0

Oyundaki kontrol edebildiğiniz bu 3 karakterin 8 farklı yeteneği bulunmakta. Bu 8 yetenek elbette siz kullandığınız sürece artış gösteriyor. Her karakterin yetenek seviyeleri diğerlerinden farklı ve kendi geçmişleri ile orantılı. Örneğin, Trevor, diğer iki karaktere göre daha yüksek bir uçuş yeteneği ile gelirken, Franklin daha yüksek araç sürme, Michael ise daha yüksek ateşli silah kullanım yeteneğine sahip.

Bu kısım kullandığınız karakterin özel yeteneğini ne kadar süre kullanabileceğini tanımlıyor. Special barını sonuna kadar doldurmayı başarırsanız, karakteriniz özel yeteneğini 30 saniye boyunca kullanabiliyor. “Special” özelliğini geliştirmek için özel yeteneğinizi bolca kullanmanız gerekiyor. Bunun haricinde ise yapmanız gerekenler ise karaktere göre değişim gösteriyor.

Franklin için bolca araç sürmeniz lazım. Her köşede yaptığınız drift, yanından hızla geçtiğiniz her araç, ters şeritte gitmek, kullandığınız aracı son sürat kullanmak yine bu özelliği arttırabileceğiniz opsiyonlar.

Michael için tahmin edeceğiniz üzere bolca çatışmaya girmelisiniz. Her kafasından vurduğunuz veya sessizce öldürdüğünüz düşman size bonus olarak geri dönecek.

Trevor’da seçenekleriniz biraz daha geniş. Hasar almak, düşmanı kafasından vurmak, son hız araç kullanmak gibi normal seçeneklerin yanında, sivillere musallat olmak veya havaya uçurmak, yoldaki araçlara çarpmak gibi seçenekleriniz de mevcut.

Bu özellik karakterinizin ne kadar süre koşabileceği, hızlı yüzebileceği veya son hız bisiklet kullanabileceğini belirler. Her 16 metre koşu veya 1 dakika yüzme bu özelliğinizi %1 artıracaktır. Stamina barını sonuna kadar doldurabilirseniz karakteriniz sınırsız olarak koşabilir veya yüzebilir.

Karakterin silahları nasıl kullandığını belirliyor. Silahların şarjör doldurma süresini, geri tepmesini ve mermi kapasitesini etkiliyor. Artırmak için bolca düşman vurmanız ve poligonlarda vakit geçirmeniz gerekecek. Poligonlardaki görevlerde aldığınız her altın madalya %3, gümüş %2, bronz ise %1 artırıyor

Karakterin fiziksel gücünü temsil ediyor. Yakın dövüşte verdiğiniz hasar, merdiven çıkma hızınız, sportif çeviklik ve çevresel etkenlerden aldığınız hasar bu özelliğe bağlı. Attığınız her 20 yumruk (herhangi bir karaktere) bu özelliği %1 artırıyor. Ayrıca Golf ve teniste yine bu özelliği artıran aktivitelerden

Karakterin fark edilmeden kalmasını sağlayan özellik. “CTRL” tuşu ile geçtiğiniz gizli ilerleme modunda ne kadar hızlı ve sessiz hareket edeceğinizi bu özellik belirliyor. Gizli ilerleme modunda hareket etmek ve düşmanları sessizce öldürmek bu özelliği geliştirmenizi sağlıyor.

Kullandığınız karakterin kokpitteki yeteneği temel anlamda. Bu yetenek ne kadar yüksekse, inişler ve kalkışlar o kadar kolaylaşır ve türbülanstan etkilenme oranınız da o kadar azalır. Tahmin edeceğiniz üzere bu özelliği artırmak için, bol bol uçabilirsiniz. Her 10 dakikalık uçuşunuz bu özelliği %1 artıracaktır. Uçuş okullarından alacağınız görevlerden elde ettiğiniz her altın madalya da %3 – %5 artış sağlayacaktır bu özelliğinize.

Temel anlamda araç kullanımı diyebiliriz. Araç kullanırken havada geçirdiğiniz her saniye %1 artış sağlar. Tamamladığınız her Stunt Jump’da %2 – %3 arası artış sağlayacaktır. Temel anlamda sadece araç kullanmak ta yine özelliği artıranlar arasında.

Su altında ne kadar süre kalacağınız etkilene özellik. Su altında geçirdiğiniz her dakika bu özelliği %1 artırır. Ayrıca yoga yaparak bu özelliği artırabilirsiniz.


Berat Akan
Oyun Günlüğü Rehber Editörü

Comments

Leave a reply

You may also like