0

Her sene olduğu gibi bu yılda uykularımızı kaçırmaya hazırlanan Football Manager 2024 (FM24), kasım ayında çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. FM24 serinin son oyunu olacak ve bu temayı son kez kullanacak. Sport İnteractive yaptığı açıklamaya göre FM24 serin en güncel oyunu olmakla beraber, seneye daha farklı temaları üzerine kurulu bir oyun olacak.

Football Manager 2024

2025 yılında kökten değişecek bir oyun olmasına rağmen, 2024 içinde Football Manager birçok yenikle önümüze gelmeye hazırlanıyor. Şimdi sizlerle o yeniliklere göz atalım.

Football Manager 2024 yenilikleri!

1 – Daha akıllıca transferler, kadro oluşturma ve finans

Sport İnteractive yaptığı açıklamalara göre, oyunun en dikkat çeken değişikliği burada olacak. Yapay zeka artık takımın eksiklerine, teknik direktörün oyun felsefesine göre daha fazla transfer yapacak. Artık potansiyeli yüksek oyuncuları makul fiyatlara almamız çok zorlanacak ve yapay zeka artık bizlerle kora kor bir transfer savaşına girecek.

Finans konusuna geldiğimizde, kulüpler daha fazla denetlenecek, maaş taahhütleri ilerleyen zamanlarda başımıza bela açacak ve kulüplere ceza kesimi daha kolay olacak.

2 – Aracılar ve oyuncuların elden çıkarılması özelliği

Diğer bir göze çarpan değişiklik ise oyuncuları elden çıkartmakla ilgili. Bu özellik gerçekte olduğu gibi birebir alınıp oyunun içerisine monte edilmiş.

Eğer elden çıkartmak istediğiniz bir oyuncu varsa, oyununun profilinden ulaşabileceğiniz temsilcisi ile görüşme seçeneği çıkmakta. Burada manager olarak 3 seçeneğimiz var. Acil oyuncu satışı, bu seçenek oyuncuyu piyasa fiyatına bakmaksızın elden çıkartmak için, hevesli gözükme, bu seçenek ise oyuncunun piyasa şartlarında satışa çıkartma, son seçenek ise öylesine soru sorma seçeneği, tabi bu seçenekleri seçerken oyuncunun tepkileri ve oluşan tepkilerin takım içerisinde nasıl bir soruna yol açacağını da düşünmek gerekir

3 – Bireysel oyuncu hedefleri ve etkileşim mantığı

Diğer bir göze çarpan değişiklik ise hem kiraya gönderdiğimiz hem de takımda kalan oyuncular için hedef oluşturma. Kira ya gönderdiğimiz oyuncuların morallerini yüksek tutmak için onlara yıl içerisinde bazı hedefler koyabiliyoruz, takımda kalan oyuncularımızı için de aynı şey geçerli, geliştirmek istediğimiz bir oyuncuya yıl içerisinde bazı hedefler koyabiliyoruz ve oyuncular bu hedefleri tutturmaya çalışıyor veya yeni sözleşme imzalatacağımız oyunculara da hedef koyabiliyoruz. Tabi ki oyuncular bu hedefleri kabul etmeyebilir. Kabul etmesi için sizlerin başarılı ve sevilen bir manager olmanız gerekmekte.

4 – Yenilenen duran toplar ve koçlar

Diğer bir göze çarpan değişiklik duran top Antrenörleri, FM24‘te Duran Top Antrenörleri artık özel bir teknik heyet rolü. Bunu mümkün kılmak için, oyundaki her antrenöre, oyuncularınızı duran topların taktiksel yönleri konusunda eğitme becerilerini gösteren bir Duran Top özelliği eklendi.

Bununla birlikte, Duran Top Antrenörlerinin profilleri FM’in önceki sürümlerindeki diğer antrenörlerin profillerinden biraz farklı görünüyor. Sağ taraftaki Gözlemcilik Bilgi Seviyesi paneli yerine, artık Duran Toplar tercihlerinin açıkça belirtildiğini göreceksiniz. Bu tercihler, tercih ettikleri sunum tarzından defansif olarak nasıl kurulmak istediklerine kadar her şeyi kapsar.

Kulübünüzde bir Duran Top Antrenörü eksikse ve bir tane kiralayacak yeriniz varsa, bir Teknik Heyet Toplantısında bir tane imzalamanız teşvik edilecek.

Şimdilik yeni eklenen özellikler bu şekilde. Oyun kasım ayı içerisinde tam sürümünü çıkartmış olacak ve daha fazla özelliği kendimizde keşfedeceğiz.


Mert Kaşdemir
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü

    Comments

    Leave a reply