0

Grand Theft Auto 5’te para ile sahip olabileceğiniz işletmeler ile haftalık olarak pasif gelir elde edebilirsiniz. İşte GTA 5 mülk ve araçlar rehberimiz.

GTA 5’te mülk ve araçlar

İşletmeler

Grand Theft Auto 5’te İşletmeleri haritada görebilir ve istediğiniz işletmeye harita yardımıyla gidip işletmenin önünde duran satılık tabelası ile etkileşime girip işletmeyi satın alabilirsiniz.

Grand Theft Auto 5

Liman, Pist ve Garajlar

İşletmeler ile birlikte sahip olduğunuz arabaları ve motorları muhafaza edebileceğiniz garajlar, gemi, yat ve tekneleri yanaştırabileceğiniz limanlar ve jet, uçak ve helikopter gibi hava araçlarını saklayabileceğiniz pistler bulunmakta. Bunları da aynı işletmeler gibi satın alıp araçlarınızı dilediğinizce saklayabilirsiniz.

Araçlar ve Ulaşım

Gta 5’te ulaşım aracı olarak karada otomobil ve motorlar kullanılır. Karakterlerin sahip olduğu araç dışında da şehirde istediğiniz takdirde herhangi bir aracı çalıp kullanabilirsiniz. Araca yaklaşıp “F” tuşuna bastığınız zaman karakteriniz aracı çalıp biner. Çaldığınız aracı önceki serilerde olduğu gibi garajınıza götürüp kendi üzerinize alabilirsiniz. Aracın kaybolması, patlaması, kullanılamayacak hale geldiği durumlarda garajınıza geri dönüp aracınızı sapasağlam bir şekilde geri alabilirsiniz.

Kendi aracınızı sürmeniz dışında da ulaşım aracı olarak kullanabileceğiniz bir alternatif mevcut. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi taksi çağırıp istediğiniz yere ücreti mukabilinde gidebilirsiniz. Telefonunuzdan taksi durağını arayıp çağırabileceğiniz gibi etrafta gezen boş taksilere seslenebilirsiniz.

Oyunda demiryolu ile ulaşım da mevcut. Trenler istasyonlarda durup kapılarını açar ve isterseniz binebilirsiniz.

Oyunda 21 farklı araç sınıfı bulunmakta. Bunlar,

Peki bu araçlara nerden ve nasıl ulaşacağız? İşte cevap;

Sokaklarda Rastgele Araçları Çalma

Oyun dünyasındaki sokaklarda dolaşarak, araçları zorla çalabilirsiniz. Bu yöntemle, sürdüğünüz araç türüne bağlı olarak farklı modeller ve markalarda araçlar bulabilirsiniz.

Otoparklardan veya Ev Garajlarından Aracınıza Binme

Otoparklarda veya evlerin garajlarında bulunan araçlara ulaşabilirsiniz. Evinizin garajından veya satın aldığınız garajlardan aracınıza geçebilirsiniz.

Özel Araçlar

Bazı karakterlerin özel araçları vardır. Örneğin, Michael’ın evinin garajında ve diğer karakterlerin belirli noktalarda özel araçları bulunabilir.

Satın Alınan Araçlar

Oyun içinde belirli yerlerden veya online satış sitelerinden araç satın alabilirsiniz. Bu araçlar genellikle belirli garajlarda veya evlerde saklanır.

Mod Garajları ve Tamirciler

Oyunda bulunan mod garajları ve tamirci işletmeleri, özellikle modifiye edilmiş veya özel araçları satın almanıza veya düzenlemenize olanak tanır.

Havaalanları ve Askeri Üsler

Havaalanları ve askeri üsler gibi belirli bölgelerde özel araçlar veya hava taşıtları bulabilirsiniz. Ancak, bu yerlere giriş yapabilmek için belirli görevlerin tamamlanmış olması gerekebilir.

Özel Görevler

Bazı özel görevler ve hikaye olayları, size belirli araçları sağlayabilir veya kullanmanıza izin verebilir.

Eğer modifiye etmeye bayılıyorsanız çok şanslınız çünkü oyun size çok geniş bir modifiye şansı sunuyor. Aracınızı modifiye etmek için yapmanız gereken tek şey “Los Santos Customs” adındaki modifiye dükkanlarına uğramak. Bunları haritada spray şeklindeki simgeleri ile rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ufak bir tüyo: Bu modifiye garajlarını polislerden kaçmak için kullanabilirsiniz.

Berat Akan
Oyun Günlüğü Rehber Editörü

Comments

Leave a reply

You may also like