İncelemeOG

SEASON: A Letter to the Future

0

Keşfetmek, kayıt altına almak, yeni insanlarla tanışmak ve etrafındaki enteresan dünyanın sırlarını çözmek… SEASON: A Letter to the Future, etkileyici hikayesi ve benzersiz oyun içi mekanikleriyle 31 Ocak’ta PC ve PlayStation’a geldi. Estelle’nin bilinmeyene doğru yola çıkarken, bu anı gelecek için yakalamaya çalışmak üzere evinden ayrılmasını konu edinen oyunu tüm detaylarıyla inceliyoruz.

O zaman şimdiden iyi yolculuklar!

SEASON: A Letter to the Future

Montreal merkezli Kanadalı bağımsız video oyun stüdyosu Scavengers Studio tarafından geliştirilen ve yayımlanan üçüncü şahıs atmosferik macera türünde bir bisiklet yolculuğu oyunu olan SEASON: A Letter to the Future, 31 Ocak 2023’te PlayStation 5, PlayStation 4 ve Microsoft Windows platformlarına geldi.

SEASON hikayesi…

Estelle isimli karakterimizin yıllarını geçirdiği köye vedasıyla başlıyor hikayemiz. Yola çıkmadan önce yuvamızda geçirdiğimiz anılardan geriye kalan 5 nesne seçiyoruz. Hepsi birbirinden farklı anıları barındırıyor.

Kaybettiğimiz babamızın fotoğrafından tutun da çocukken ayrılamadığımız ayıcığımıza kadar pek çok anı evin her bir köşesinde yer alıyor. Seçtiğimiz nesneler bizi çıktığımız yolculukta koruması için yarattığımız bir kolyeye dönüşüyor. Nesneler kayboluyor ancak anıların hepsi bizi korumak için küçük kolyenin içerisine doldurulmuş. Yavaştan küçük çaplı ritüelimiz sona eriyor, yola çıkmaya hazırız.

Babamızdan kalan fotoğraf makinemiz, önümüzdeki sezon bitene kadar içerisini kendi zevklerimize göre dolduracağımız günlüğümüz ve birbirinden güzel cıvıldamaları kaydedebileceğimiz kayıt cihazımızı çantanın içerisine atmamızla Season: A Letter to the Future maceramız başlıyor.

Evet, rotamız boyunca keşfedeceğimiz bütün nesnelere, simgelere ya da fotoğraflara günlüğümüzün içerisinde yer verebiliyoruz.

Karşılaştığımız manzarayı bir banka oturup resmedebilmekten tutun aldığınız kayıtları, çektiğiniz fotoğrafları eklemeye kadar her türlü özelleştirmeye açık.

SEASON: A Letter to the Future

SEASON ve özgürlük hissi!

Oyundan beklediğim o keşif hissi, özgürlükçü dünyası en minik ve en etkisiz özellik diye düşündüğüm mekaniklerde bile kendini uzun paragraflardaki altı çizili kelimeymişçesine gösteriyor. Kameramızı kullanmamız için yaratılmış onlarca manzara, kayıt cihazımızla ölümsüzleştireceğimiz pek çok yansıma var. Zaten beklediğim deneyimde bu vardı.

Bisikletimiz yolculuğumuz boyunca güzeller güzeli manzaralardan diğerlerine bizleri sürüklüyor sürüklemesine ancak Tieng Vadisindeki gezimiz derinleştikçe Season deneyiminin yalnızca göze hitap eden bir portreden ibaret olmadığını öğrenmeye başlıyoruz.

İnsanların yazılarını okurken, onlarla hoş sohbetlere girişirken herkesin bizler gibi dış dünyaya açılmak istediğini fakat dışarıdaki o bilinmezliğin engin gizemine şahitlik ediyoruz. Kutsal bir ibadet noktasının zamanla yerini hediyelik eşya dükkanlarına bırakması, geçmişte kalmış bir savaş alanı ve çok daha fazlasını barındıran ortamı oyunun sayfasında belirttikleri o “gizemli” temanın nereden ve nasıl geldiğini açıklıyor.

SEASON: A Letter to the Future

Benim oyuna karşı olan o ilgimin ve merakımın büyük bir bölümünü de hikayenin ilerleyen saatlerinde açıklığa kavuşturduğu arka plan oluşturuyordu.

Eşsiz bir hikaye…

Season, benzersiz bir macera sunuyor. Müzikleri, seslendirmeleri ve ele aldığı hikaye eşsiz. Tüm bunların yanında huzurlu bir atmosfere, sanat tasarımına ve görselliğe de ev sahipliği yapıyor. Hikayesiyle birlikte yalnızca portre olarak karşılayacağımız bir yapım olmaktan ziyade çok daha fazlasını barındırmakta.

Bağımsız yapımlar için henüz 3 basamaklı rakamları sindirebilecek düzeylere gelmemişken tüm oyunların güncellenmiş Steam kuruyla sunulması can yakıyor. Fiyatla alakalı problem yaşamıyorsanız veya türe olan ilginiz sizi çekiyorsa çıkışa özel %10 indirimli fiyatından, 211TL’den satın alabilirsiniz.

SEASON: A Letter to the Future

Değerlendirme

Oyun Günlüğü dergimizin ilk sayısında “Ocak Ayının Bağımsız Yapımları” başlığında Atone: Heart of the Elder, Aquatico ve Farlanders gibi bağımsız oyunları ele almıştım. İçlerinde uzunca bir süredir beklediğimiz, journey temelini benimsemiş, üst düzey bir iş de vardı. Kendisi bugün incelemesini yazmak için masanın başına oturduğum SEASON: A Letter to the Future’dan başkası değil elbette.

Beklentilerim arasında hoş ve nefes kesen manzaralarla karşılaşmak, biraz duygusal bir hikaye anlatımı dinlemek ve ayrıca keşif mekaniğini hakkıyla veren kısa bir yolculuğa çıkmak vardı. Oyunun beklentilerimi karşıladığını ifade etmeliyim ve belirtmeliyim ki ben bu oyuna sonuna kadar bayıldımmm!

Herkese iyi yolculuklar…


product-image

SEASON: A letter to the future

9.5

Bu mevsim nedir? Neden sona eriyor? eler getirecek? SEASON: A Letter to the Future, etkileyici hikayesi ve benzersiz oyun içi mekanikleriyle geldi.

OLUMLU YÖNLER
  • Müzikler şahane!
  • Hikaye anlatımı etkileyici.
  • Genel olarak renk paleti, atmosferi ve sanat tasarımı şairane
OLUMSUZ YÖNLER
  • Zaman zaman diyaloglar sıkıyor
Bora Eyüboğlu
Oyun sevdalısı, kıyamet sonrası evren hayranı...

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up