İnceleme

Patron

0

2021 yılının ağustos ayında piyasaya sürülen simülasyon, kaynak yönetimi ve strateji taktik oyunu olan Patron, büyük yenilikler getirmese de türünün naçizane örneklerinden bir tanesi. Bu incelememizde oyunun temel oynanış dinamiklerine göz atacağız.

Patron

Overseer Games tarafından geliştirilen Patron, Hırvatistanlı stüdyonun ilk simülasyon ve şehir kurma oyunu. Oyun yapısı itibariyle türe büyük yenilikler katmasa da güzel örneklerden biri olarak anılacak.

Köylü milletin efendisidir!

İşçilerinizi doğru kontrol etmek çok önemli

Peki gelelim bu oyunu özel yapan şeylere, oyunumuzu özel yapan şeylerden bir tanesi oyunun devam ettirilebilirliğinin uzun olması. Oyun içerisinde halkınızın çalışabileceği onlarca iş mevcut.

İşçilerin çalışabileceği çok fazla meslek olması demek daha fazla inşa edilebilir ev demek.

Fakat bu işler arasında çok önemli olanlar ve hiç kullanmaya ihtiyacınız olmayanlar bile mevcut.

Hiç kullanmaya ihtiyacınız olmaması onları kullanmayacağınız anlamına gelmez.


Kış geliyor!

Kışın oyun çok ama çok daha zor oluyor

Patron Kış Geldi

Patron oyunu içerisinde kışlar gerçekten çok çetin geçiyor, kış geldiği zaman yeterince erzak biriktirmedi iseniz geçmiş olsun. Ölenleri gömmek için bir mezarlık yapmanızı acilen tavsiyem ederim yoksa ansızın veba kapınızı çalar. Çok basit bir şekilde oyunu kaybede bileceğiniz için çok canınızı sıkmayın çünkü kayıp biraz deneyimle geliyor.

Öncelikle tabii ki bir grup olarak başlıyoruz ve nüfusumuzu arttırarak yavaş yavaş şehirleşiyoruz. Şehirleşmek bize seçebileceğimiz özellikler veriyor, verilen özelliklerin avantajları ve dezavantajları oluyor bunu sizin ayarlamanız lazım.

Patron şehir kanunları

İnşa etme çeşitliliği güzel hissettiriyor

Patron inşa edilecekler

Oyunumuz içerisinde tabii ki çok ama çok dikkat etmemiz gereken şey ise yaptığımız binalar.

Eğer yeterince ev yapmazsanız soğuktan, yeterince gıda toplamazsanız açlıktan, yeterince şifalı ot toplamazsanız ise hastalıktan ölebilirsiniz.

Oyun başında ise ev yaparak başlamanızı tavsiye ediyorum çünkü kışlar gerçekten çok sert geçiyor.

Gelişime giden yol teknolojiden geçiyor!

Yeni özellikler araştırmayı bırakmamak lazım

Patron teknoloji ağacı

Teknolojik araştırmalarımızı yapmadan oyun içerisinde önemli binaları yapamıyoruz, önemli binaları yapamazsak ise oyunumuz bir yerden sonra tıkanıyor. Araştırma yapmanın en önemli malzemesi ise tabii ki altın. Altını nasıl mı elde ediyoruz? Tabii ki halkımızı vergiye bağlıyorum. Ne kadar çok insan o kadar çok gelir demek oluyor. Pekii yıllar yavaş geçiyor benim nüfusum nasıl artacak dediğinizi duyar gibiyim. Mülteciler sizin şehrinize gelmek istiyor ve kabul ederseniz size katılıyorlar.

Halkınızın ne kadar erzak tükettiğine dikkat etmeniz lazım

Tabii ki oyun içerisinde dikkat etmemiz gereken malzemeleri tam olarak buradan görüyoruz.

Eğer yiyeceğiniz az ise yiyecek depolamaya, eğer odununuz az ise odun kesmeye odaklanabilirsiniz.

Halkınızın mutluluğu da en önemli faktörlerden birisi.

Patron Erzaklarımız

Tarlalarınızı en verimli şekilde kullanın!

Değerlendirme

Pekii gelelim neden bu oyunu tavsiye ettiğimize. Patron oyununu Türkçe dil desteği ile oynayabilirsiniz bu tavsiye etmemizin ilk faktörü. Tavsiye etmemizin ikinci faktörü ise gittikçe pahalılaşan oyunlar arasında hala 32TL’lik “04.02.2023” satış fiyatını koruyor. Üçüncü faktör ise oyunun oynanış süresi. Dördüncü faktör ise oyunu oynadıkça seviyorsunuz sevdikçe daha çok oynuyorsunuz!


product-image

Patron

7

Olumlu yanları
  • Çeşitli inşaat seçeneği
  • Uzun süre oynanış
  • Hayatta kalmak için çabalamak
Olumsuz yanları
  • Yavaş temposu
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up