İnceleme

The Texas Chain Saw Massacre

0

Kült korku filmi serilerinden biri olan Texas Massacre ile aynı adı taşıyan The Texas Chain Saw Massacre, 18 Ağustos 2023 itibariyle oyuncularla buluştu. İlk günden bir milyon oyuncuya ulaşan oyunun öne çıkan ve eleştirdiğimiz noktalarını sizinle paylaşacağım.

The Texas Chain Saw Massacre

Birleşik Krallık merkezli bir video oyunu geliştiricisi Sumo Digital’in geliştirdiği, Gun Interactive’nin de yayımladığı The Texas Chain Saw Massacre çıktığı ilk günden büyük ses getirdi. Korku oyunu severler tarafından yoğun ilgi gören oyunun detaylarıyla göz atıyoruz.

1974’de bir katliamı oynamak

The Texas Chain Saw Massacre orijinal ilk filmin geçtiği evrende ve aynı tarihte yani 1974’te geçiyor. Oyun tamamen çok oyunculu olduğu için tabii ki bir hikâye modu bulundurmuyor. Yine de katillerin, kurbanların, haritaların ve çeşitli film göndermelerinin oyun içinde bulunmasıyla, filmleri seven hayranlar için güzel bir detay olmuş.

The Texas Chain Saw Massacre ve oynanışı

The Texas Chain Saw Massacre temel olarak bir oyunda 3 katilin, 4 kurbanın bulunduğu katillerin kurbanları yakalamaya çalıştığı, kurbanlarında gerekli objektifleri yapıp kaçması üzerine kurulu. Oyunda 2 adet bölge bulunuyor bodrum bölgesi, kurbanların ve esas katilimiz Leatherface’nin başladığı bodrum kat. Bu katta kurbanlar ‘’Lockpick’’’ adlı eşyayı bulup o katta bulunan kapılardan birisini açması gerekiyor.

Bu kapılardan biri açıldığı taktirde diğer katillerin de bu bodrum katına girmelerine olanak sağlanıyor. Yukarı çıktıktan sonra ise yine Lockpick eşyası ile çeşitli kapıları açıp ya da vana veya fuse bulup çeşitli kapıları açmaları gerekiyor. Temel oynanış tamamen bu döngü üzerinden ilerliyor şahsen eğlenceli gerilim dolu anlar yaşattığı için bu oynanış döngüsünü sevdiğimi söyleyebilirim. Ama bazı haritalarda kaçması gerçekten çok kolay yine de ileride dengeleyeceklerini düşünüyorum.

The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre karakterleri

Oyunda toplam 5 kurban, 5 katil bulunuyor, kısaca bu karakterlerin özelliklerine göz atalım.

Kurban Listesi:

 • Ana Flores: Kendisi ekibin lideridir ve ataklardan daha az hasar yer.
 • Connie Taylor: Genel olarak hızı yüksektir ve kilitli kapıları çok hızlı açabilir
 • Julie Crawford: Uzun süreler koşabilir ve katillerin birkaç takip etme özelliğinden etkilenmez.
 • Leland McKinney: Ekibin en güçlüsü, bütün aile üyelerini yere serip onları kısa bir süre bayıltabilir
 • Sonny Williams: Yakında ki katillerin hareketlerini kısa bir süre görebilir.

Katil Listesi:

 • Sissy: Saldırı hızı en yüksek katil konumunda ve aynı zamanda zehir atma yeteneği bulunuyor.
 • Hitchhiker: Sissy kadar olmasa da çevik bir karakterdir ve çeşitli yerlere tuzak koyabilir.
 • Johnny: Çok çevik olmasa da güçlü bir karakterdir aynı zamanda kurbanların ayak izini takip edebilir.
 • Cook: Kendisi ailenin en yaşlı üyesi olduğu için yavaştır ama kurbanların ayak izlerini takip edebilir.
 • Leatherface: Ekstra bir yeteneği olmasa da çok güçlü ve ağır bir karakterdir ve her oyunda bulunması zorunludur.
The Texas Chain Saw Massacre

Yetenek ağacı sistemi ve perkler

Oyunun beğenmediğim yönlerinden bir diğeri yetenek ağacı ve perk sistemi oldu. Her karakterin kendi yetenek ağacı bulunuyor ve yetenek ağacında belli bir yön seçmemiz gerekiyor. Bundan dolayı her özelliği açamıyoruz bu da karakterlerimizin 4-5 perk arasında oynamaya zorluyor bence bu oynanışı çok fazla kısıtlayan bir özellik olmuş. Onun dışında özelliklerde oyunu çok fazla etkilemiyor, bu türde başarılı bir örnek olan ‘’Dead by Daylight’’ bu yetenek ağacı sisteminde çok iyi bir iş başarmıştı, maalesef The Texas Chain Saw Massacre bu konuda sınıfta kalmış.

The Texas Chain Saw Massacre

Atmosfer ve sesler

The Texas Chain Saw Massacre bana, ilk saatlerde kesinlikle gerilim dolu anlar yaşatmayı başardı. Gerek gerici sesleriyle gerek katillerin sürekli ensenizde olmasıyla gerilimi sağladığını söyleyebilirim. Oyunun ileriki saatlerinde bu korku biraz daha rekabetçi bir hisse dönüşüp katili şaşırtmak ve hızlı kaçmaya dönüşüyor. Yine de karakterlerin tasarımı özellikle bodrum katının boğucu hissi çok güzel tasarlanmış. Katil tarafında ise ayrı bir gerilim bulunuyor. Kurbanlar acaba o çıkışa gitti mi? Acaba hangi kapıyı açacaklar? Gibi tedirgin edici sorularla baş başa kalıyorsunuz, bu da yer yer katiller için gerici olabiliyor.

Birkaç eleştiri

The Texas Chain Saw Massacre oynaması kısa sürede ne kadar eğlenceli olsa da oyunun ileri safhasında ustalaşacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yani türün diğer örnekleri çok uzun saatler oynanabiliyorken The Texas Chain Saw Massacre 20-30 saatten sonra çok fazla tekrara düşüp sıkılaşabileceğini düşünüyorum. Tabii bunu biraz daha zaman gösterecek ama şu an benim oynadığım kadarıyla oyunda çok fazla ustalık gerektirecek bir şey yok. Oynanış tek düze, katillerin ekstra bir yetenekleri yok, çıkış olanakları her zaman aynı çıkışlar için ekstra bir yetenek sergilemenize gerek yok, katillerden kaçmak için bile saklanmak dışında gösterebileceğiniz bir hamleniz olmuyor. Bununda ileride oyuncu düşüşlerine yol açacağı kesin.

The Texas Chain Saw Massacre

Fiyatlandırma ve oynanış süresi

The Texas Chain Saw Massacre; Playstation store içerisinde 749 TL, Xbox içerisinde 113 ve Steam içerisinde 340 TL’ye bulunuyor. Aynı zamanda oyun Xbox Game Pass içerisinde de bulunuyor bu da son zamanlarda fiyatlarla mücadele eden Türk oyuncular için çok güzel bir fırsat. Oynanış süresi olarak The Texas Chain Saw Massacre tamamen çok oyunculu bir oyun olduğu için net bir şey söylemek mümkün değil.

Değerlendirme

The Texas Chain Saw Massacre kesinlikle bu türün diğer oyunlarıyla rekabet edecek seviyede bir yapım olmuş. Daha çıkış haftasından aldığı yoğun ilgi bu oyunun uzun süreler oynanacağını kanıtladı. Yine de oyunun sonraki aylarda derinlik bulundurmamasından ötürü yavaş yavaş oyuncu sayısında düşüş yaşayacağını düşünüyorum. Yine de bu türün hayranları ya da bu film serisini hayranları Xbox Game Pass ile bu oyuna kesinlikle bakmalı.


product-image

The Texas Chain Saw Massacre

7.5

OLUMLU YANLARI
 • Eğlenceli oyun döngüsü.
 • Filmler ile aynı güzel tasarlanmış karakterler.
 • Bu türe rekabet getirecek bir oyun olması.
OLUMSUZ YANLARI
 • Ustalaşacak bir şey olmaması.
 • Yeteri kadar geniş olmayan yetenek ağacı sistemi.
 • Dengesiz haritalar
Ege Muslu
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up