İncelemeZ - OG

Tchia

0

Tchia, Melanezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanus’un güneydoğusunda yer alan, Fransa’ya bağlı bir bölge olarak özel bir statü ile kendine özgü bölge konumunda olan Yeni Kaledonya adasından ilham alan bir oyun. 

Oyunun geliştiricisi Awaceb şirketinin kurucu ortaklarının memleketi ve oyun bu çok özel yere kendi ifadeleri ile bir ‘aşk mektubu’ niteliğinde hazırlanmış.

Tchia

Tchia hazırlanırken yerel manzaralardan, kültürlerinden, müziklerinden, konuştukları dillerden, folklorik özelliklerinden ve geleneklerinden derinden esinlenilmiş.

Karakterler, Yeni Kaledonya’nın en önde gelen dilleri olan Fransızca ve Drehu’da yerel yetenekler tarafından seslendirilmiş. 

Tchia çeşitli kökenlerden ve kültürlerden oluşan çok küçük bir ekibin sevgi emeği olmuş desek yanılmış olmayız.  İlk bakışta bir çocuk oyunu izlenimi verse de açılıştan itibaren renkleri, müzikleri, grafikleri ile içinizi ısıtan bir enerjiye sahip.

Stres yüklü zamanlardan geçtiğimiz bu günlerden biraz olsun uzaklaşmak, ateş başında ukulele çalmak, yerel danslara eşlik etmek ve erken tatil yapmak için bana göre mükemmel bir ada kaçamağı gibi…

Hikayesi

Karakterimiz Tchia, babasını takımadanın zalim hükümdarı Meavora’nın elinden kurtarmak üzere tropik bir açık dünya macerasına çıkıyor. Fizik tabanlı bu serbest dünya oyununu keşfederken dağlara tırmanıyor, tepelerden süzülüyor, okyanusta yüzüyor ve tasarımında ufak dokunuşlar yapabildiğimiz yelkenlimizle bir adadan diğerine yelken açıyoruz. Tabi her şey bu kadar değil. Meavora’nın kumaştan askerleriyle açık çatışmalara girerken yaratıcılığın verdiği avantajı da kullanıyoruz. Oyun içinde dilediğimiz hayvan veya nesnenin içine girip görevleri tamamlamaya çalışıyor, yeni arkadaşlar edinip dilersek tümüyle kontrol bizde olarak ukulelemiz ile müzik yeteneğimizi sergiliyoruz. Tabi sadece müzik yeteneği için değil, aynı zamanda hayvanları toplamak ya da yağmur yağdırmak gibi özel olayları başlatmak için de bu dünyada istediğin herhangi bir noktada açılabilir melodileri çalabiliyoruz…

Başlangıçta her ne kadar tüm oyun boyunca getir götür işlerini yapacağımızı sanmış olsam da Meavora’nın yanında iki kağıt asker ile gelip karakterin babasını kaçırması ile zaman içinde çatışmalar yaşanacağı heyecanı içinize yerleşiyor.

Tchia’nın özel yeteneği, bulduğu herhangi bir hayvanı ya da nesneyi kontrol edebilmesini sağlıyor. Bunların benzersiz oynanışlarını ve yeteneklerini kullanarak seyahat edip, bulmacalar çözüyor ve sırları açığa çıkarıyoruz.

Bir kuş olup hedefe ulaşmak için uçabilir, bir balık olarak okyanusu keşfedebilir ya da bir köpek olarak toprağı kazıp hazineleri çıkarabiliyoruz. 30’dan fazla hayvana ve yüzlerce nesneye ‘soul jumping’ yeteneği ile ruh transferi yapabiliyoruz. Bu özellik sadece isteğe bağlı değil, oyun içinde zorunlu geçişler yapmak durumunda da kalıyoruz. 

Oyuna basit sırt çantası olan, naif bir küçük kız olarak başlasak da gerçekleştirilen görevlerle birlikte geleneksel görünümlerden en üst seviye seçeneklere uzanan açılabilir yüzlerce kozmetik içerikleri ile Tchia’nın kıyafetlerinde, ayakkabılarında, yüz boyasında, saçlarında ve aksesuarlarında dilediğimiz değişiklikleri yapabiliyoruz. Bu macera boyunca sadece ukulele ve sırt çantamız yok tabi ki. Ayrıca yolculuk boyunca el feneri, sapan, pusula, fotoğraf makinesi de yoldaşımız oluyor ve bunlardan fazlasıyla yardım alıyoruz.

Tchia

Müzikler

Tchia hakkında olumlu izlenim edinmiş olmamın en başında müzikleri geliyor. Bu kadar samimi, kalpleri ısıtan bir macerada geleneksel dilde seslendirilen, hareketli ara sahnelerdeki müzikler oyuncuyu yolculuğun içine çekiyor ve yerel tınılarla dolu orijinal orkestra müzikleri benzersiz ve sürükleyici bir dünya içine girmeni sağlıyor.

Değerlendirme

21 Mart 2023’te yayımlanan açık dünya macera oyunu Tchia, PlayStation 4, PlayStation 5 ve PC’de Epic Games’e geldi.

Tchia

Tchia, 2023’te gördüğümüz en iddialı bağımsız oyunlardan biri olmaya aday. Bu açık hava ve açık deniz macerası, “The Legend of Zelda: Breath of the Wild ve Super Mario Odyssey”’den öğeler barındırıyor ve bunları iki takım adaya yayılan mizah ve şefkatle dolu bir macerada birleştiriyor. Beklentiyi çok yüksek tutmadan bu dünyanın içine girip beklentinin çok ötesinde maksimum keyif alabilirsiniz.product-image

Tchia

7

OLUMLU YANLARI
  • Beklentinin çok yüksek olmamasına rağmen verdiği his
  • Geliştirilebilir özel yetenekler
  • Müzik ve renklerin oyun ile doğrudan uyumu
  • Yan görevlerin fazla olması
OLUMSUZ YANLARI
  • Bulmacalar biraz daha geliştirilebilir
  • Görev sonlarında çalınan müziklerde istenilen kombinasyonun zorluğu
Serkan Meriçeri
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - 2023
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up