir sihirbazdı ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda Sihir Tarihi profesörüydü. Uzun yıllar mesleğini yerine getiren Binns, personel odasında uyuyakaldı ve uykusunda öldü. Daha sonra, Sihir Tarihi derslerini vermeye devam eden bir hayalet oldu.


Profesör Eleazar Fig

Hayatının bir noktasında Miriam isimli bir cadıyla tanıştı, nihayet onunla evlendi. Miriam’ın dünyanın dört bir yanına yaptığı seyahatlere eşlik etmek için İngiliz Sihir Bakanlığı’ndaki işinden vazgeçti. Ancak bir süre sonra, tekrar sihir kariyerine devam etme kararı aldı ve aşkını bir kenara koyup kariyerine devam etti. Hayat onu Hogwarts’a sürükledi.


Profesör Abraham Ronen

Tılsım Ustası olan Abraham, farklı ders işleme tarzı ile öğrencilerin epey sevgisini toplamayı başaran başarılı bir profesör.


Profesör Mudiwa Onai

Kızı Natsai Onai’nin hikayesini zaten anlatmıştık. Profesör Mudiwa Onai’nin hikayesi orada anlattıklarımızdan başka pek bir şey içermiyor.


Profesör Aesop Sharp

Bir dönem, pek çok profesör gibi, İngiliz Sihir Bakanlığı’nda görev alan Aesop, görevi sırasında ortağı ile beraber bir pusuya düşürüldü. Aesop, ağır şekilde yaralandı; ortağı ise hayatını kaybetti. Bu pusu sonrası Aesop, kendisine sadece masa başı işlerin verileceğini anladığında o günkü işinden emekli olmaya karar verdi. Daha sonra Hogwarts’a İksir Ustası olarak başvurdu. Bu başvurusunun bir nedeni de, yaralarını Hogwarts’daki kaynakları kullanarak iyileştirebileceğini düşünmesiydi. Öyle ya da böyle nihayetinde Aesop Sharp’ın da yolu Hogwarts ile kesişti…


Profesör Dinah Hecat

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü olan Dinah Hecat’in sınıfında çatıdan sarkan bir iskelet bulunuyor! Hebridean Black iskeleti… Bu iskelet, Doğu Galler’deki en büyük kaçak avlanma çetesini tek başına etkisiz hale getirdiği için bir ödül; işte bu nedenle Dinah ayrı bir karizmaya sahip.


Profesör Mirabel Garlick

Garlick, Londra’da doğdu ve Muggle’larla dolu bir evde büyüdü. Hufflepuff binasına öğrenci olarak seçildi; daha sonra Bitkibilim Profesörü oldu ve Hogwarts’da kariyerini sürdürdü.


Profesör Satyavati Shah

Gençliğinde Hogwarts’da öğrenci olan Shah, mezun olduktan sonra Astronomi profesörü oldu ve Hogwarts’da bu rolde görev almaya başladı…


Hogwarts ve Hogsmede Sakinleri

Seçmen Şapka

Öğrencilerin hangi Hogwarts Evi’ne gideceğini belirleyen şapka!


Deek

Öğrencilere vivaryumları ve İhtiyaç Odasını keşfetmelerinde yardımcı olan bir ev cini.


Madam Cassandra Mason

Madam Cassandra, Hogsmede sakini olan bir cadı. Hogsmede’de gizemli bir dükkana sahip; ancak kiracısıyla işler istediği gibi gitmiyor…


Fastidio

Bir hortlak olan Fastidio, hakkında henüz hiçbir şey bilmiyoruz.


Fat Lady

Hogwarts Kalesi’ndeki Gryffindor Kulesi’nin girişini koruyan bir portre.

Goblinler ve müttefikleri


Ranrok

Victor Rookwood liderliğindeki bir Karanlık Büyücüler fraksiyonu müttefiki olan Ranrok, bir goblin olarak büyücülere karşı goblin isyanlarına öncülük etmeyi kendine görev biliyor.


Victor Rookwood

Yasaları esnetmek ve gerektiğinde çiğnemek için yetiştirilen Victor, babasının zamansız ve şüpheli ölümünün ardından babasının suç çetesinin başına geçti. Bölgedeki en başarılı çete olmak için işleri hızla ve başarıyla yönetti. Kısa süre sonra neredeyse tüm çetelerin başı haline geçti.

Oyunda yer alacak karakterlerin buradakilerle sınırlı olmadığını ve buradaki karakterlerin hikayesine tam olarak tanık olabilmek için Hogwarts Legacy’i oynamanız gerektiğini hatırlatalım.


Ahmet Furkan Göçgen
Oyun Günlüğü Yazarı