İnceleme

Stranded: Alien Dawn

0

Yeni ve acımasız bir gezegende mahsur kalanların hayatta kalmalarını sağlayacağımız Stranded: Alien Dawn, stratejik kararlar almanız gereken oldukça zorlayıcı ve sürükleyici bir oyun olarak karşımıza çıktı. 25 Nisan’da tam sürüm olarak PC ve konsollara gelen oyun hatırı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip. Eğer oyunu hiç oynamadıysanız bu inceleme yazımızı bir rehber gibi de düşünebilirsiniz!

Stranded: Alien Dawn

Gabriel Dobrev tarafından eylül 1997’de kurulan ve merkezi Sofya’da bulunan Bulgar video oyunu geliştiricisi Haemimont Games tarafından geliştirilen ve Frontier Foundry tarafından da yayımlanan Stranded: Alien Dawn, hayatta kalma simülasyonu olarak 12 Ekim 2022’de erken erişime, 25 Nisan 2023’te ise tam sürüme geçti.

Hayatta kalma ve koloni simülasyonu Stranded: Alien Dawn, henüz üç farklı (sonuncusu tam sürümde geldi) oyun senaryosuna göre şekillenen bir hikaye yapısına sahip. Hikaye derken sizi sınırlayan bir durum olarak görmeyin, büyük ve açık bir dünyada yaptığınız hamleler her oyunda farklı bir deneyim elde etmenizi sağlıyor. Araştırma ve modüler üs inşa etme yapısının yanında öngörülemez hayatta kalma mücadelesi oyuna bağlanmanıza sebep oluyor.

Stranded: Alien Dawn hikayesi

Stranded: Alien Dawn’da temel hikaye küçük bir grubun bakir bir gezegenden kurtuluş mücadelesi olarak özetlenebilir. Kurtuluş ise elbette bu gezegenden ayrılmakla mümkün olacak. Yeni teknolojiler keşfedecek ve nihayetinde uzay fırlatma rampamızı inşa edeceğiz!

Birbirinden farklı özelliklere sahip 36 kazazeden seçtiğimiz grupla elimizdeki sınırlı kaynakları kullanarak açlık, hastalık, kötü hava koşulları ve uzaylı yaratıklarla mücadele ediyoruz. Her oynanışta hikayemiz başka bir yöne eriliyor.

Stranded: Alien Dawn

Oyunda henüz üç senaryo yer alıyor. Her senaryoya göre de hikayemiz değişiklik gösteriyor. Zorunlu İniş senaryomuzda dört kazazede ile başlıyoruz ve görevimiz geri dönüş yolunu bulmak. Ticaret Karakolu ise kafayı bozmuş üç kafadarın hikayesine odaklanıyor. Bu senaryoda amaç gezegenden çıkmak değil de ona sahip olmak! Askeri ileri karakol ise tam sürümle gelen senaryomuz. Burada ileri teknolojiye hakim olacak ve Ansible Relay inşa etmeye çalışacağız. Temel görevimiz Ansible Relay’ı inşa etmek ve saldırılara karşı korumak. İleri bir karakol olarak amacımız gayet açık.

Oynanış mekanikleri

Oyuna giriş yapmadan önce senaryo haricinde karar vermeniz gereken bazı ayarlamalar mevcut. İki bölge seçiminin ardından oyundaki zorluk seviyesini Ay’lar üzerinden belirliyoruz. Tek zorluk seçimi yok, bir de başlangıç kaynaklarını belirleme var burada kendinizi zorlayacak olan sizsiniz. Oyunun dengeli mi olsun? Veya zorlayıcı bir oyun mu istiyorsunuz? Tamamen size kalmış.

Stranded: Alien Dawn

Agresif hayvan saldırılarını engellemeden karakterlerin niteliklerine kadar oyun başlangıç kurallarını da düzenleyebileceğinizi belirterek oyunda bizimle birlikte olacak 34 kazazededen oyun senaryosuna göre seçim yapıyoruz. Kimisi silahı iyi kullanırken, kimi çiftçi, kimi sıhhiyeci kimi ise usta bir inşaatçı… Bunlar temel özellikler karakterlerimizin ayrı birer hikayeleri de mevcut.

Oyun karakterlerin etkileşimlerini de iyi bir şekilde yansıtıyor. Birbirlerini sevmeleri, tahammülsüzlükleri ve aşık olmaları sizi şaşırtmasın! Gelin şimdi temel mekaniklerine göz atalım.

Araştırma, inşa, çiftçilik ve diğerleri!

Stranded: Alien Dawn hayatta kalma, aksiyon ve strateji döngüsünü çok başarılı bir şekilde işlemiş durumda. Oyundaki araştırma sistemi sizi bir yenisini öğrenmeye iterken, gelen saldırılarla hayatta kalmanın sınırlarını zorluyoruz.

Stranded: Alien – Dawn / Üs planında geçiş noktaları, tuzak ve kule yerleşimi çok etkili oluyor.

Üs inşa etmenin verdiği hazzı anlatamam. Bu kadar oturmuş bir yapının olduğunu inanın oyunu oynamadan önce bilmiyordum. Her bir karakterim için odalar dizayn etmek eğlenceli! Yatağı, dolabı, halısı, meşalesi… Tabii bunlara karşı tepkilerini görmekte gerçekten çok iyi.

Çiftçilik ise oldukça detaylandırılan bir diğer bölüm. Yeni gezegende önce gözlem yapmalı ve tarımsal ürünlerin ekilebilirliğini keşfetmelisiniz. Ardından mevsimleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak ekim yapmalısınız. Her yere ekim yapabilirsiniz ancak aynı ürünü alamazsınız! Evet, ürünlerinde verimli oldukları bölgeleri göz önünde bulundurarak ekim yapmalısınız.

Stranded: Alien – Dawn

Düşman saldırılarını karşılamak iyi bir strateji ile sizi hiç zorlamayacaktır. Duvarlar ve tuzakların yanında ilk bir iki yıl kuleler daha sonra ise otomatik silahlar üssünüzü korumaya yetecektir.

Stranded: Alien – Dawn / Böcek saldırılarına karşı alev atan otomatik silahlar hem basit hem de çok etkili.

Tabii en büyük avantajlardan biri ise yerleştiğiniz bölge olacak.

Basit bir kampla başladığımız oyuna otomatik silahlarla ve elektrik alt yapısı kurulmuş bir üsle devam edebilirsiniz. Karakterlerinizin birbiriyle etkileşiminin yanında çevreyle de etkileşimi dikkat çekici. Kapalı bir odada yaşamak mağaraya benzetilirken ısı ve ışığa ihtiyaç duyduklarını da söylemeliyim.

Eğer oyuna yeni başlıyorsanız yeni başlayanlar için önerdiğimiz başlangıç rehberine de göz atabilirsiniz.

Gezegende yalnız mıyız?

Sıcak hava balonumuzu araştırıp, kurduktan sonra keşiflere başlıyoruz. Keşifler temelde yeni ve mevcut kaynakların ortaya çıkmasıyla tamamlanıyor. Tabii burada Frostpunk temel mekanikleriyle karşılaşıyoruz. Bağımsız yapımlarda büyük bir kolaylık sağlayan bu sistemle oyun zenginleşiyor.

Stranded: Alien Dawn / Cenaze törenimize hoş geldiniz. Acemilik anılarım!

Gezegende yalnız mıyız? Onu yapacağınız keşifler gösterecek!

Grafikler, animasyon ve müzikler!

Makul seviyedeki grafikler vasat bir performans sergiliyor. Oynanış mekanikleri sizi oyunu bağlarken grafikler ikinci planda yer alıyor. Animasyonlar bu seviyedeki bir oyun için yeterli ancak tabii ki daha iyi olabilirmiş. Karakterlerimiz robot gibi yürüyor! Ancak çatışma animasyonları kötü değil…

Stranded: Alien Dawn

Tekrarlayan müzikler uzun soluklu oyununuzda sizi sıkabilir ancak efektler ve genel ses ambiyansı iyi diyebilirim.

Değerlendirme

Özellikle pandemi ile birlikte son iki yılda büyük bir ivme yakalayan hayatta kalma ve üs kurma oyunları yeni ve özgün oyun içi mekaniklerle gelişmeye devam ediyor. Banished bir dönüm noktası olarak görülebilir. Ancak RimWorld sonrasında Going Medieval ve ardından Farthest Frontier türün en güzel örnekleri olarak sıralandı. Bu arada bu oyunlara mutlaka göz atın! Stranded: Alien Dawn ise sesini duyuramamış, kendini tanıtamamış çok iyi bir örnek olarak karşımıza çıktı.

325 TL’lik fiyatıyla ‘şiddetle tavsiye ettiğim’ oyun, geliştiricinin desteğiyle büyümeye de devam edecek.

Fiyatı ve tür özelinde düşündüğümüzde oyun içi mekanikleriyle Stranded: Alien Dawn’ı öneriyorum. Sizlerin de oyun hakkındaki yorumlarını merak ediyorum. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.


product-image

Stranded: Alien Dawn

7.5

Olumlu Yanları
  • Hayatta kalma mekanikleri.
  • Karakter yönetimi.
  • Üs inşa sistemi. (İkinci kat yapamadım! (Ben mi beceremedim!)
  • Diyaloglar ve dengeli düşman saldırıları.
Olumsuz Yanları
  • Evlenip çoluk çocuğa karışamadık :)
  • Animasyonlar üzerinde çalışılmalı.
  • Türk oyuncu kitlesi için Türkçe dil desteği tavsiyemiz.
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up