İnceleme

Planet Zoo

0

Tüm zamanların en iyi hayvanat bahçesi yönetim simülasyonu olan Planet Zoo, yıllar geçmesine rağmen büyük bir ilgiyle takip ediliyor ve gelen 14 ek paketiyle genişlemeye devam ediyor. Bu incelememizde oyunun temel mekaniklerini size aktaracağız ve rehber serimize yönlendirerek tüm paketlere kısaca göz atacağız.

Planet Zoo

Cambridge Science Park’ta bulunan İngiliz video oyun geliştiricisi ve yayımcısı Frontier Developments tarafından 5 Kasım 2019’da piyasaya sürülen hayvanat bahçesi yönetim simülasyonu oyunu Planet Zoo, Microsoft Windows platformuna geldi.

Oyun geçen yıllarda 14 genişleme paketiyle büyümeye devam etti ve en son da Arid Animal Pack geldi. Planet Zoo, kendi alanında özel bir yere yerleşirken sıkı bir oyuncu topluluğuyla da etkileşimi artırdı. Şimdi öncelikle oyunun temel mekaniklerine göz atacağız ve daha sonra da rehber serimize yönlendirerek burada tek tek gelen genişleme paketlerine bakacağız.

Planet Zoo

Planet Zoo inceleme

Malaya’dan Moğolistan’a Estonya’dan İngiltere’ye tüm dünyada belirli noktalardaki hayvanat bahçelerini yönetebileceğimiz Planet Zoo, yönetim simülasyonları arasında özel bir yere sahip.

Planet Zoo’nun basit bir yönetim simülasyonu olmadığını baştan söylemem gerekiyor. Boş bir arazide önce neler yapmalıyım? Personel odası mı, hayvan barınakları mı, yollar mı? O kadar çok detay var ki, ilk başta kayboluyorsunuz. Ancak oyunun temel mekaniklerini çözmek çokta uzun sürmüyor. Personel giderleri ve bilet fiyatları hatta hayvanat bahçenizde sattığınız suyun bile ücretini belirliyoruz. Yeni hayvanlar ediniyoruz ve barınaklarını tasarlıyoruz. Misafirlerimiz için yollardan, tanıtıma, eğlence aktivitelerinden hediyelik eşyalara kadar yine pek çok detayı ayarlıyoruz.

Yönetim, strateji ve tasarımın buluştuğu noktada oyun size oldukça geniş bir oynanış alanı sunuyor. Planet Zoo, sadece eğlence yönüyle öne çıkmıyor, çok geniş bir eğitim külliyatı var. Hayvanların sadece bir eğlence aracı olmadığı üzerinde de oyun gayet başarılı bir şekilde durmuş.

Planet Zoo

Oyunda resmi bir Türkçe dil desteği yok ancak çeviri çalışması yapan arkadaşlarımız olmuş. Teşekkür ediyoruz.

Hikaye ve görevler!

Planet Zoo, çok fazla seçenek sunuyor. Temelde oyun bir hikaye üzerinden başlıyor ve gelen paketlerle de hikayemiz uzuyor ve çeşitleniyor.

Karakter oluşturma panelimizin ardından hikayeye giriş yapıyoruz. Aynı zamanda da öğreti bir mod bizi karşılıyor. İşte temel hikayemiz ve diğer görev ve etkinlikler:

Kariyer kısmı aslında oyunun hikayesinin çeşitlendiği ve diğer genişleme paketleriyle de büyüyen bölümü. Burada dünyanın çeşitli bölgelerindeki hayvanat bahçelerinde bir hikayeye bağlı olarak görevler yapıyoruz. Kariyer senaryosunun haricinde bir de sınırlı sürelerde kariyerinizi taçlandıracağınız görevler mevcut.

Planet Zoo

Oyun çevrimiçi özelliği sayesinde hayvanların ortak pazarda ticaretine olanak tanıyor. Franchise ile çevrimiçi oynarken, meydan okuma senaryolarıyla da çevrimdışı olarak hayvan bahçenizi yönetebilirsiniz.

Hayalinizdeki hayvanat bahçesini kısıtlama olmadan ise Sandbox modunda tasarlayabilirsiniz. Her bir hikaye ve görevden bahsetmeyeceğim ancak bunlar oldukça çeşitli ve eğlenceli bir yapıda kurgulanmış durumda. Ben çevrimiçi oynamayı tercih ediyorum. Ancak tasarım olarak daha çok şey öğrenmem gerekiyor. 🙂

Grafikler ve atmosfer

Tatmin eden grafikler oyunda bizi karşılıyor. Ve ayrıca atmosferi oluşturmak sizin elinizde. Saatlerce başından kalkamayacağınız bir girdap gibi… Kötü manada demiyorum ama tam bir zaman canavarı.

Planet Zoo

Her hayvan alanı için özel olarak ilgilenmeniz ve tasarlamanız için birçok malzeme mevcut.

Ses Tasarımı ve müzikler

Çok zengin bir müzik arşivi var. Tüm paketlere sahipseniz çeşitli türlerde büyük bir hayvanat bahçesi kuracak ve ilgili hayvana özel yerel sesler ekleyebileceksiniz.

Ana menü ve oyun içi ses tasarımı da gayet başarılı. Hayvanların sesleri ve tepkileri, ziyaretçilerin konuşmaları da oyunun bütünü açısından vasat bir performans gösteriyor.

Planet Zoo

Değerlendirme

Planet Zoo tek bir incelemede anlatılacak sadelikte bir oyun değil. Oyunda çok fazla detay var. Araştırma sistemi, yönetim panelleri, tasarım için onlarca malzeme… Kendi hayvanat bahçemden birkaç kare paylaştım ama muhtemelen yeni bir tane daha kuracağım. Yapılan işlere baktığımda bunu nasıl yapmışlar diye hayret ediyorum. Youtube’dan da takip ettiğim oyuncular var ve gerçekten çok iyi tasarımlar ortaya çıkıyor. Oyun size uçsuz bucaksız bir genişlik sunuyor.

Steam’de 180 TL’lik bir fiyata sahip oyun tüm paketleriyle 800 TL’ye geliyor. Tavsiyem ana oyunu almanız ve indirim dönemlerinde de eğer ilginizi çekerse genişleme paketlerine göz atmanızdır. Rehberimiz ile de daha detaylı bir bilgi edinebilirsiniz. (Rehber hazırlanıyor.)

2019’un sonunda çıkan oyun beni etkiledi. Oyunun devam oyunu büyük bir merakla bekliyorum. Frontier Developments bu işi çok iyi yapıyor. İnceleme destekleri için de teşekkür ederiz.

Genişleme paketleri!

Oyunun tüm genişleme paketlerini Planet Zoo rehberinde derledik. Görsele tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.


product-image

Planet Zoo

9

Olumlu Yanları
  • Oyun mekanikleri. Yönetim, araştırma kısmı çok iyi detaylandırılmış.
  • Hayvanların sadece bir eğlence aracı olmadığı gösterilmiş.
  • Eğlence ve yönetim stratejisindeki denge sağlanmış.
  • Grafik ve ses performansı oyun genelinde başarılı.
  • Çeşitli oyun modlarıyla oyuncular için alternatifler oluşturulmuş.
Olumsuz Yanları
  • Hayvanat bahçesi bağlantı yolları yok. Bu durum için harita dışına çıkan bir yol gayet yeterli olurdu.
  • Türkçe dil desteği olmalı.
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up