Ön İnceleme

TFM: The First Man

0

Arkadya, Lindaris ve Memoriya topraklarında hayatta kalma ve yeniden doğuş macerasına ortak olacağımız TFM: The First Man, bağımsız Türk oyun stüdyosu Gathering Tree tarafından yayımlandı ve erken erişimde geliştirilmeye devam ediliyor. Bu ön incelememizde oyunun ön çıkan özelliklerini sizinle paylaşıyoruz.

TFM: The First Man

TFM: The First Man İstanbul merkezli Gathering Tree stüdyosu tarafından (9 kişilik minik bir ekip) geliştirilen koloni strateji simülasyonu olarak 2 Kasım 2022’de erken erişim yolculuğuna çıktı.

Geliştirilme aşamasında ekibimiz, Knights and Merchants ve benzeri birçok fantezi, rol yapma eserinden ilham almış durumunda. Oyunun içerisine girdiğimizde esinlenmelerin lafta kalmadığını, aksine deneyimli ellerde oldukça iyi bir şekle büründüğünü görüyoruz.

Türe yeni girmek isteyenler için sıkıntılı öğrenme sürecine sebebiyet verse bile iyi bir sunuma sahip. Gelin şimdi bu erken erişim oyununun detaylarına göz atalım.

TFM: The First Man

Öncelikle menüde kuş cıvıldamaları ve kurt ulumalarıyla dolu renkli ve hareketli köy manzarası bizleri karşılıyor. Ekranın sol kısmında oynayabileceğimiz haritalar, henüz eklenmemiş çok oyunculu mod ve gelecekte oyuncuların da kendi haritalarını oluşturup topluluğa sunacakları harita editörü yer alıyor.

Çoğu hala geliştirme aşamasında olduğundan mütevellit, normal oyun modunda oynayacağız.

Öğretici haricinde anlık olarak deneyim edilebilen Arkadya, Lindaris ve Memoriya toprakları keşfedilmeyi bekliyor. Bunların haricinde henüz erişilemeyen Dünya ise bizlere gerçek Adem ve Havva’nın macerasını ilerleyen geliştirme sürecinde sunacak.

Bu topraklardaki maceralar nasıl değişiklikler içeriyor, kaç saat sürüyor gibi soruların cevapları henüz bende yok. Oyun her geçen gün geliştirilerek daha da iyiye gittiğinden uzun soluklu haritalardan uzak durmaya çalıştım. The First Man tam sürüme çıkışını gerçekleştirdiğinde, kapsamlı şekilde göz atmayı planlıyorum.

TFM: The First Man

Adem ve Havva macerasına ilk adımlar, öğretici çıkmazı

Teretha ve Hegen ile olan maceramız tropik bir adanın kıyısına vurmamızla başlıyor. Bilincimizin yerine gelmesiyle yoldaşımız Hagen’i aramak, küçük bir kamp kurmak ve kurtuluşumuz için gereken yelkeni inşa etmek öncelikli amacımız oluveriyor.

Görevleri yerine getirirken ekranımızda beliren yönergeler her bir simgenin ne anlama geldiğini, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bizlere açıklıyor. O kadar dolu bir öğreticiyi sıkıştırarak vermek yeni başlayanlar için sindirilmesi imkansız bir bilgi yığını haline gelmiş. Yeni başlayanlar haricinde deneyimli oyuncular için bile gerçekten öğrenilmesi ve sindirilmesi uzun sürecek olan deneyimin sadece başındayız.

TFM: The First Man

Kendi açımdan ele alacak olursam öğretici beni tatmin etmedi. Üzerime tonla atılan bilgi kutucuklarını okumak zorunda olduğumdan daraldım da daraldım. Oyundaki öğretici kısmını başlı başına bir eğitime dönüştürürlerse, buna bilgileri yayarak ve basitleştirerek sunmak dahil, uzun soluklu fakat bitiminde gerçekten TFM deneyimine hazır oyuncular ortaya çıkar. Buradaki asıl mesela oyunun temelini öğrenmek, hap bilgiyi almak ve nerede kullanılacağına kısa bir bakış atmak. İlerleyen süreçteki detay ve deneyim gerektiren konular tekrar tekrar deneyerek elde edilebilir.

Bunun yanında TFM: The First Man başlangıçta Türkçe dil desteğinde kısmi sorunlarla karşı karşıya. Bazı kelimeler ve metinler çeviriye sahip değil. Eğer İngilizce konusunda sıkıntılar çekiyorsanız ilerleyen güncellemeleri beklemekte fayda var.

TFM: The First Man

Oynanış, kaynak yönetimi ve çıkarılan küçük dersler

Hikayemiz birçok farklı ırkın ve türün yaşadığı fantezi dünyasında geçiyor. Keşifle birlikte odağımızdaki temel yapı karakter oluşturmak ve geliştirmek. Sayısız özellik, eşya ve beceri kullanarak imajınızdaki ilk insan ırkını yaratıyorsunuz. Irkımızın yönetmesi gereken 5 farklı kaynak türü var. Her bir insanın kendine özgü nitelikleri “beden, zihin, ruh, benlik ve kalp” olarak yer alıyor.

Karakterlerimizi özel ve vazgeçilmez kılan özellikleri de mevcut. Kolonimiz ilerleyen yıllarda çok daha büyük bir kabileye dönüşecek. Bu dönüşüm içerisinde hepsinin özellikleri daha da iyi hale gelecek ve değişecek. Bu yüzden oluşturduğunuz sistemi kontrol etmeli ve tam verimli halde köy sakinlerinin çalışmasını sağlamalısınız. Köy sakinlerini belirli alanlarda uzmanlaştırmamız gerekiyor. Gözünüz gibi bakacağınız seçkin grubunuzu zindanları yağmalamaya ve dış toprakları keşfetmeleri için yollarken diğer partiler ise avcılık, tarım vb. bölümlerde çalışmalarına devam edecek.

Kaynaklarınızı benim gibi har vurup harman savurmayın. Neye harcayacak olduğunuzu iyi düşünün ve dikkatli olun. Birde başlangıçta tükenmemesi için iyi dileklerde bulunun. Bazen kaynaklarımı yanlış noktalara harcayıp tükettim ve kendi kendimi içinden çıkılamaz bir noktaya sürükledim. Kendi kendimi kitledim anlayacağınız.

Değerlendirme

TFM: The First Man henüz yolun çok daha başında, hatta henüz yola çıkılmadı bile. Henüz geliştirilme aşamasının büyük oranda devam ettiği açıkça belli oluyor. Duyduğum müziği, elle çizilmiş grafikleri ve üzerinde çalıştıkları oyunu çok sevdim. Yalnızca eksiklikleri toparlamak ve herkesin beğenmesini sağlayacak gelişmeler için birazcık zamana ihtiyaçları var. Bu eksiklikleri söylerken kendimi biraz siz okuyucuları uzak tutmak için söylüyormuşum gibi hissettirdiğimi fark ettim. Fakat durum böyle değil. Kesinlikle oynamalısınız, destek olmalısınız.

Ortada Türklerin çok da ilerlemediği bu sektörde, hatta sektörde olduğumuzu bile söyleyemem, çıkarılmış harika bir iş var. Önümüzde bir yol haritası, ekibin gideceği bir yol da mevcut. Haritayı inceleyin, oyunu satın alın ve sonuna kadar destek olun!

Ayrıca fiyatı Steam’in önerilen kuruna yakın bir fiyatta çıkarttı ekip. Oyunun çıkmasından iki gün önce kur politikası değiştiğinden dolayı bizde TFM üzerindeki fiyattan nasibimizi aldık. Ama biraz mantıklı düşününce 2 dürüm ayran fiyatına güzeller güzeli bir oyun oynamış oluyoruz.


6.5

OLUMLU YÖNLER
  • Grafikler, atmosfer ve tema çok hoş
  • Erken erişim boyunca tam gaz eksikleri giderilmeye devam ediyor
OLUMSUZ YÖNLER
  • Öğrenmesi eziyet gibi bir oynanış
  • Kayda tekrar başlamanıza sebep olacak sorunlar
Bora Eyüboğlu
Oyun Günlüğü - 2023
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up