İnceleme

Moving Out 2

0

SMG Studios tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayımlanan Moving Out serisinin ikinci oyunu Moving Out 2, 17 Ağustos’ta oyuncularına kavuştu. PS5 platformunda deneyimleme şansı bulduğumuz oyuna gelin şimdi hep beraber bakalım.

Moving Out 2

Moving Out 2, en basit tabiriyle bir taşınma oyunu. Taşınmak isteyen müşterilerin evlerine giderek eşyalarını kamyona taşımakla görevli olduğumuz bu oyun hem çok renkli hem de çok eğlenceli.

Çok oyunculu bir parti oyunu olan Moving Out 2, önceki oyuna kıyasla bu sefer çok oyunculu oynama seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Oyunu isterseniz yerel olarak isterseniz çevrim içi olarak çoklu oynayıp kimseyi istemezseniz de tek başınıza oynayabiliyorsunuz.

Moving Out 2 ekran görüntüsü, Oyun Günlüğü
Moving Out 2

Taşınmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

Eğer benim gibi tek başınıza oynuyorsanız bölümleri geçmek zor olacağı için ve geliştiriciler bu oyunun herkese hitap etmesini istediği için oyunda bir asist modu bulunuyor. Bu modla beraber bölümdeki en çok yıldızı almak için bazı ayarlamalar yapabiliyorsunuz, örneğin bölümde karşınıza daha az sizi engelleyecek eşyaların çıkmasını veya iki yıldız almak için bitirilmesi gereken süreyi uzatmak gibi düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Moving Out 2 ekran görüntüsü 2, Oyun Günlüğü
Moving Out 2

Olay taşınma olduğu için insanın aklına sadece eşyaları kamyona taşımak gelse bile bazı görevler çeşitli olduğu için sadece bundan ibaret değil; örneğin bazı görevlerde eve yeni taşınan bir müşteri için kamyondakileri eve taşımanız gerekiyor veya başka bir görevde eşya yerine kümes hayvanlarını ve inekleri bir çit içine koymanız bekleniyor, ancak kaçabiliyorlar. Oyunun insanı zorlayan ve çileden çıkaran bölümleri de var desek yanlış olmayız.

Oyunun kendine has eğlenceli diyalogları mevcut. Zaten oyunun en başında işverenimiz bizim bir F.A.R.T. olduğumuzu söylüyor, bunun açılımı da Mobilya Ayarlama ve Yeniden Düzenleme Teknisyeni olarak geçiyor. Çok ucuz kaçsa da oldukça eğlendirici.

Moving Out 2 ekran görüntüsü 3, Oyun Günlüğü
Moving Out 2

Dual Sense deneyimi

Oynanış, bu görevleri en çok yıldızı alacak şekilde tamamlayarak yeni seviyeleri açmaktan geçiyor. Dual Sense’te eşyaların ağırlığını hissetmek mümkün, karakterimiz ağır eşyaları kaldırırken haliyle daha çok tuşa basıp analoğu daha fazla hareket ettirmeniz gerekiyor. Ana oyun mekaniği eşyaları tutmaktan, fırlatmaktan ve tokatlamaktan geçiyor. Cam önünüzdeyse ve yolunuzu tıkıyorsa bir tokat atın, kırılsın ki eşyayı geçirirken vakit kaybetmeyin.

Fizik motoru olarak çok eğlendirdiğini söyleyebilirim, şahsen karakterimin uzayan kollarıyla inek taşıdığını görünce ve elimde inekle yerdeki kazığa çarpıp ineği kaçırınca çok gülmüştüm. Özetle kaos dolu bir oynanışı var diyebiliriz.

Bölüm tasarımı olarak farklı farklı evlerde veya mekanlarda taktikler üretebiliyorsunuz, örneğin iki katlı bir evin üst katındaki bir eşyayı merdivenden inerek götürmek çok vakit alacağı için camdan fırlatmanız gerekebiliyor. Ya da bir şemsiyenin üstüne atıyorsunuz ki sekerek kamyona girebilsin.

Normal yıldız topladığımız ve ilerlediğimiz bölümlerin yanı sıra arcade bölümleri de mevcut. Bu bölümler oyuncuyu zorlayarak hem sabrını ölçüyor hem de geçildiğinde ödüller veriyor. Oyunda toplanabilir birçok kıyafet ve karakter olduğu için ne kadar yıldız açılırsa veya arcade oynanırsa bunların karşılığı olarak bu karakterler veriliyor.

Eğlenceli görsellerle ve müziklerle taşınmak bir başka

Moving Out 2’nin görselliği tek kelimeyle çok eğlenceli. Her bölüm birbirinden farklı olduğu için yeni bir eve giderken asla aynı şeyi yapıyormuşsunuz gibi hissettirmiyor, her yeni bölümün renkleri canlı ve farklı oluyor çünkü. Ayrıca çok boyutlu bölümler de mevcut olduğu için bölümlerin tasarımları ve renkleri asla tekrar etmiyor. Karakterlerin çeşitliliği de birbirinden farklı ve tasarımları oldukça komik duruyor. Yeni açılan karakter ekranında da genelde mizah dolu bir yazı oluyor, yani oyunun amacı sizi her şekilde güldürmek. Bunu bölüm başında ve sonunda ekibin birbirleriyle yaptıkları konuşmadan da anlayabiliyorsunuz.

Moving Out 2 ekran görüntüsü 3, Oyun Günlüğü
Moving Out 2

Müzikler de oynanışla uyumlu olacak şekilde eğlenceli ve ritmik. Bu tarz çok oyunculu parti oyunlarının olmazsa olmazı ritmik ve heyecan verici müzikler olduğu için geliştiriciler işini iyi yapmış dedirtiyor.

Değerlendirme

Moving Out 2, herkese hitap eden eğlenceli ve mizah dolu oynanışıyla, canlı görselliğiyle ve müzikleriyle, farklı farklı karakterleriyle ve komik fizik motoruyla çok oyunculu parti oyunlarından ne beklerseniz onu sizlere sunuyor. Ancak benim için tek başına oynamak belli bir noktadan sonra çok eğlenceli gelmedi ve bazı bölümlerin gereğinden fazla zor olduğunu düşünüyorum.

Birçok platforma çıkmış olan Moving Out 2’ye Nintendo Switch, PS5, PS4, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X ve Steam üzerinden erişebilirsiniz. Steam’deki fiyatı çok oyunculu bir oyun olmak için fazla pahalı, ona da değinmeden geçmeyelim.

Team17 ekibine bizlerin Moving Out 2’yi deneyimleyebilmemiz adına anahtar yolladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Herkese iyi oyunlar!


product-image

Moving Out 2

8.5

Moving Out 2, genel olarak oldukça eğlenceli ve keyifli. Ancak bazı bölümler yardımlara rağmen zor ve tek oyunculu oynanış çok eğlenceli değil.

Olumlu Yanları
 • Eğlenceli fizik motoru ve oynanış
 • Kendine has güldüren mizahı
 • Canlı görsellik ve ritimsel müzik
 • Oynanışı kolaylaştıracak asist modları
Olumsuz Yanları
 • Bazı bölümlerin (assist moduna rağmen) çok zor olması
 • Tek başına oynamanın bir noktadan sonra eğlenceli gelmemesi
Tuana Seda Hürmen
Oyun Günlüğü Yazarı
  Mayıs 2024
  P S Ç P C C P
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Login/Sign up