İnceleme

Stronghold: Definitive Edition

0

Stronghold, tüm zamanların en iyi gerçek zamanlı strateji oyun serilerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Ara ara serinin tadını kaçıran oyunlar olsa da en son Warlords ile toparlamış uzun bir geçmiş bizi karşılıyor. Stronghold: Definitive Edition serinin ilk oyunun yeniden yapımı, sakın Stronghold Crusader ile karıştırmayın! İşte yenilenen bu ‘ara oyunun’ tüm detayları inceleme yazımızda.

Stronghold özlemi çekenler için Stronghold: Definitive Edition size ilaç gelecek. Uzun zaman sonra tekrar oynamak masa başından kalkamamak aradığımız heyecandı… Strateji türüne ayrı bir pencere açmış oyun, mihenk taşlarından biri. İngiliz stüdyo Firefly Studios uzun yıllardır seri üzerinde çalışıyor. Aslında 2024’te daha da detaylandıracakları hatta belki de çıkacakları Unreal Engine 5 temelli yeni Stronghold oyununa hazırlanırken tek bir geliştiriciyi bu oyunla görevlendirerek hayranlara ufak bir jest yaptılar.

Yeni oyun hakkında çok bir detay yok. Heyecanla bekliyoruz. Biz Stronghold: Definitive Edition’a bakalım. Oyun nitelik ve nicelik olarak yeni nesil bir alt yapıya kavuşmuş desek yanılmayız. Birim sayısını 3 bine çıkarırken geleneksel grafikler korunmuş. Oyun mekanikleri iyileştirilmiş durumda.

Başta da söylediğim gibi Stronghold: Definitive Edition’ı Stronghold Crusader ile karıştırmamak gerekiyor. Oyunda yapay zekaya karşı mücadele edemiyoruz. (Skirmish mode yok) Çok oyunculu yapısının yanında geliştirilen görevler, Steam atölye bizi karşılıyor.

Stronghold: Definitive Edition ile neler geldi?

Stronghold: Definitive Edition, serinin hayranları için bir jest olsa da yeni oyuncular için klasik Stronghold mekaniklerine bir yolculuk kabul edilebilir. Oyun temel kale simülasyonu mekaniklerini koruyarak yenilenmiş durumda.

Savaş, ekonomi ve çok oyunculu olarak üçe ayrılan menüde savaş kısmında, İngiltere topraklarında geçen 21 bölümden oluşan Ana Hikaye, tecrübeli oyuncular için iki ayrı bölümden oluşan Mücevher Hikayesi (Kraliyet Ajanı ve Yılan Adası’ndan Kaçış), 36 farklı haritadan oluşan Kuşatma, 19 farklı haritadan oluşan Akın ve İngiltere kuzeyinden başlayan ve Fransa içlerine kadar devam eden Kale Yolu bizleri karşılıyor.

Ekonomi kısmında ise Ekonomi Seferi, Ekonomi Görevi ve Serbest İnşaat yer alıyor. Son olarak Çok Oyunculu kısımda da dilediğiniz haritada diğer oyuncularla mücadele edebiliyorsunuz. Bir de Harita Düzenleyici var. Burada da yeni haritaları dilediğiniz gibi hazırlayıp atölye de paylaşabilirsiniz.

Definitive Edition ile yeni görevler eklenmiş durumda. Bunun yanında Atölye desteği çok iyi entegre edilmiş. Animasyonlar, dokular ve ışıklandırmalar ve yeni güncellemelerle gelen küçük dokunuşlar oyunu ilgi çekici kılıyor.

Stronghold nedir?

Kale. Müstahkem yer, sığınak, iyi korunan yer… Kralımız her şeyimiz, o ölürse oyun biter. Stronghold’da temelde kralın merkezde olduğu halkın ise ona hizmet ettiği bir döngü işler. Elbette bunlar birbirine bağlıdır. Eğer halkınızı aç bırakırsanız veya mutsuz nüfus düşer, üretim durur. Asker biter ve kral savunmasız kalır…

Kaynak yönetiminin oldukça sade ve özenle işlendiği başka bir oyun göremezsiniz. Stronghold serisi temelinde bunu alır ve size dilediğiniz kaleyi kurmayı vadeder. İç kale, dış surlar, evler, kiliseler, tarım alanları ve diğer şeyler…

Çok oyunculu oyuna girmek büyük cesaret. Ama oyunun temel mekaniklerini çözerseniz ve şanslıysanız oyunu kazanmanız uzun sürmez. Sunucu açısından herhangi bir sorun yaşamadım. Ve oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Oyuna girerken ilk deneyimlediğim şey de çok oyunculu mod oldu.

20 yıllık bir oyun, 2013’te yenilense de Stronghold: Definitive Edition grafikleri, ses ve animasyonlarıyla yeni nesil sistemlere uygun klasik bir oyun deneyimi sunacak.

Değerlendirme

Stronghold: Definitive Edition, yeni oyun çıkana kadar seriye özlem duyanlar için büyük bir sürpriz oldu. Skirmish modunun olmaması bazı oyuncuları üzse de buna da bize yeter diyenlerdenim! Yıllar sonra tekrar karşılaşmak harika! Eğer strateji türüne ilginiz varsa ‘mutlaka’ denemeniz gereken bir yapım. Tabii Stronghold Crusader’ı da oynayın!

Eleştiri noktasında 20 yıllık oyuna söylenecek çok sözüm yok. Ancak tek geliştirici ile (stüdyonun açıkladığı bu) bu kadar olur. Büyük değişimler aramayacağız, klasik bir oyun sizi karşılayacak.

Türkçe dil desteği ile gelen oyunun fiyatı ise oldukça uygun. Lansman sonrası 150 liradan satışa sunulan oyunun fiyatı, son kur güncellemesinden sonra 231 TL’ye kadar çıktı. Yapacağınız onlarca görev, serbest inşa bölümlerinin yanında oldukça eğlenceli ve zorlayıcı çok oyunculu moduyla Stronghold: Definitive Edition, bu fiyatı hak ediyor. Şu anda başarımlar üzerine gidiyorum. Bütün oyunu bitirmem onlarca saatimi alacak gibi görünüyor.

Orta Çağ’da kalenizi kurun ve çelik zırhlı askerlerinizle düşmana boyun eğdirin! İyi eğlenceler.


product-image

Stronghold: Definitive Edition

8

Kralı yaşat ki halk yaşasın! Stronghold: Definitive Edition ile Orta Çağ'da kalenizi kurun ve çelik zırhlı askerlerinizle düşmana boyun eğdirin!

Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up