0

Grand Theft Auto içindeki diğer oyunlardan farklı olarak, GTA 5’te 3 ana karakteriniz bulunmaktadır ve belirli görevlerden kaynaklanan bazı sınırlamalar haricinde istediğiniz zaman ve istediğiniz karaktere geçiş yapabilirsiniz.

Gelin şimdi bu üç karakteri daha yakından inceleyelim:

GTA 5 ana karakter

GTA 5 ana karakterleri

Micheal De Santa

Emekli olmuş, evli ve 2 çocuk babası olan karakterimiz Michael, hikaye boyunca istemeden de olsa aksiyon dolu olayların içine sürükleniyor. Trevor ile birlikte GTA evreninin en yaşlı ana karakteri olma özelliğini taşıyor.

Michael’ın özel yeteneği olan “Bullet Time”, aşina olabileceğiniz bir diğer karakter olan Max Payne ile benzerlik gösterir. Bu yetenek devreye girdiğinde zaman yavaşlar, bu da oyuncuya daha rahat nişan alma ve hatta mermilerden kaçma imkanı sağlar.

Oyun içinde en az uyuyan karakter Michael’dır. Oyunu kaydetmek için yatağa uzandığınızda, oyun 6 saat ileri atlar. Bu süre, diğer karakterler Franklin’de 8 saat iken, Trevor’da ise 12 saattir. Michael’ın daha az uyuması, karakterin hikayesindeki yoğun tempoya ve sürekli değişen durumlara bir gönderme olarak karşımıza çıkıyor.

Franklin Clinton

Güney Los Santos’ta doğup büyüyen karakterimiz Franklin, hikayenin başlangıcında kadim dostu Lamar ile birlikte Simeon Yetarian için araç hırsızlığı yaparken tanıyoruz. Bu olaylar, Michael ile karşılaşmasıyla birlikte olayların gelişimine büyük etki edecek.

Franklin’in özel yeteneği, aktive edildiğinde 4 tekerlekli herhangi bir araç veya motor kullanırken zamanın yavaşlamasını sağlar. Bu özellik, yüksek hızlarda seyahat ederken viraj alma ve potansiyel kazalardan kaçma konusunda oyuncuya büyük bir avantaj sağlar.

Franklin’in diğer dikkate değer özelliklerinden biri, sadık Rottweiler cinsi köpeği “Chop”. Bu sevimli hayvan, bazı görevlerde Franklin’e eşlik edebilir ve belirli durumlarda oyun içinde hayati bir rol oynayabilir. Ayrıca Franklin’in maymuncuk kullanabilme yeteneği, diğer karakterlerin genellikle camı kırarak kapıyı açtığı araç hırsızlığı görevlerinde sessizce işleri halledebilmesine olanak tanır (tabii ki polis peşinde değilse).

Bununla birlikte, Franklin’in oynayamadığı tenis detayı, karakterler arasındaki ilginç özellik farklılıklarından biridir.

Trevor Philips

Akıl sağlığı konusunda ciddi şüphe uyandıran Trevor, 10 sene önceki olayları anlatan ilk görevden sonra bir süre göremeyeceğiniz bir karakter. Trevor`un özel yeteneği, tam anlamıyla karakterin gözünü kan bürümesine neden oluyor. Tam anlamıyla bir katliam modu denebilir.

Trevor’ı diğer karakterlerden ayıran bir özelliği, karaktere geçiş anlarında oluyor.

Trevor hakkında bilmeniz gereken bir diğer nokta ise, kendisi Los Santos hava limanına normal şekilde giremeyen tek karakter. Bu bile Trevor’ın polisler ile ne kadar uğraştığının bir göstergesi. Sebebini zaten hikaye ilerledikçe öğreneceksiniz ama sonra uyarmadı demeyin.


Berat Akan
Oyun Günlüğü Rehber Editörü

Comments

Leave a reply

You may also like