0

Age of Empires 4’e 14 Kasım’da gelecek The Sultans Ascend genişleme paketiyle 4 varyant medeniyetin geleceği açıklandı. Gelin şimdi varyant medeniyetlere ve özelliklerine göz atalım.

Age of Empires 4

Age of Empires 4 için gelecek ilk genişleme paketi The Sultans Ascend ile Varyant Medeniyetlerle tanışacağız. 14 Kasım’da gelecek olan pakette yer alacak varyant medeniyetlerin detayına göz atmadan gelecek yeniliklerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

The Sultans Ascend ile yeni 8 kampanya, 2 yeni medeniyet: Japonlar ve Bizanslılar, 4 yeni varyant uygarlık, 10 yeni harita, 2 yeni biyom ve yeni açılabilir ödüller gelecek.

Varyant Medeniyet nedir? (Variant Civilizations)

Varyant medeniyet kısaca, ana oyundan zaten bildiğiniz klasik bir medeniyetin değiştirilmiş bir versiyonudur. Klasik uygarlığın aşinalığını ve kimliğini korurken yeni oyun öğeleri ve stratejileri sunar.

Çeşitli uygarlıklar, türetildiği klasik uygarlığın yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır; bunun yerine alternatif bir oyun yolu sunar.

Çok iyi düşünülmüş bu özellik ile oynanış çeşitliliği artacak ve bildiğimiz medeniyetlerle daha farklı oyun tarzları sergileyeceğiz.

Varyant Medeniyetler

Jeanne d’Arc

Yüz Yıl Savaşı boyunca İngiltere’ye karşı ülkesi Fransa’ya memleketi Lorraine’deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa’nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir. 1412’de doğan Jeanne d’Arc, Fransız ulusuna zulme karşı ayaklanma konusunda ilham verdi. Fransız halkı, en karanlık saatlerinde Jeanne’i, yanında savaşırken ve birliklere zafere ilham verirken bir cesaret ve güç sembolü olarak gördü.

 • Jeanne d’Arc ile oyna!
 • Jeanne’s Champion  – Düşman mızrakçılarına karşı koyma becerisine sahip elit bir yakın dövüş birimi olan Şampiyonun inanılmaz dayanıklılığı onu mükemmel bir ön cephe birimi haline getiriyor.
 • Jeanne’s Rider -  Jeanne Seviye 3’e ulaştığında kullanılabilir hale gelir ve Jeanne d’Arc’a çok yakın olduğunda daha güçlü olur.

Zhu Xi’s Legacy

Filozof Zhu Xi’nin öğretileri Çin medeniyetini yeniden şekillendiriyor. Zhu Xi’nin Mirası ile Çinliler, üstün İmparatorluk Yetkilileri ve ileri teknolojilerden oluşan sofistike bir yönetime sahip oluyor.

Zhu Xi’nin Mirası teknolojik bir güç merkezidir. Tang ve Song Hanedanlıklarındaki ilk ikramiyeler, medeniyetin daha hızlı ilerlemesine ve bereketli bir ekonomik temele doğru ilerlemesine yardımcı oluyor.

 • Erken Saray Muhafızı (Bu hızlı piyade birimi erken çatışmalar için fırsatlar yaratır.)
 • İmparatorluk Muhafızı ve Yuan Baskıncısı (Bu güçlü süvari birimleri, savaşta benzersiz özellikler sağlayarak Zhu Xi’nin Mirasının piyade kuvvetlerini tamamlıyor.)

Order of the Dragon (Ejderha tarikatı)

Kutsal Roma İmparatorluğu’nun varyantı Order of the Dragon. Ejderha Tarikatı nicelikten ziyade kaliteye sahiptir. Kapsamlı bir şekilde eğitilmiş ve cömertçe donatılmış soyluların saflarını güçlendirmesiyle Ejderha Tarikatı, başka hiçbir şeye benzemeyen elit bir ordu oluşturma konusunda başarılıdır.

1433-1437 yılları arasında Kutsal Roma İmparatoru olacak olan Lüksemburglu Sigismund tarafından 1408 yılında kurulan şövalyelik tarikatından ilham almıştır.

 • Yaldızlı Okçu
 • Yaldızlı Landsknecht (Hafif piyade birimi)
 • Yaldızlı Şövalye (Ağır süvariler)

Ayyubids (Emeviler)

Ticaret ve bilimin buluştuğu ve imparatorlukların çatıştığı kıtaların birleştiği noktada Eyyubiler üstünlük sağlamak için bilgi arayışını kullanıyor. Eyyubiler, düşman ordularını yerle bir eden güçlü deve süvarilerine sahipken, heybetli kuşatma silahları da savunmaları yerle bir ediyor.

 • Çöl Baskıncısı
 • Sultan Kulesi (Kuşatma Silahı) – ( Üretilmesi çok büyük miktarda kaynağa mal olan bu hantal kuşatma silahı, düşman şehirlerini yerle bir eder ve yıkılması son derece zordur.)
 • Deve Mızrağı

Oyun Günlüğü
Yeni nesil oyun haberciliği - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.