İncelemeOG

The Settlers: New Allies

0

The Settlers serisi, 30 yıllık mirasın birikimiyle gelecekti ancak olmadı. 17’sinde çıkan oyuna henüz erişemedik. Artık incelemeyi yazmam gerekiyordu ve ben de hatalar yüzünde kısa bir özet geçmek istedim. Eğer 9 gündür süren hata bir gün çözülürse inceleme tamamlanacak!

 • Gerçek zamanlı bir strateji deneyiminin yanında özel bir hikaye sizleri bekliyor.
 • Elari, Maru ve Jorn fraksiyonlarının hikayesi, özel Hardcore modu dikkat çekiyor.
 • The Settlers: New Allies grafikleri inanılmaz, oyun mekanikleri ve şehir yapısı etkileyici.
 • Türkçe dil desteği yok ve fiyatı iki defa düşündürecek!
The Settlers

Fantastik bir Orta Çağ’da geçen gerçek zamanlı strateji oyun serisi The Settlers, 30 yıllık mirasın son temsilcisi olarak The Settlers: New Allies adıyla 17 Şubat 2023’te geldi. Kendine has oyun içi mekanikleriyle sürükleyici bir strateji deneyimi arıyorsanız tam yerindesiniz.

Ekonomi yapısı bir Anno kadar derinlikli olmasa da yerinde, keşif yapısı ise diğer strateji oyunlarına göre benzersiz olmuş diyebiliriz. Şimdi oyunun detaylarına göz atalım.

The Settlers dünyasına giriş

Seriye aşinaysanız bu yeni oyunda zorlanmayacaksınız. Ancak seriyle yeni karşılaşıyorsanız korkacak da bir durum yok. Ubisoft’a bağlı Almanya merkezli Ubisoft Blue Byte şirketinin Ubisoft Düsseldorf stüdyosu tarafından geliştirilen oyun 17 Mart 2022’de çıkacaktı. Ancak geliştiriciler kapalı betadaki geri bildirimleri dikkate alarak oyunu erteleme kararı almıştı. Oyunun PC sürümü 17 Şubat’ta çıkışını yaptı. Konsol oyuncuları ise bir süre daha bekleyecek, oyun 23 Mart’ta PlayStation ve Xbox’ın yanında Nitendo Switch, Geforce Now ve Amazon Luna’ya gelecek.

İncelemeyi tüm detaylarıyla anlatmayı istiyordum ancak büyük bir hatayla karşı karşıya kaldık. Form sayfalarına yazdığımızda ise sorun geliştiricilere iletildi diyor ancak başka bir dönüş yok! Hata bir gün iki gün beş gün sürdü ve incelemeyi artık yazmalıyım dediğim 9. gün de devam etti…

Forest: 000008 hatası!

Bu kişisel bir bağlantı hatası değil. Pek çok arkadaşımız mevcut. Sorun çözümü için birkaç yöntem denedik ancak şuan bir gelişme yok. Ubisoft için gerçekten kara bir leke…

Oyun sağlıklı bir şekilde açılıyor ancak hikaye modu haricinde çarpışmalara ulaşamıyoruz. Bakalım ne kadar daha devam edecek. Burada detaylardan bahsetmeye devam edeceğim. ( Dijital haberciliğin güzel yanlarından biri de bu olmalı! )

Umarız bir gün sesimizi duyarlar!

Kısa detaylar!

Oyunda vadedilen özellikler ön sipariş yapmama yetti. Teknik testlere de girdiğim için oyunu uzun zamandır takip ediyor ve deneyimleme şansımda olmuştu. Tatlı grafiklerle şehir kurma ve gerçek zamanlı bir savaş deneyimi beni kendine çekti.

Oyunda yer alan Elari, Maru ve Jorn fraksiyonlarının ayrı hikayeleri ve benzersiz oynanış özellikleri dikkat çekmişti. Hikaye modunu deneyimlemek için dahi iade etmeyi düşünmedim 🙂

Son olarak eklenen özel Hardcore modu ise kısa süreli ve eğlenceli bir oyun deneyimi vadediyordu.

Ama şahsen lansman sonrası anlatacağım bir deneyimim yok!

The Settlers: New Allies

The Settlers fraksiyonları

Elari, Maru ve Jorn lansmanla birlikte oyuna gelen fraksiyonlar. Bunların sayısı artar mı bilemiyorum ancak yeterli… Kapalı betada çöl kültürüne benzeyen Maru ve Orta Çağ Avrupa kültürüne benzeyen Elari ile oynamıştım. Jorn ise görsellerden anlaşılan Viking – kış kültürünü yansıtıyor.

Her grubun baskın olduğu özellikler var. Maru’lar daha çok savunma odaklı bir uygarlık. Ticaret ise öne çıkan bir diğer özellikleri. Askeri yönde ise uzun mızrak ve kalkanlarıyla ‘Spears’ birimlerine sahipler. Mızraklar çoğu yönden kılıçlara göre daha avantajlıdır!

Elari uygarlığı ise üretim ve inşa özelliğiyle öne çıkıyor. Arbaletçiler onların özel birlikleri durumunda. Her iki gruplama da oynadım. Binaların görünüşleri tamamen farklı. Her bir grup için ayrı ayrı çalışılmış durumda. Zaten üç tane grup var diyebilirsiniz. Ancak bina sayısı oldukça fazla.

Oyuna başlamadan profil kısmına da hızlıca göz atalım. Her yaptığınız mücadelede bir puan kazanıyorsunuz. Muhtemelen bu puanlarla daha sonra başarım yada ek özellikler katabileceğiz. PvP, kampanya ve mücadele kısımları içinde ayrı istatistiklerimiz olacak.

Kapalı beta aşamasında çok sınırlı bir ön izleme yapabildim.

The Settlers: New Allies

The Settlers başlangıç!

Ön ayarlarda çok bir şey yapamıyoruz. Oyun ön ayarları sanırım açık betada gösterilecek. Direk oyuna giriş yapıyoruz. Üç gruba ayrılmış insanları merkez binamız etrafında görebilirsiniz. Bunlar vatandaşlar, mühendisler ve askerler. Sahip olduğunuz tüm birimleri en ince ayrıntısına kadar görebiliyorsunuz.

Vatandaşlar evler yapıp ihtiyaçlarını karşıladığımız sade halkımız. Ekonomi için onlara ihtiyacımız var. Mühendislerin çok fazla sorumluluğu var. Sınırları genişletiyor, maden arıyor ve keşif yapıyorlar. Tabii bir şey inşa etmek için boşta da mühendis bulundurmanız gerekiyor. Askerler ise bildiğiniz gibi üret ve saldır. Tabii ki The Settlers’de öyle değil. Asker üretmek için maden keşfetmeli ve öncelikle demir üretmelisiniz. Daha sonra da stratejinize uygun kılıç ve yaylar yapmalısınız. Askerleri birlikler de ikiye ayrılıyor. Normal ve özel birlikler…

Altıgenler inşa sekmesinde görünüyor. Planlamayı bu şekilde yapıyoruz. İlk yapı oduncu oldu. Üç yıldız var, kaynaklara yakınlığına göre yani verimine göre puanlanmış durumda.

Ok ise giriş kısmı merkezi binayla arasına yol yapmanız gerekiyor.

Yollar The Settlers’de çok önemli bir yer tutuyor. Bütün binalar arasındaki işleyiş yollar sayesinde gerçekleşiyor. Uzaktaki maden bölgelerine de yine yol çekmeniz gerek. Yol medeniyettir! Ve topraklarınızda ne kadar yol varsa o kadar o bölgelere hakimsiniz 🙂

The Settlers ekonomi sistemi

Oyunun ekonomi sistemi bir Anno kadar olmasa da derinlikli bir yapıya sahip. En dikkat çekici nokta ise mühendislerin maden bölgelerinde araştırma yapması ve o bölgelerdeki kurduğumuz sanayi sistemi. Bu bölgelerde taş, demir cevheri, ham altın , kömür ve mücevher bulunuyor.

Kaynaklar kısmından buradaki maden binalarına ve atölyelere göz atabilirsiniz. Bunun yanında demirci de yine bu kısımda. Kaynaklar ham halde çıkarılıyor ve işleniyor. Daha sonra da ya altın olarak ya bina yapımında yada silah üretiminde kullanabiliyorsunuz.

Üstte yollardan bahsetmiştik, ilk sırada yapılar alanı bulunuyor. Bu kısım oduncu kampımızın ev ve yolların olduğu bölüm. Yollarda taş ve toprak olarak ikiye ayrılmış durumda. Konutların ilk seviyelerini gördüm burada da kademeli bir yükseliş olacaktır. Kereste kampında kütükler ormandan toplanıyor ve Kereste fabrikasında (Sawmill) bunlar kullanılmaya hazır hale geliyor. Taş ocağımızda en çok kullandığımız yapılar arasında.

Yiyecek kısmında ise balıkçı kulübesi, tarla, değirmen, fırın, çiftlik, avcı kulübesi ve toplayıcı kulübesi yer alıyor. Yiyecek konusunda çok sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Oyunda ekonomi yönetimi oldukça basit işliyor.

The Settlers’de en özgün mekaniklerden biri de tartışmasız sınır taşları. Mühendisleriniz ile geniş topraklarda ne kadar alanda hakimiyet kurmak istiyorsanız alanı belirleyip inşa edebilirsiniz.

Daha fazla mühendis üretmek için Lonca Evi’ni (Guild Hall) ziyaret edin!

Keşifler de bir diğer özgün mekaniklerden biri… Mühendislerin önemli olduğunu söylemiştik, yine onlarla sınırlarımız içine aldığımız maden bölgesinde arama emri veriyoruz.

Madenler çok önemli, yeni askeri birlikler, ekonomik kalkınma için vazgeçilmez!

Boştaki işçiler yolların kenarında çoğunlukla grup halinde sizin emirlerinizi bekleyecek. Çalışanları da görüyorsunuz sıra sıra limana hangi ticari emir verildiyse onun için çalışacaklar. Ben bu kapalı betada ilk ticareti ekmek satarak yaptım. İşçilerim merkezdeki depodan limana ekmek taşıyor.

Liman ve diğer binalardaki tasarımlar çok hoş, modelleme ve animasyonlar oyunun kalitesini yansıtıyor. Yeni nesil grafikler ve mekanikleriyle The Settlers oturmuş bir oyun olarak ilk gösterisini yaptı.

The Settlers askeri sistemi

Gerçek zamanlı bir strateji oyunu olan The Settlers’de savaş yönetimi de diğer strateji oyunlarına oldukça benziyor. Talim alanı akademi, savunma için kuleler ve dahası askeri kısımda karşımıza çıkacak. Normal olarak üreteceğimiz piyade ve okçuların yanında Shady Tavern denilen özel binadan da özel birlikler çıkarabileceğiz.

The Settlers: New Allies

Mühendislerimizle sınırlarımızı genişletiyoruz. Ve her haritada bulunan barbar kamplarına kadar yaklaşıyoruz. Mücadelede askeri boyut başlıyor. 🙂 Askeri kısmı ileriki incelemelerde daha detaylı anlatacağım.

Oyun başladığında yanımızda gelen askeri birliklerle barbar kamp alanına saldırdım. Ancak başarılı olamadık. Çok erken bir saldırıydı…

The Settlers araştırma sistemi

The Settlers’de bizi çok detaylı bir araştırma sistemi karşılamasa da temel iyileştirmeler yapabileceğiz. Bunlar mühendislerin özelliklerinin geliştirilmesinden, savaşçıların gücüne, simyagerlerden ritüellere kadar gidiyor.

Altın karşılığında ( altın madeni ve limandaki ticaretten kazanacağız ) araştırmaları yapıyor.

Değerlendirme

The Settlers, 30 yıllık mirasın birikimi ve klasik bir seri… The Settlers: New Allies ise seriye bir Age of Empires 4 havası katıp güçlü bir başlangıç yapabilirdi ancak arkasında Relic yok Ubisoft var… Ubisoft neden bu kadar kötü bir başlangıç yaptı aklım almıyor…

Oyun genel hatlarıyla güzel ancak fiyatı az bir kitlesi bulunan oyunu Türk oyunculardan daha da uzaklaştıracak. İlk açıklandığında The Settlers Standart sürüm: 269 TL, Deluxe sürüm ise 359 TL’ydi. Ancak ertelenen oyun bir süre sonra artan dolar kurunun da etkisiyle Standart sürümde 699 TL, Lüks sürümde ise 939 TL’ye kadar yükseldi. Tabii bir de dil mevzusu var. Ubisoft oyuna Türkçe dil desteği getirmedi.

Tam dokuz gündür oynayamasam da The Settlers: New Allies iyi bir oyun olacak. Bu hatanın düzeleceğini düşünüyorum. Şimdilik puanım 1! Beklemedeyiz…

The Settlers

product-image

The Settlers

1

Gerçek zamanlı strateji oyunu The Settlers, 30 yıllık mirasın birikimiyle geldi ancak hatalar yüzünde göremedik. Teknik testlerden kısa bir değerlendirme...

Olumlu yanları
 • Yeni nesil grafikler!
 • Sınır ve Keşif mekanikleri.
 • Araştırma ve kaynak yönetimi!
Olumsuz yanları
 • 9 gündür oyunda yer alan hatalar tek bir güncelleme ile geçiştirildi...
 • Ubisoft için kara bir leke!
 • Türkçe dil desteği bulunmuyor.
 • Oyunun fiyatı!
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up