OGÖn İnceleme

Land of the Vikings

0

Kuzeyde hayatta kalın ve halkınıza parlak bir gelecek kurun! Türk video oyun stüdyosu Laps Games tarafından geliştirilen Viking temalı strateji ve şehir kurma oyununu Land of the Vikings, diğer tarihi şehir kurma oyunlarından dikkat çeken özellikleriyle ayrışırken, strateji ve yönetim mekaniklerini de başarılı bir şekilde harmanlanmış durumda. Bu ön incelememizde erken erişime giren oyunun yapısı, öne çıkan noktaları ve geleceğini anlatacağız.

Land of the Vikings

Uzakta bir değirmen ve yeni ganimetler için hazırda bekleyen bir yelkenli! İşte Land of the Vikings bizi böyle karşılıyor. Türkiye’de kurulan bağımsız video oyunu geliştirme şirketi Laps Games amaçlarını, “Strateji odaklı oyunlarla oyuncuları eğlendirmek” olarak tanımlıyor. Tam da bu tanıma uyan bir yapımla Land of the Vikings ile karşımıza çıkan Laps Games, Viking temalı strateji ve şehir kurma oyununu erken erişime çıkardı.

Başta Onurhan Akçay olmak üzere Laps Games ekibine bize ön inceleme şansı verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Land of the Vikings

Land of the Vikings inceleme

Türk video oyun stüdyosu Laps Games tarafından geliştirilen Viking temalı strateji ve şehir kurma oyununu Land of the Vikings, diğer tarihi şehir kurma oyunlarından dikkat çeken özellikleriyle ayrışıyor.

Strateji ve yönetim mekaniklerini başarılı bir şekilde harmanlanmış oyun, henüz erken erişim aşamasında olmasına rağmen küresel bir oyuncu kitlesinin radarına girmiş durumda. 10. yy öncesinde geçen Land of the Vikings, klasik orta çağ şehir kurma mekaniklerine sahip. Oyun aynı zamanda da Frostpunk’tan da esintiler taşıyor. Oyunun geliştiricilerinden Onurhan Akçay ile yaptığımız röportajda da bundan bahsetti.

Bu ön incelememizde oyunun yapısı, öne çıkan noktalarını anlatmaya çalışacağım.

Land of the Vikings

Kuzey’de hayatta kalmak zor!

Tarihi şehir kurma oyunlarında amaç halkınızın hayatta kalmasını sağlarken aynı zamanda yerleşiminizin genişlemesi ve büyük bir medeniyet kurmaktır. Land of the Vikings’te temelde aynı amaç üzerinden ilerliyor.

Hayatta kalmak için öncelikle halkınızı tok tutmak sonrasında ise ilk kışa hazırlanmanız gerekcek. Kolay bir oyun olmayan Land of the Vikings, her oyunda farklı bir oyun deneyimi sunacak.

Viking köyünü yönet

Land of the Vikings’te yeni bir Viking köyünün Jarl rolünü üstlenecek, kaynakları yönetecek, zorlu koşullardan ve düşman baskınlarından sağ çıkmaya çalışacağız. Filolar kurup, korkusuz savaşçılar eğiteceğiz ve açık denizlerde yağma yapacağız.

Oyun, dinamik bir yerleşim yönetimi vadediyor. Gelen göçleri kontrol etmek, bir ticaret merkezi oluşturup köyünüzü büyük bir yerleşim yerine dönüştürmek elinizde. 22 farklı karakter özelliği her bir köylüyü benzersiz kılıyor. Güçlü bir ekonominin temeli de insanlarınızı iyi tanımaktan geçiyor.

Land of the Vikings ara yüz tasarımı

Oyun içi ara yüze geldiğimizde gayet anlaşılır ve sade bir tasarım bizi karşılıyor. Ekranın orta alt kısmında yoğun olarak kullanacağımız aslında köyümüzün gelişimi için kritik öneme sahip odun, taş, inşa, yıkım ve yol yapma seçenekleri bulunuyor. Sol atta yönetim, araştırma ve sağ altta ise oyun hızı panelleri yer alıyor.

Ekranın orta üst kısmında gün ve ay döngüsü bizi karşılıyor. Bu mekaniğin eklenmesi çok önemli. Mevsim geçişlerine karşı mücadele edeceğiz ve oyuna artı bir değer katıyor. Kaynaklar kısmında ise odun, kereste, taş, işlenmiş taş, gümüş ve yemekler yer alıyor.

Land of the Vikings

Sağ üst köşede ise nüfus, mutluluk durumu – etkileyen faktörleri net bir şekilde görmek çok iyi olmuş – şöhret ve köyün savunma puanı bulunuyor.

Oyundaki kaynaklar da gayet sadece ve oyuncuyu bir kaynak yönetim oyunu gibi yormayacak. Bu tercih sonuçta ancak strateji ve şehir yönetimi için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Aileler arası mücadele!

Küçük bir yerleşim ile oyuna başlıyoruz. Küçük olsa da vatandaşlarınız arasındaki ilişkiyi yönetmek strateji konusundaki ustalığınız için de bir sınav olacak!

Land of the Vikings’te aileler çok önemli… Vatandaşlarınızın anne babalarını çocuklarını dahi görebiliyorsunuz. Oyunda ilgimi çeken ve gerçekten çok iyi olmuş dediğim şey dinamik bir olay sistemi oldu. Örneğin aileler arasında bir anda çıkan sorunlar… Kritik kararlar vermeniz gerekiyor. Her kararın bir sonucu olacak…

Land of the Vikings

Anlık olarak karşınıza çıkan olaylar arasındaki tercihleriniz oyununuzu büyük ölçüde değiştirecek. Akıllı bir lider duygularıyla hareket etmez!

Her ailenin kullandığı kaynaklar mevcut. Burada da yakacak odun, yiyecekler ön planda. Zamanla nüfusumuz artacak. Yeni aileler kurulacak, yeni nesiller doğacak, bu şekilde soylarını genişletecek ve köyünüzü güçlendirecekler.

Daha iyi konutlar için odunu keresteye, taşı işlenmiş taşa dönüştürmelisiniz. Gümüş için market yapmalı ve ticaret yapmalısınız. Yeni göçlerle büyüyen yerleşimin pek çok şeye ihtiyacı olacak.

Land of the Vikings, kaynak yönetiminde de doğru bir strateji gerektiriyor. Kaynakları oyun başında nasıl kullandığınız halkınızın geleceğini büyük ölçüde değiştirecektir.

Kışı atlatmak için yakacak odun ve yiyecek depolamak ilk görevleriniz arasında yer almalı.

Mevsim geçişleri oldukça iyi aktarılmış durumda. Mevsime bağlı olarak ürünlerde de değişim gözleniyor. Kışın ekin yapamıyor, baharda ise bol bol orman meyvesi toplayabiliyorsunuz. Keçiler ve ineklerle başladığımız oyunda avcılık veya balıkçılık yaparak da devam edebiliyoruz.

Land of the Vikings

Yaşam ağacı: Yggdrasill

Araştırma sistemi oyuna çok iyi aktarılmış. Yaşam Ağacı’na yaşam puanlarıyla ilerliyorsunuz. Yeni şöhret puanlarınızla bir bir yaşam puanı kazanıyorsunuz. İskandinav mitolojisinde önemli rol oynayan, dokuz diyarı birbirine bağladığına inanılan devasa bir mitolojik ağaç olan Yggdrasill, araştırma sisteminin temsili için yerleştirilmiş ve çok iyi olmuş.

Bu arada Hayat Ağacı (Yggdrasill), eski Türk geleneğine göre de Dünya’yı ortasından (göbeğinden) öte-âleme ve Demir-Kazık Yıldızı’na (Kutup Yıldızı) bağlayan, dalları vasıtasıyla şamanlara yeryüzünden yüksek âlemlere yolculuk yapma olanağı sağlayan bir ağaçtır. Buna Demir Ağaç da denir.

Vatandaşlarınız boşta sizden emir bekliyor olacak. Onlara karakterlerini dikkate alarak görevler vermelisiniz. En zorlu dönemde kışın gelmesiyle başlayacak. Yakacak odun biriktirmeli ve kış için erzak depolanması gerekiyor.

Özgürsünüz!

Hayalinizdeki Viking yerleşimini özgürce düzenleyebilirsiniz. Yollar ve dekoratif eşyalar yerleştirmek de hayal gücünüze bağlı… Tabii bunları sadece dekorasyon olarak görmeyin görevlerden kazandığınız şöhret puanı ile de yeni dekoratif eşyalar alabilir ve vatandaşlarınızın mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuzey’de hayat zor… İnsanları yönetip düşmana karşı tetikte olurken bir taraftan da doğal afetlerle mücadele edeceğiz.

Savaş ve yağma!

Viking demek denizci demektir. Her denizcinin de sağlam bir gemisi olması! Tersana yaparak ilk hamlemizi yapıyoruz. Hız ve zeka ile öne çıkan işçilerimizle birlikte ilk gemimizi inşa edeceğiz. Denizcilerimizi yağmaya göndererek yerleşimimizin zenginliğine zenginlik katabileceğiz. Tabii bu da zaman alacak.

Kaynak yönetiminin öne çıktığı nokta burada başlıyor. Daha iyi konutlar için odunu keresteye, taşı işlenmiş taşa dönüştürmelisiniz. Gümüş için market yapmalısınız ve oraya yönlendirmeniz gereken işçiler gerekecek.

Araştırma sistemi tarihi şehir kurma oyunlarından ayrışan bir noktada. Ve hoş bir tasarıma sahip. Nerede ne çıkacağı hangi yönde bir araştırma yapmanın ne getireceği sürprizlerle dolu… Yaşam ağacına yaşam puanlarıyla ilerliyorsunuz. Yeni şöhret puanlarınızla bir bir yaşam puanı kazanıyorsunuz.

Land of the Vikings

Savaş sistem savunma üzerine kurgulanmış durumda. Eğitim kampı ile istilacı gruplara karşı mücadele verebileceğiz. Tabii savaşlar bununla da sınırlı değil, baskınlarla bir Viking gibi korkusuzca yağma yapacaksınız. Yağma için giden mürettebatı ise iyi bir erzakla ve eğitimle hazırlamamız gerekecek.

Erken erişimde neler olacak?

Land of the Vikings yol haritasının yakında yayınlanacağı açıklandı. Ancak oyuna bir dizi yeni harita, etkinlik, bina editörlüğü, diplomasi mekaniğinin ekleneceği de duyuruldu.

Değerlendirme

Land of the Vikings’i 2020 yılından bu yana takip ediyorum. Bir hayalin adım adım gerçekleşmesi ve buna şahit olmak güzel bir his. Henüz erken erişim aşamasında olmasına rağmen oturmuş bir oyun karşımızda.

Şehir kurma ve strateji oyuncularının mutlaka denemesini tavsiye ettiğim oyunu elbette türe yabancı arkadaşlarımıza da öneriyorum. Kişisel olarak bu tarz oyunları seviyorum ve değerlendirmemi çok kişisel bulabilirsiniz. Burada da sizlere Steam’i işaret edebilirim.

Steam’de 593 oyuncunun yüzde 82’si oyunu beğenmiş durumda. Çok olumlu olarak değerlendirilen oyun tam sürümde çok daha büyük ses getirecek gibi görünüyor.

Land of the Vikings’in Türkçe dil desteğiyle erken erişime neden çıkmadığını aşağıdaki röportajımızda oyunun geliştiricisi Onurhan Akçay açıkladı. Oyun 190 TL’lik makul fiyatı ve tam sürümde Türkçe dil desteğiyle baş köşe oyunlarımızdan biri olacak.


product-image

Land of the Vikings

8.5

Viking temalı strateji ve şehir kurma oyununu Land of the Vikings ile kuzeyde hayatta kalın ve halkınıza parlak bir gelecek kurun!

Olumlu yönleri
  • Şehir kurma ve strateji türündeki nadir Türk oyunlarından birisi!
  • Yetenekler, karakter ve aile yapısı.
  • Aile mücadeleleri, Olaylar!
  • Müzikler!
  • 50 TL'lik fiyatı.
Olumsuz Yönleri
  • Erken Erişimde Türkçe dil desteği beklerdim. :)
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up