İncelemeZ - OG

Senua’s Saga: Hellblade 2

0

Ninja Theory, Senua’s Saga: Hellblade 2 ile bir kez daha sinematik bir deneyim sunuyor. Oyunun etkileyici ve içine çeken yapısına rağmen, oyunların geleceği bu mu ve ben gerçekten bundan hoşlanıyor muyum diye düşünmeden de edemiyorum.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Ninja Theory tarafından geliştirilen ve Xbox Game Studios tarafından da 21 Mayıs 2024’te PC ve Xbox’a gelen aksiyon ve macera oyunu Senua’s Saga: Hellblade 2, Viking İzlanda’sının efsanesi ile acımasız bir hayatta kalma yolculuğuna geri dönüyor.

Senua’s Saga: Hellblade 2’nin hikayesi

“Senua’s Saga: Hellblade II”, ilk oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Senua, artık daha olgun, bilgili ve kendinden emin. Bu kez kafasındaki seslerle savaşmak yerine onları kucaklıyor. Hikaye, Senua’yı köle tacirleriyle savaştığı ve geçmişiyle yüzleştiği yeni diyarlara götürüyor. Hikaye ilerledikçe daha görkemli ve fantastik bir hal alıyor, yoldaşlık ve büyümeyi vurguluyor.

Senua, yoldaşlarının kendi karanlıklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olarak bir lidere dönüşüyor ve bu da karakterine zorlayıcı bir katman ekliyor. Oyun boyunca, bunların Senua’yı nasıl etkilediğini görüyoruz. Sonlara doğru, Senua’nın babası gibi olduğuna dair bir görüntüyle karşılaşıyoruz.

Ama kendisinin ve seslerin söylediği gibi Senua babası gibi değil.

Senua’s Saga: Hellblade 2

“Hellblade 2”nin hoşuma giden yanlarından biri de yeni başlayanlar için oldukça kolaylık sağlaması. İlk oyunu oynamamış olanlar için Ninja Theory, Senua’nın önceki yolculuğunun bir özetiyle başlıyor. Bu özet, oyunun ana hatlarını ve karakter gelişimlerini kapsıyor ve yeni oyuncuların kaybolmasını önlüyor. Aynı zamanda hikayenin detaylarını hatırlama ihtiyacı duyabilecek eski oyuncular için de iyi bir tazeleme işlevi görüyor. Bu özetin, mitolojik bir efsaneyi oymalar ve kalıntılar aracılığıyla anlatıyorlarmış gibi sunulması da çok hoşuma gitti.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Grafikler

Senua’s Saga: Hellblade 2

“Hellblade 2″deki grafikler inanılmaz derecede etkileyici. Unreal Engine 5 kullanılarak yapılan oyun, detaylı ortamlar, dinamik hava efektleri ve çarpıcı karakter animasyonları sunuyor. Manzaralar o kadar gerçekçi ki zaman zaman bir oyun oynadığınızı unutabilirsiniz. İlk oyundaki sanatsal dokunuşlar burada da mevcut, her sahneyi görsel bir şölene dönüştüren etkileyici efektlerle güçlendirilmiş.

Kaç ekran görüntüsü aldın diye sorun, cevabını hemen vereyim 🙂

Her sahnede kendimi hayretler içinde bulsam da, oyunların gitmesi gereken yönün bu olup olmadığından emin değilim. Her geçen saniye daha gerçekçi, daha sinematik hale geliyorlar. Bu gidişatın sonunda oyunlar tamamen filmlere dönüşebilir mi diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Oynanış ve mekanikler

Hellblade 2’deki kombat, tepkisel ve sinematik bir görselliğe sahip. Senua’nın dövüş setinde hafif ve ağır saldırılar, bloklama, kaçma ve bir ayna tarafından tetiklenen ve Senua’yı durdurulamaz hale getiren bir ulti var. Dövüş sahneleri kesintisiz ve dramatik olacak şekilde tasarlanmış, aksiyon kısa ara sahnelerle birleştirilmiş.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Özellikle bire bir dövüş sahnelerinin çeşitliliğinden çok etkilendim. Aynı düşmanla tekrarlanan dövüşler bile dinamik ve tahmin edilemez hissettiriyor. Her çatışmada yeni bitiriciler ve hareket setleri ortaya çıkıyor, bu da oyuncuları oyuna bağlı ve tetikte tutuyor.

Oyunda çeşitli bulmacalar da var ve ilk oyundaki simge bulmacalarından uzaklaşılarak dünya değiştirme mekaniklerine yer verilmiş. Bu çeşitlilik, oyunu daha dengeli ve eğlenceli hale getiriyor.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Oyunculuk

Senua’s Saga: Hellblade 2

Hellblade’den bahsedip, etkileyici oyunculuklardan bahsetmezsek olmazdı. Melina Juergens, Senua rolünde yine olağanüstü bir performans sergiliyor. Seslendirme ve mo-cap üst düzeyde, sizi Senua’nın dünyasına çeken etkileyici bir deneyim yaratıyor. Gelişmiş 3D binaural ses kullanılarak yakalanan Senua’nın kafasındaki sesler özellikle etkili ve oyunun psikolojik yönünü güçlendiriyor. Yardımcı oyuncular da Senua ile etkileşimleri sayesinde hikayeye derinlik ve nüans katarak parlıyor.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Kişisel deneyimlerim

AAA stüdyoları, kimin en gerçekçi oyunu yapacağı konusunda yarışırken, video oyunlarının kendine has özelliklerini kaybediyor muyuz diye endişelenmiyor da değilim. Ancak yine de bu oyuna hayran kalmaktan kendimi alamıyorum. Gerçekçi grafikler büyüleyici, ancak hikaye ve seslendirme de harika.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Bu kesinlikle bu oyuna özel bir eleştiri değil (Kaç kez “oyun” yerine “film” yazdığımı sormayın), daha ziyade sektörün artistik yaratıcılık ve temsilde çeşitlilik pahasına hiper-gerçekçiliğe doğru gidişatı üzerine bir rant. Bazen yeniliği sadece kopyalamayla takas ediyormuşuz gibi geliyor.

Aslında oyunlar bu fotogerçekçi yönde ilerliyorsa, bunu yapmanın doğru yolunun bu olduğunu düşünüyorum. Ninja Theory, oynanışı taze tutarken ilginç bir hikayeyi güzel bir şekilde anlatmayı başarıyor.

Senua’s Saga: Hellblade 2

Oyunun az sayıdaki eleştirilebilir yanlarından biri, bazen orada öylece durup hiçbir şey yapmadan durmamdı çünkü cut-scene’in bittiğini fark edemiyordum. Ama bunu zamanla aştım.

Bir başka eleştiri de oyunculara anlamlı sonuçlar olmadan sunulan seçim yanılsamasında yatıyor. Karar vermekte zorlanırken, durup 10 dakika kadar düşünmek ve sonunda bunun bir önemi olmadığını fark etmek beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Değerlendirme

Genel olarak, “Senua’s Saga: Hellblade 2” ilgi çekici bir hikayeye sahip olağanüstü bir teknik başarı. Ninja Theory, güzel ve sürükleyici bir deneyim yaratmış, ancak aynı zamanda video oyunlarının gelecekteki yönü ve sinematik gerçekçilik ile etkileşimli oyun arasındaki denge hakkında soruları da gündeme getiriyor.

Bu oyun, fotogerçekçi oyunların nasıl doğru yapılabileceğinin en iyi örneklerinden biri olmakla birlikte, video oyunlarını farklı bir sanat formu haline getiren kendine has özelliklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini de hatırlatıyor.


Oyun incelemeleri için temel kriterlerimizi merak ediyorsanız,
İnceleme ve etik politikamıza göz atabilirsiniz.


product-image

Senua’s Saga: Hellblade 2

7.8

Senua's Saga: Hellblade 2 ilgi çekici bir hikayeye sahip olağanüstü bir teknik başarı. Ninja Theory, güzel ve sürükleyici bir deneyim yaratmış, ancak aynı zamanda video oyunlarının gelecekteki yönü ve sinematik gerçekçilik ile etkileşimli oyun arasındaki denge hakkında soruları da gündeme getiriyor.

Özge Güzel
Oyun Günlüğü Kıdemli Editörü / Senior Editor
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Login/Sign up