İncelemeOG

South Park: The Stick of Truth

0

Dördüncü sınıfların oyun bahçesinin tehlikeli savaş alanlarından, kaderinde South Park’ın kurtarıcısı olmak yazan genç bir kahraman yükselecek. South Park’ın yapımcıları Trey Parker ve Matt Stone’dan destansı bir macera geliyor… havalı olmak için. Karşınızda South Park: The Stick of Truth!

South Park: The Stick of Truth

Bin yıldır savaş ilerlemekte. İnsanların ve elflerin, sonu gelmeyen bir savaşta tıkılı kalmalarının tek sebebi ise Hakikat Çubuğu. Ancak, geleceği yıldızlar tarafından kehanet edilen yeni bir çocuğun haberi yayıldıkça savaşın gidişatı yakında değişecekti.

Obsidian Entertainment ve South Park Digital Studios tarafından geliştirilen, Ubisoft tarafından da 4 Mart 2014’te yayımlanan South Park: The Stick of Truth, PC, PS3, Xbox 360 platformlarına geldi. Gelin şimdi South Park: The Stick of Truth ile anıları canlandıralım ve oyunun öne çıkan detaylarına göz atalım.

Matt ve Trey neler çeviriyor?

Çıkış tarihinden bu yana neredeyse 9 koca yıl geçti! Bu oyun, yıllar geçse de hatırlanmayı hak ediyor.

4 Mart 2014’e, South Park: The Stick of Truth’un ilk yayımlanma zamanına gidiyoruz. Bu oyunun South Park dizisinin uzatılmış bir bölümü gibi görünme özelliğini (Bunun iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğu, Trey Parker ve Matt Stone’un ne kadar komik olduğunu düşündüğünüze bağlı. Dizinin hayranları için bu cidden etkileyici bir oyun.) fantastik RPG mekaniğiyle birleştirin ve tüm zamanların en iyi South Park oyunlarından birini elde edin! Hayranıysanız, bolca gaita ve yellenme şakaları da var.

South Park yapımcıları Matt Stone ve Trey Parker’ın üstün yetenekleri sağ olsun, dizinin tanıdığımız şakaları, hicivli konuşmaları ve kaba dili, bu oyunu tüm zamanların en iyi mizah oyunlarından biri konumuna sokuyor. Yine de kolonoskopi maceraları ve gücünü flatulanstan alan dövüşün altında, derin ve tatmin edici bir rol yapma deneyimi yatıyor.

South Park: The Stick of Truth

Ah, South Park… Yıllar önce gecenin köründe bilgisayarı gizlice açtığımı ve Eric Cartman’ın şehvetle tavuk derisi yemesini izlediğimi çok net hatırlıyorum. Diziyi hâlâ her gün izliyorum. Memnuniyetle, bir South Park manyağı olduğumu söyleyebilirim.

Oyunu oynarken kahkahalara boğulduğum birçok yer oldu. Keşke tüm bu incelemeyi South Park: The Stick of Truth’un şimdiye kadar oynadığım en komik oyunlardan biri olduğundan bahsederek geçirebilseydim lakin ne yazık ki sadece bir sayfa dolusu yerimiz var.

Hakikat Çubuğu’nu ne pahasına olursa olsun koru!

Oyun, kendi South Park karakterinizi oluşturmanızla başlar. İster siyahi, ister beyaz olup, isterseniz de New Jerseyli olup bronzlaştırıcı kullanarak kendi eşsiz stilinizi yaratabilirsiniz. Mahalledeki yeni çocuk olarak ailenizle birlikte South Park’a taşınıyorsunuz. Oyun boyunca South Park’ın renkli dünyasına mükemmel bir şekilde uyum sağlayan zırhlar, kıyafetler ve çiller gibi aksesuar ve öğeleri satın alıp (veya patakladığınız çocuklardan yağmalayıp) kullanarak görünümünüzü değiştirmek için bolca fırsatınız olacak. Bu özelliğiyle South Park, RPG hayranlarının seveceği bir dokunuş taşıyor.

Tasarlanabilir bir kağıt parçası yığını olarak kasabada gezinmeye başlayacaksınız. Oluşturduğumuz yeni karakter, alışılagelmiş South Park atmosferine düzgün bir şekilde yerleşiyor ve sonuç olarak elimizde yaklaşık 15 saatlik bir South Park bölümü oluyor. Hem de kişiselleştirilebilir!

South Park: The Stick of Truth

Edineceğiniz ilk arkadaşınız olan Butters, South Park’taki tek normal çocuk, sizi Yüce Büyücü Cartman’ın arka bahçesindeki Kupa Kalesi Krallığı’na (KKK) götürüyor (Evet, South Park mizahı, biliyorum.) Kupa Kalesi, Cartman ve müttefikleri ile beraber “Hakikat Çubuğunu” koruduğunuz yerdir. Hakikat Çubuğu’na sahip olan kişi, evrenin kontrolünü eline alır. Ardından Hakikat Çubuğu, kaleden çalınır. Yüce Büyücü Cartman, sizi dostane bir şekilde “Dangalak” olarak adlandırdıktan sonra çubuğu çalan Elf’ler ile savaşmalarına yardım etmenizi ister.

South Park: The Stick of Truth

Keşfinizin çoğu, dört karakter sınıfından birini seçtikten sonra gelir: savaşçı, büyücü, hırsız veya… Yahudi. Seçiminiz, oyundaki özel yeteneklerinizi belirler. Mesela hırsız sınıfında oynarken düşmanınızı sırtından bıçaklayabilir, büyücü olup ejder nefesiyle düşmanlarınızı ateşe verebilir, veya Yahudi olup Davut’un sapanı ile Nasyonal Sosyalist zombi bebekleri etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu seçime fazla takılmanıza gerek yok. Sınıf seçimi, size sadece varsayılan teçhizatların atanmasını sağlar. Hikayenin belirli noktalarında bulduğunuz ve satın aldığınız herhangi bir kıyafet, zırh veya silahı kullanabilirsiniz.

Çatışmalar, oldukça zamanlamaya dayalıdır. Mesela bir silahı doğru saniyede (hatta salisede) kullanmazsanız, yaralanabilirsiniz. Mükemmel zamanlamalarla ve doğru kombinasyonlarla düşmanı dilediğiniz biçimde pataklayabilirsiniz. Bazı düşmanlar yakın dövüşe karşılık verebilir durumda olabilir, bazıları ise tüm güçlerini müttefiklerini iyileştirmeye harcayabilir. Düşman yetenekleri ve özelikleri, saldırı kararlarınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Merak etmeyin, yaralanırsanız mana onarıcı %100 saf elma sularından içebilirsiniz.

South Park: The Stick of Truth

Savaşlara devam ettikçe etrafta size güç verecek mana iksirlerinin her yerde bulunabilir olduğunu göreceksiniz. Aslında South Park: The Stick of Truth o kadar kolay ki, bu nesneleri nerede ve ne zaman topladığınızı dahi unutacaksınız. Elbette güç kuvvet kazanmak adına Tweek’lerin kahvelerinden içebilirsiniz ama buna neredeyse hiç ihtiyacınız olmayacak. O sebeple, toplanan parayı neden pembe peruklara ve gotik kıyafetlere harcamayalım ki?

Oyun, çoğu RPG oyunlarının aksine, oldukça sınırlı bir alanda geçer. Haritada bir uçtan diğer uca birkaç dakikada yürüyebilirsiniz. Oyunda, haritadan oldukça fazla yararlandım. Haritanın City Wok, South Park Okulu, Kenny’in evi gibi diziden aşina olduğumuz mekanlardan oluşması, tatlı bir detaydı. Yine de keşfedilecek çok yer var. Kanada yolcusu kalmasın! Yine de çoğu RPG oyununa benzer şekilde birçok standart görev de var. Mesela A’dan B’ye gidip, tekrar A’ya dönmek gibi.

Dövüşün yanı sıra, “Buddy Command” yeteneğiyle, edindiğiniz diğer arkadaşlarınızın kontrolünü ele alabilirsiniz. Örneğin Butters, saf kalbi sayesinde insanları iyileştirebilir veya Kenny, sokak hayatına aşinalığı sayesinde kanalizasyon farelerini çağırabilir. Ayrıca, civardaki yatak odası çekmecelerini, mutfak dolaplarını ve diğer göze batan yerleri karıştırıp eşya, para hatta Chinpokomon gibi koleksiyon öğelerini dahi bulabilirsiniz!

South Park: The Stick of Truth

Değerlendirme

South Park: The Stick o Truth, South Park mizahının hakkını veriyor. Yine de, bazı görevler ve haritayı sürekli olarak inceleme ihtiyacı nedeniyle akışı kesintiye uğratan FPS düşüşleri ile mükemmel değil. Her şeye rağmen The Stick of Truth, muhteşem görseller ve diziyle birebir eşleşen karakterleri sayesinde oyuncuya sahiden harika bir deneyim sunuyor. Aynı anda daha komik ve daha pis bir oyun ne zaman gelir, bilemiyorum. Aksi yaşanırsa masum orman yaratıkları kartımı kullanacağım.


South Park: The Stick of Truth sistem gereksinimleri

South Park: The Stick of Truth minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: WindowsXP SP3, Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 (both 32/64bit versions)
 • İşlemci: Intel Pentium Dual-Core E2180 @ 2.0 GHz or AMD Athlon64 X2 3800+ @ 2.0 GHz
 • Bellek: 2 GB GB RAM
 • Ekran Kartı: nVidia GeForce 8800GT or AMD
 • Radeon HD2600XT (512MB VRAM with Shader Model 4.0 or higher)
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX Compatible Sound Card with latest drivers

South Park: The Stick of Truth önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: WindowsXP SP3, Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 (both 32/64bit versions)
 • İşlemci: Intel Core2Duo E4400 @ 2.0 GHz or AMD Athlon64 X2 4400+ @ 2.3 GHz or better
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: nVidia GeForce 9800GT or AMD Radeon HD4870 (512MB VRAM with Shader Model 4.0 or better)
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX Compatible Sound Card with latest drivers

product-image

The Stick of Truth

8

Bu oyun, yıllar geçse de hatırlanmayı hak ediyor!

OLUMLU YÖNLERİ
 • South Park mizahını iyi bir şekilde yansıtıyor.
 • Harika ve uğraşılmış çizimler var.
 • Oynarken film izliyormuşçasına kendine çekiyor.
OLUMSUZ YÖNLERİ
 • Oyun gerçekten, ama gerçekten, kolay.
 • Savaş mekanikleri sıradanın ötesine geçmiyor, yeni bir şey katmıyor.
 • Oyun kısa sürüyor, 15 saat kadar.
Ülkü Kadem Akın
Oyun Günlüğü'nde İnceleme Editörü. Kedileri ve yoğurtlu cipsi sever.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up