0

Grand Theft Auto 5’te Los Santos Polis Departmanına yolunuz mutlaka düşecektir! Bir suç işlediğinizde eğer çevrenizde polis varsa veya çevredeki insanlar polisi aradığında peşinize polis takılır.

Grand Theft Auto 5

GTA 5’te polis, kaçış yolları ve aranma seviyeleri

Polisler peşinize düştüklerinde kovalamaca 3 şekilde sonlanabilir;

Tutuklanmak

Polis tarafından tutuklanırsanız, oyuna en yakın polis merkezinde başlıyorsunuz ve tüm silahlarınıza el konuluyor. Ayrıca para cezası alıyorsunuz.

Grand Theft Auto 5

Ölmek

Hastanede uyanıyorsunuz ve hastane masrafları hesabınızdan otomatik kesiliyor. Tutuklanmaktan farklı olarak garip bir şekilde silahlarınızı kaybetmiyorsunuz. Bu sebepten tutuklanmaktansa çatışmaya girmek çok daha mantıklı oluyor.

Kaçmak

Polislerin görüş alanından kaçmayı başarırsanız, birkaç dakika içerisinde sizi bulamazlarsa yakalamaktan vazgeçiyorlar ve oyun normal seyrine geri dönüyor.

Aranma seviyesi

Aranma seviyesi ekranın sağ üstünde görünür ve 1 ila 5 arası yıldız sayısı ile derecelendirilir. Ne kadar yıldız varsa başınız o kadar belada demektir.

Grand Theft Auto 5

Polislerden kaçmak için polislerin görüş alanından çıkmanız gerekiyor. Bunu başardığınızda, – ki yanıp sönen yıldız simgesinden anlayabilirsiniz – haritanızda polislerin aradıkları alanları görebilme şansınız olacak. Bu sürede polislerin aradıkları alanlardan olabildiğince uzak durmanız gerekiyor. (Elbette ki bu süre yıldız sayınıza göre artıp azalabiliyor.) Bir tek polisin dahi görüş alanına girerseniz, arama tekrar başlıyor ve görüldüğünüz alana polis yağmaya devam ediyor.

Yerdeki polislerden kaçmak çok zor olmasa da özellikle helikopterler baş ağrıtabiliyor. Eğer elinizde ağır bir silah yok ise, helikoptere rastgele ateş etmek yerine pilota yoğunlaşın.


Berat Akan
Oyun Günlüğü Rehber Editörü