İncelemeOG

Terra Nil

0

Rahatlatıcı ve temelinde basit bir strateji oyunu olan Terra Nil, 28 Mart 2023 itibariyle PC ve mobil platformlara geldi. Çorak toprakları, zenginleşen ve dengeli bir ekosisteme dönüştürmeye çalıştığımız Terra Nil’in detaylarına ve özellikle mobil cihazlardaki uyumuna göz atıyoruz.

Terra Nil

Capetown merkezli Güney Afrikalı bağımsız bir video oyunu stüdyosu Free Lives tarafından geliştirilen Terra Nil, Netflix oyunları içinde en iddialı yapımlardan biri oldu. Free Lives, ne kadar bağımsız bir stüdyo olsa da Broforce ve GORN gibi ülkemizde de adı çokça duyulan oyunlara imza attı. E tabii öncesinde böyle güzel oyunlarla anılan ve Devolver Digital tarafından da yayımlanan Terra Nil’e heyecanlanmamak elde değil. Oyun Steam içerisinde 250TL, mobil platformlarda ise Netflix abonelerine özel olarak çıkışını yaptı.

Terra Nil

Nedir bu Terra Nil?

Terra Nil için aslında tam bir şehir yapma oyunu demek doğru olmaz. Daha çok tersten bir şehir yapma diyebiliriz. Bir ekosistemi en baştan canlandırdığımız daha çok doğal çevreyi yönettiğimiz bir oyun. Terra Nil ne kadar strateji türüyle bağdaştırılsa da aslında bir bulmaca oyununa daha yakın. Oyunda stratejik derinlik bulmaca dinamikleriyle birleştirilmiş.

Terra Nil

Terra Nil deneyimimi bir kelimeyle anlatacak olsam bu ‘’Huzur’’ olurdu. Gerçekten müzikleriyle görselliği ile çok huzurlu bir ortam sağlıyor, aynı zamanda oynanıştaki basitliği ve çok fazla efor gerektirmemesi sebebiyle kafanızı da rahatlatıyor diyebilirim.

Zamanla ekosistemin değişimini ve çevrenin evrimleşmesini oyuncuya çok başarılı bir şekilde hissettirmişler.

Mobil cihazlarda Terra Nill

Mobil cihazlarda Netflix üyelerine özel çıkan Terra Nil’i bende mobil cihazımda denedim ve ilk söylemek istediğim kesinlikle çok fazla enerji tüketimi oldu. Kendi cihazımdan bağımsız olarak bu enerji sorunun herkes tarafından yaşandığını gördüm. Bu mobil cihazlara çıkan bir oyun için büyük bir sorun, özellikle dışarıda oyunu oynarken bir anda şarjının eriyip bitmesi oyundan uzaklaşmanızı beraberinde getiriyor, maalesef. Diyeceğim o ki oyunu dışarıda oynarken kesinlikle dikkatli olmanızda fayda var yoksa şarjınızın bir anda bittiğini görebilirsiniz.

Şarj sıkıntısı dışında Terra Nil mobilde kusursuza yakın çalışıyor diyebilirim. Kontroller ve diğer yönetim panelleri çok rahat olmuş. Optimizasyon olarak ise oyun çoğu telefonda rahat bir şekilde çalışıyor herhangi bir ısınma sorunu yaratmıyor.

Oynanış Detayları

Terra Nil’in oynanış döngüsü oyuncuyu asla sıkmayan şekilde dizayn edilmiş, kendinizi oyunu oynarken sürekli yeni bir özelliğe erişmeye çalışırken buluyorsunuz. Terra Nil içerisinde bir temel inşa etmiyorsunuz bir doğal süreç başlatıyorsunuz. Yapay orman yangınları oluşturarak, bir su pompası ile en tepeden gölleri doldurarak aslında bu sürecin nasıl başladığını da öğrenmiş oluyorsunuz. Terra Nil oynanış süresi boyunca döngüsünü sürekli kendini yenileyerek yeni özellikler ekleyerek beni sıkmamayı başardı.

Oynanış konusunda eleştirmem gereken bir kısım varsa o da oyunun kolaylığı olacaktır. Oyun gerçekten çok kolay, özellikle Anno, Civilization gibi oyun serilerini oynayan oyuncular için Terra Nil’in bu kolaylığı yer yer sıkabilir. Tabii Terra Nil’in zor olmak veya stratejik derinlik barındırmak gibi bir iddiası yok, yine de oyunun kolaylığı bazı bölümlerde beni sıktı.

Terra Nil

Yetersiz oynanış süresi

Terra Nil yaklaşık 7 saatte bitiyor ve sonsuz mod gibi bir seçenek maalesef bulunmuyor. Mobil bir oyun için bu süre yeterli olabilir ama PC platformuna da çıktığını varsayarsak 7 saat özellikle 250TL fiyat bandında çıkan, bir strateji oyunu için oldukça kısa bir süre.

Şu an oynanış süresi az olsa da İleride sonsuz mod ve yeni içeriklerin geleceğini düşünüyorum.

Birde mobil platformlarda Netflix abonelerine özel olması bana saçma geldi. Böyle bir yola gidilmesinin oyuncu sayısı potansiyelini azalttığını düşünüyorum, en azından Netflix abonesi olmayan kullanıcılara ücretli bir seçenek sunabilirlermiş.  

Değerlendirme

Terra Nil mobil platformlar için her zaman göremeyeceğimiz kalitede bir oyun. Rahatlatan huzur dolu atmosferi ile asla sıkmayan döngüsüyle Terra Nil gerçekten mobil oyuncular için mükemmel tasarlanmış bir yapıt. ‘Şarj götürme’ sıkıntısı dışında da teknik bir sorunu olmaması gerçekten inanılmaz. Kısacası Terra Nil’i mobil oyunculara, telefonunda oynayacak kaliteli bir oyun arayanlara öneriyorum. Ağır stratejik derinlik ve derin oynanış arayanlar için ise Terra Nil maalesef aradığınız oyun değil. Ancak ölmekte olan bir tabiatı capcanlı bir ekosisteme çevirme fikri harika!


product-image

Terra Nil

7

OLUMLU YANLARI
  • Huzurlu hissettiren müzikler ve oynanış.
  • Sıkmayan oyun döngüsü.
  • Teknik sorunların yok denecek kadar az olması.
  • Hoş 2.5D grafikler
OLUMSUZ YANLARI
  • Oynarken çok fazla şarj götürmesi.
  • Oyunun basitliği bazı oyuncuları sıkabilir.
  • Kısa oynanış süresi.
Ege Muslu
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up