Winter Survival - Ön İnceleme
Ön İnceleme

Winter Survival

0

Hayatta kalma türüne yeni bir renk katacak Winter Survival, 6 Mart’ta erken erişim olarak yayımlanacak. Oyunu altı saati aşan bir deneyimle lansman öncesi size anlatmak istedik. Erken erişim süreçleri genelde sorunludur. Tam bir oyun beklentimiz olmaz ama bu oyun için bir süre daha beklemenizi tavsiye ederiz. Gelin şimdi nasıl bir oyunla karşılaştığımızı anlatalım.

Winter Survival

Polonya merkezli video oyun stüdyosu DRAGO entertainment tarafından geliştirilen hayatta kalma oyunu Winter Survival, DRAGO entertainment ve HeartBeat Games tarafından 6 Mart 2024’te PC platformunda yayımlanacak. Gas Station Simulator ve Food Truck Simulator oyunlarına da imza atan stüdyo, simülasyon oyunları konusunda tecrübe sahibi diyebiliriz. Özellikle Gas Station Simulator ile büyük ilgi gören stüdyo Winter Survival ve henüz çıkış tarihi duyurulmayan Red Frost ile de yeni türlere göz kırpıyor.

The Long Dark ile büyük bir sükse yapan hayatta kalma türüne ‘ruh hali’ mekanikleriyle gelen Winter Survival, yapmak istedikleriyle umut vadeden ama henüz çok erken erişim aşamada bir oyun.

Winter Survival hikayesi

Beş bölümden oluşan hikayenin ilk bölümü lansmanla birlikte karşınıza çıkacak. Erken erişim sürecinde ikinci ve üçüncü bölüm de yayımlanacak. Tam sürümde ise hikayenin devamını göreceğiz. Kısaca hikayemiz arkadaşlarla Mount Washington Eyalet Parkı’nda güzel bir kış yürüyüşüne çıkmamızla başlıyor. Ancak bu tatlı gezi korkunç bir duruma dönüşüyor. Yardım çağırma umuduyla terk edilmiş bir korucu istasyonuna giden yolu buluyoruz ve hayatta kalma mücadelemiz başlıyor.

Oyun ormanda bir ayıdan kaçtıktan sonra uçurumdan yuvarlanmamızla başlıyor. Nereden geldik, nereye gidiyoruz belli değil. Açıkçası eğer çökmeler olmasaydı ve bu kısmı deneyimleyebilseydim, bir şeyler anlatmak isterdim… Bu kısım için söyleyecek çok bir şeyim yok. Erken erişimde toparlanınca bu bölümü de oynamayı çok istiyorum.

Winter Survival

Oyunu deneyimlediğim kısım Sonsuz denilen açık dünya deneyimini sınırsız hissedeceğimiz yani öyle tasarlanan ama henüz tam oturmamış kısımda gerçekleşti. Bir de şu an kapalı olan Soğuk Hava Dalgası diye bir bölümün de olduğu söyleyelim. Burası da farklı bir mod olarak şekillenecek.

‘Sonsuz’ kısımda ne kadar hayatta kalabileceğiz, oyun bunu deneyimlememizi istiyor. İhtiyaçlarımız, ruh halimiz ve çevreden topladığımız onlarca kaynakla aç kurtlardan korunmalı ve bölgeyi keşfetmeliyiz. Detaylara oyunun mekanikleriyle devam edelim.

Winter Survival mekanikleri

Winter Survival belki on – on beş defa çökmesine rağmen beni oyuna bağladı. Belki de uzun zamandır bu tarz bir oyun oynamıyordum… Bu kişisel bir yaklaşım olabilir ama oyunun mekanikleriyle zengin bir yapıda olduğunu söylemeliyiz.

Islanma, karanlıktan veya mezarlıklardan korkma, kurtla veya domuzla karşılaştığımızda ürkme gibi ‘ruh halini’ yansıtan mekanikler oyuna çok yakışmış. Açlık, su ve dinlenme ise ayrı bir nokta. Oyunun bir noktasında uyuma ihtiyacımı gidermediğim için karakterim bayıldı. Giysilerin kurutulması ve kaynakların yönetimi de oldukça detaylı. İnşa mekanikleri ise idare eder diyebilirim.

Winter Survival

Her toplanan kaynak adaptasyon seviyesini artırıyor. Oyunda bu zorlu hayata adapte olma üzerinden iyi kurgulanmış bir tecrübe sistemi var. Seviye seviye her noktada yeni üretilebilir eşyalar ortaya çıkıyor. Bu şekilde oyuncu merak duygusuyla daha ilerisini görmek istiyor. Yemek tariflerinden (Kartal veya baykuş yumurtası omleti gibi…) bitkisel çaylara (Tedavi amaçlı da kullanılıyor…), çiçek buketi gibi dekoratif eşyalardan giysilere ve yapı türlerine kadar pek çok şey mevcut. Oyundaki ürün ve kaynak çeşitliliği oldukça fazla.

Winter Survival

Ruh sağlığımızın yanında yaralanma, ısırılma ve donma dahil sayamadığımız hastalık ve tedavi yöntemleri var.

Ruh hali meselesini es geçmemek gerekiyor. Bu kısım çok önemli. Her geçen günün ardından farklı belirtiler ortaya çıkıyor ve bunları seçmekte bize kalmış. Birinci günün ardından halüsinasyonları seçmiştim. Oyun aslında olmayan şeyleri göstermeye başlıyor. Daha sonra ise mezarlık korkusunu seçmiştim. Mezarlıklara yaklaşırken artık iki kere düşünüyorum…

Grafikler, animasyon ve ses tasarımı

Unreal Engine 5 ile geliştirilen oyun oyun motorunun hakkını veriyor ama optimizasyonda çöküyor. Erken erişim bir oyun olduğu için kesin hükümlere girmek doğru olmaz ama çökme sorunu yüzünden oyunu oynamak yordu. Animasyonlarda büyük sorunlar var. Kurt’un tepkisi, takibi ve harita üzerindeki davranışlarında büyük sorun var. Yine yapılarla hayvanların etkileşiminde hatalar mevcut. Domuz duvarıma sıkışmıştı. Geyikle kurt yan yana takılıyordu. Tavşan nehre gömüldü…

Winter Survival

Animasyon kalitesi sırıtsa da grafikler gayet iyiydi. Zaten UE5’i arkasına alan oyunların temel sorunları genelde aynı oluyor. Gece, gündüz, kar fırtınası, atmosferi destekleyen bir ses tasarıma sahipti. Grafikler ve seste büyük bir sorun görmedim. Ama gelecek planlarda kar yağışı sistemi üzerine de özellikle duracaklarını ifade ettiler.

Winter Survival 2024 yol haritası

Erken erişim sürecinde başta da söylediğim gibi hikayenin ikinci ve üçüncü bölümü ve diğer mod gelecek. Bunun yanında dünya güncellemeleri yaşanacakmış. Yeni ağaç ve hayvan sistemi, balıkçılık ve inşa tipleri de sekizer hatadan oluşan güncelleme aralıklarıyla karşımıza çıkacak.

Değerlendirme

Ön inceleme için çabaladığım Winter Survival, çökmelerle bana diz çöktüremedi. Haritayı büyük oranda keşfetmeye çalıştım. Harita dizaynı güzeldi. Tabii öncelikle görünmez duvarlara canımın çok sıkıldığını söylemem gerekiyor. Bu versiyon demo gibi olmamalıydı… Erken erişim dahi olsa ilerideki eve gitmeli, o nehri aşmalıydım. İlla gidilmeyecekse dağ taş koy değil mi!

Winter Survival

Oyundaki kaynak ve ürün çeşidi beni memnun etti. Kayalıklara sığınma, dar alanlardan geçme iyi düşünülmüş detaylar. İnşa mekanikleri değişecekmiş, çok basit duruyor umarın kısa zamanda değişir, sorunlar mevcut. Hayvanlarla etkileşim sorunlu. Bunun da kısa sürede çözülmesini umuyorum.

Özetlemek gerekirse oyunu satın almak için acele etmeyin. Oyun içi mekanikle çok şey vadeden bir yapımla karşılaşsak da bir süre uzaktan izlemekte fayda var.

İnceleme desteği için Stride PR/DRAGO entertainment’a teşekkür ederiz. Oyun lansmanla birlikte ilk gün yaması alacak. Bu notu da eklememizde fayda var.


Oyun incelemeleri için temel kriterlerimizi merak ediyorsanız,
İnceleme ve etik politikamıza göz atabilirsiniz.


Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Login/Sign up