Rehber

Football Manager 2023 başarı ve ceza!

0

Başaltı takımı aldınız, her şey güzel gitti ve bir şekilde başarılı oldunuz. Gelecek sezon oturttuğunuz sistem ile daha da coşarım hayalleri içerisindesiniz. Transfer dönemi geldi, siz “aman şunu alayım bunu alayım” derdindeyken bir baktınız transfer sekmesinde 1239314 mesaj var. Arkadaşlar büyük geçmiş olsun; parlattığınız gözünüz gibi bakıp yıldız yaptığınız oyuncularınıza büyük kulüplerden teklif yağıyor. Arkadaşlar, bu sizin başarınızın cezası.

Football Manager 2023

Bu noktada iki seçeneğiniz var: Ya oyuncularınızı satıp büyük paralar kazanacaksınız ya da oyuncuları kulüpte tutarak başarılarınızı katlayacaksınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şu; eğer bazı oyuncularınızı satmak istemiyorsanız ve o oyuncular iyi istatistikler yakaladıysa, transfer dönemi gelmeden bu oyuncuların sözleşmelerini hemen yenilemekte fayda var. Eğer sözleşmeleri yenilediyseniz oyuncularınız kendilerine gelen teklifleri reddetmeniz halinde bunu sorun etmeyecek ve performans vermeye devam edecektir.

Ancak sözleşmeler yenilenmemişse, oyuncunuz örneğin Real Madrid’den gelen bir teklifi reddetmeniz halinde yine kazan kaldıracak, olaylar çıkaracak ve başınıza bela olacaktır.

Kardeşim aynı taktik aynı 11, eskiden 3 atıyordum şimdi 5 yiyorum!

Yersin güzel kardeşim. Hiçbir şey sonsuza kadar mükemmel gitmediği gibi sonsuza kadar kötü de gitmez. Eğer fırtına gibi takımın tırt tırt goller yiyorsa ve üst paragraflarda bahsettiğim sorunlardan kaynaklı değilse takip edilmesi gereken bazı şeyler var.

Özellikle İngiltere Premier League’de fantastik sayıda maç yapılıyor. Özellikle aralık ve ocak aylarında oyuncularınız tabiri caizse 3 günde ya da 2 günde bir maça çıkacaklar. Bu durumda oyuncuların kondisyon durumları otomatikman düşecek ve yenilgiler kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey neredeyse 2 adet 11 çıkaracak sayıda oyuncu ile kadro derinliği olan bir takımı bir araya getirmekte yatar.

Paranız yoksa altyapınızdan beğendiğiniz oyuncuları as kadroya çıkartabilir ve onları lüzumsuz “ben zaten bu maçı alırım” dediğiniz maçlarda sahaya sürebilir as kadronuzu dinlendirebilirsiniz. Bu durum sakatlık sayılarını azaltacağı gibi belki altyapıdan bir yeteneğin parlamasına ve öz sermayenizle bir yıldız kazanmanıza vesile olabilir. Bir başka maç kaybetme durumu ise milli takıma giden oyuncuların milli maç arası dönüşte yorgun olmaları ve maç kazanamama durumu.

Arkadaşlar bazen milli takım arasında bazı oyuncular öyle bir geri dönüyorlar ki sanırsın bunu milli takım kampında her gün maden ocaklarında çıplak elle taş kırmaya yollamışlar. Dolayısıyla kendi maç takviminiz dışında oyuncuların şahsi maç takvimlerini takip etmekte çok önemli.

Football Manager 2023 rehber arşivi ana sayfa için tıklayın.
Bekir Ömer Uyanık
Oyun Günlüğü Yazarı