0

Her Grand Theft Auto oyununda olduğu gibi serinin beşinci oyunu da aktiviteler konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Oyunun haritası, ana hikaye ve diğer yan görevlerden sıkıldığınızda zaman geçirilebilecek pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

Grand Theft Auto 5

Mallard ismindeki kontrolü zor bir uçakla akrobasi hareketleri yapmanız gerekiyor. Toplamda 5 görevi bulunan bu aktivite başarınıza göre size madalya veriyor.

Poligonları kullanarak hem karakterinizin silah kullanma yeteneğini artırabilir, hem de aldığınız madalyalara göre silah dükkanlarından indirim kazanabilirsiniz. Tüm atışlarda aldığınız bronz madalya %10, gümüş %15, altın ise %25 indirim almanızı sağlıyor.

Sokak yarışlarına 20.00 ile 05.00 arasında ulaşabiliyorsunuz. Toplamda 5 adet yarış bulunmakta.

Tenis, golfun aksine istediğiniz saatte oynayabilirsiniz. Oyun içerisinde yanınıza alacağınız bir arkadaş veya çeşitli zorluklarda bilgisayar rakiplerine karşı oynayabilirsiniz.

Oyun içerisinde kullanabileceğiniz 8 farklı tenis kortu bulunmakta. Ayrıca tenis aktivitesi sadece Michael ve Trevor’a özel.

Sadece Los Santos Golf kulübünde oynayabildiğiniz bu sporun giriş ücreti $100. Ayrıca karakterinizin gücünü de artırıyor.

Dartı sadece Büyük Senora çölünün oradaki, The Yellow Jack meyhanesinde oynayabiliyorsunuz.

Oyundaki tek kulüp Los Santos’taki “Vanilla Unicorn”. Trevor ile Vanilla Unicorn’a sahip çıktıktan sonra dansları bedavaya getirebiliyorsunuz.

Triatlon, rastlayabileceğiniz bir diğer aktivite. Öncelikle yüzme ile başlayıp, bisiklet ile devam ediyor ve koşarak maratonu bitiriyorsunuz.

“Daddy’s Little Girl” görevi ile ilk triatlonu açıyorsunuz ve kazandıkça diğerleri de açılıyor. Toplamda 3 triatlon aktivitesi mevcut. Karakterinizin staminasını artırmak için en iyi aktivitelerden biri aynı zamanda.

Hao’nun sokak yarışlarının aksine, herhangi bir karakterle bu yarışlara katılabilirsiniz. 4 yarışın ikisi motorlarla ikisi de offroad araçları ile yapılıyor.

Maude Eccles’ten alacağınız kafa avcılığı görevleri sadece Trevor’a özel. Maude size avlamanız gereken kaçağın ve kaldığı bölgenin resmini atıyor ama haritanızda görünmüyor. Bölgenin resminden nerede olduğunu sizin bulmanız gerekiyor. Canlı yakaladığınız her kaçak için $10,000, ölen her kaçak içinse $5,000 para alacaksınız.

McKenzie Field Hangarını aldığınızda Trevor’a özel kaçakçılık görevlerini yapabileceksiniz. Cuban 800 uçağı ile hava kaçakçılığı ve Dune Buggy aracı ile de karada kaçakçılık yapabilirsiniz.

Rockstar’ın Red Dead Redemption’undan gelen bir aktivite avcılık. Trevor’a özel olan bu aktivite, geyik, çakal, yaban domuzu gibi hayvanları avlayıp Cletus’a fotoğraflarını gönderdiğinizde, avınıza göre madalya ve para kazanabileceğiniz bir avcılık.

Uçuş okulu, Los Santos Hava Limanında bulabileceğiniz aktivitelerden biri. Kullandığınız karakterin uçuş yeteneğini geliştirmesi yanında, uçuş manevralarına da alışmanıza yardımcı oluyor. Toplamda 12 uçuş dersi bulunmakta.

Offroad yarışları gibi deniz yarışlarına da istediğiniz karakter ile katılmakta özgürsünüz. Toplamda 4 yarış bulunmakta ve araç olarak Seashark isimli jet skiyi kullanıyorsunuz.

Belirlenen noktalarda yoga yapıyorsunuz. Evet sadece bu kadar..

Toplamda 13 farklı konumdan atlama yapabildiğiniz bu aktiviteyi herhangi bir karakterle yapabiliyor olsanız da, paraşütle atlama aktivitesini bitirmenizi sağlayan “Uncalculated Risk” görevini sadece Franklin alabiliyor.


Berat Akan
Oyun Günlüğü Rehber Editörü

Comments

Leave a reply

You may also like