Platform

Xbox

0

Xbox, Microsoft tarafından oluşturulan bir video oyunu markası olarak duyuruldu. Xbox konsolu ise Microsoft’un 2001 yılında video oyun konsolu olarak piyasaya sürüldü. Xbox’tan sonra ise 2005 yılında Xbox 360 çıktı. 2013 yılında ise Xbox One piyasaya sürüldü. İlk üç nesil Xbox’lardan sonra 10 Ekim 2020’de Xbox Series X ve Series S konsolları çıktı.

Xbox konsolu

Xbox Microsoft tarafından oluşturulan ve sahip olunan bir Xbox kumandası ve video oyunu markasıdır. Sırasıyla altıncı nesil video oyunu konsolları, yedinci nesil video oyunu konsolları ve sekizinci nesil video oyunu konsollarında çıkan üç video oyunu konsolu ile Microsoft tarafından geliştirilen bir dizi video oyun konsolunu temsil ediyor. Bu marka aynı zamanda uygulamaları (oyunlar), akış hizmetlerini, Xbox Live Marketplace, Xbox Live adına çevrimiçi bir hizmeti ve Xbox Game Studios adına geliştirme kolunu temsil ediyor. Marka ilk olarak ABD’de Kasım 2001’de orijinal Xbox konsolunun lansmanıyla tanıtıldı.

Orijinal cihaz, Atari Jaguar’ın 1996 yılında satışlarını durdurmasından sonra bir Amerikan şirketi tarafından sunulan ilk video oyun konsolu idi. Mayıs 2006’dan itibaren satılan 24 milyon birime ulaşmıştır. Microsoft’un ikinci konsolu olan Xbox 360, 2005 yılında piyasaya sürüldü ve Haziran 2014 itibarıyla 84 milyon adet sattı. Xbox One, Eylül 2014’te Çin’in piyasaya sürülmesiyle toplam 21 pazarda piyasaya sürüldü. Xbox 360 kumandası ve Xbox One kumandası da bu ürünlerin bir parçası idi.


Bethesda

Başlangıçta adı Softwerke olan 1986 doğumlu Bethesda, Christopher Weaver tarafından o “meşhur mutfak masasında” kuruldu. İşte Bethesda’nın kısa tarihi.

Xbox

Xbox ,Microsoft tarafından oluşturulan ve sahip olunan bir Xbox kumandası ve video oyunu markasıdır.

Oyun Günlüğü
Yeni nesil oyun haberciliği - Reklam ve işbirliği için mail atabilirsiniz.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up