OGÖn İnceleme

Sons of the Forest

0

The Forest’ın başarısının ardından Endnight Games yeni oyunu Sons of the Forest’ı, 2019’da duyurdu ve ertelemelerin ardından nihayet oyun 23 Şubat 2023’te erken erişim olarak çıktı. Tam bitmemiş bu devam oyununu değerlendirmek için Kelvin’in hatırına çok hassas olacağım!

Sons of the Forest

Vancouver merkezli Kanadalı bağımsız video oyun stüdyosu Endnight Games, 2014’te çıkardığı The Forest’ın büyük başarısının ardından devam oyununu beş yıl sonra duyurdu ve 4 yıllık çalkantılı bir geliştirme sürecinin ardından Sons of the Forest, erken erişim olarak 23 Şubat’ta piyasaya sürüldü.

Sons of the Forest inceleme

Sons of the Forest, erken erişime çok erken girmemiş durumda… Tam sürüm beklentimiz vardı ancak daha fazla erteleme yapmadan erken erişim seçeneğini göze aldılar. Ortaya vasat üstü bir oyun çıkmış durumda. Gelin şimdi oyunun kısa bir hikayesine ve neler vadettiğine bakalım. Hikayeyi ana hatlarıyla spoiler içermeden anlatacağım…

Sons of the Forest

Sons of the Forest hikayesi

Sons of the Forest hikayesi ilk oyunumuz The Forest ile bağlantılar kursa da bizleri bambaşka bir maceraya götürüyor. İlk oyunun dört katı büyüklüğündeki adadaki yeni maceraya; 31 haftadır haber alınamayan Puffton Şirketi’nin CEO’su Edward Puffton, eşi Barbara, kızları Virginia’yı bulmaya giden kurtarma ekibinden biri olarak başlıyoruz. Kurtarma ekibimiz ada üzerinde hareket ederken saldırıya uğruyor ve yere çakılan helikopterden sağ olarak kurtuluyoruz. Kaza sonrası uyandığımız zaman önümüzde, kafamıza silah doğrultan birisini görüyoruz. Adam bize ateş etmese de kafamıza vurarak bizi bayıltıyor…

Sons of the Forest

Kendimize geldiğimizde ise kazadan tek canlı çıkan kişinin biz olmadığını görüyoruz. Oyunda yoldaşımız olacak Kelvin’in bizimle beraber CEO ve ailesini aramaya gelen askerlerden birisi olduğunu anlıyoruz. Kelvin, kaza sırasında konuşma ve duyma yetilerini kaybediyor.

Sons of the Forest hikayesini keşfederek öğreniyoruz. Ve bu süreç çok iyi işlenmiş durumda. Mağaralar bize çok yol gösteriyor. Kelvin’le birlikte adada hayatta kalmaya çalışıyor ve hikayenin sonunda bir tercih yapıyoruz. Daha fazla detay vermek istemiyorum. Macera sizi bekliyor!

Virginia hakkında ise başta söylediklerim yeterli olacaktır. Üç kolu ve üç bacağı olan bu kadına iyi davranın!

Vasat grafik performansı!

Erken erişim bir oyunda performans sorunları elbette olur. Sons of the Forest’ta da bununla karşılaştık. Ancak çok can sıkacak bir manzarayla karşılaşmadık. Açık dünya oyunlarında grafik, önemli bir parametre. Zaman geçirdiğiniz ve maceraya atıldığınız ortamda aradığımız hissi bulamazsak oradan uzaklaşırız. Ancak bu oyunda grafiklerin de ötesinde keşif ve korku mekaniklerinin doyurucu etkisi bizi oyuna bağladı.

3D yazıcı ile kanca ürettik. Kütükleri taşımada büyük kolaylık sağlayacak.

Biz diyorum çünkü tek başına oynamak zor… Ekip olarak oyunu deneyimledim. Tek başıma cesaret edemedim. 🙂 Kelvin size sınırlı bir yardımda bulunuyor. Asıl maceranın mağaralarda olduğunu söylemem gerek ve buralarda Kelvin yanınızda yok!

Sons of the Forest erken erişimde!

Sons of the Forest, güçlü bir oyuncu topluluğu tarafından takip edildi. Geliştirici ekip daha fazla erteleyemedi ve son çare olarak erken erişim stratejisini devreye aldı. Oyun yeni gelen güncellemelerle tam sürüme geçecek. Peki oyun erken erişimde oynanmalı mı? Hemen cevap vermeliyim ki, elbette! Hikayesi ve açık dünyada yapacaklarınız sizi tatmin edecektir.

İnşa mekanikleri çok güzel. Ancak çok daha başında… Ve her gelen güncellemeyle bu kısımda oturacaktır.

İnşa, mezar ve yerli animasyonları da taktir ettiğim bir başka nokta. Bu noktada iyi bir iş çıkarılmış durumda. Mutasyona uğramış yaratıklar, ağaçlardan maymun edasıyla sarkan yaratıkların bizi takip etmesi de animasyon kısmında başarılı bir performansı sergiliyor.

Sons of the Forest – Kaynak: Steam/McT.

Mutant ve yerli sesleri dahil ortamdaki sesler etkileyici… Mevsim ambiyansının başarılı bir şekilde yansıtılması, bunun ortam sesleriyle desteklenmesi güzel bir deneyim oldu. Korku oyunlarında önemli bir parametre olan ses, Sons of the Forest’ta çok güzel işlenmiş durumda.

Kelvin iyi bir dostsun!

Çok sempatik bir yoldaş Kelvin! Çok da çalışkan. Geliştirici ekibi tebrik etmek gerekiyor. Kelvin arkadaşlarınızla oynamasanız dahi size oyunda güven veriyor. Bu farklı bir psikoloji… Ancak yukarda da bahsettiğim gibi Kelvin mağarada sizi yalnız bırakıyor. Yapay zeka için zor bir durum diyerek bu konuyu kapatıyorum. Konuşma ve duyma yetisini kaybeden Kelvin’e not defteri aracılığıyla komutlar veriyoruz. Çok iyi bir fikir! Tebrik ediyorum.

Tam sürüme geçene kadar oyundaki değişimi izlemeye devam edeceğim. Ancak bu oyunun genelini bozan, oynanış deneyiminizi etkileyen bir noktada değil.

Değerlendirme

Uzun yıllardır beklenen oyunun çıkışı büyük ses getirdi. Ama bu durum, oyun dünyasında bu tarzda bir oyuna hasret kalmamızdan mıydı? İnanın bilemiyorum. Ancak ortak oyunculu (Co-op) keşif ve inşa mekaniklerinin yer aldığı oyunlar büyük ilgi çekmeye devam ediyor. Valheim’da da aynı durumu izlemiştik. Ancak The Forest sonrası oluşan beklenti Sons of the Forest’ı daha da popüler yaptı.

Başarılı bir lansman sonrası geliştirici ekip aylık güncellemelerle oyunu desteklemeye devam edecek. Türkçe alt yazı ve ara yüz desteği ve makul fiyatıyla (280 TL) Sons of the Forest, başarılı bir yapım oldu.

Arkadaşlarımla büyük bir zevk alarak oynuyorum ve gelen güncellemeleri de deneyimlemek istiyorum. Dört mevsimde farklı deneyimlerle hayatta kalmak, gelişmiş inşa mekanikleriyle üssümüzü kurmak ve mutantlarla dolu mağaralarda heyecanı doruklarda yaşamak harikaydı. Hikayesi biraz eksik kalsa da erken erişim için başarılı bir oyunla karşılaştığımı söyleyebilirim. Elbette oyunu tavsiye ediyorum. Tam sürüm incelememizi de sizinle paylaşmayı dört gözle bekliyorum.


product-image

Sons of the Forest

8

Adada hayatta kalın, mutantlarla mücadele edin keşfedin ve heyecanı doruklarda yaşayın... Sons of the Forest yılın en iyi oyunlarından biri oldu!

Olumlu Yanları
  • Türkçe dil desteği ve fiyatı.
  • Grafikler, ses ve animasyon.
  • Kelvin!
  • Keşfedecek devasa harika bir ada!
Olumsuz Yanları
  • Optimizasyon.
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up