İncelemeZ - OG

Lies of P

0

Neowiz Games ve Round8 Studio tarafından geliştirilen ve Neowiz Games tarafından yayınlanan, soulslike türündeki Lies of P, oyun dünyasının gündemine yerleşmeyi başardı. Türdeşi olan oyunlar yanında ise kendi farkını bir tık ortaya koymayı başarmış gibi görünüyor. Çıktığı günden beri soulslike oyuncularının dilinden düşmeyen Lies of P’nin detaylarına geçelim.

Ne kadar kendisine has atmosferi olsa bile Lies of P çok ama çok fazla Dark Souls serisi ile karşılaştırılabilir.

Lies of P

Dürüst olmak gerekirse Lies of P, hem teknik anlamda hem de estetik anlamda günümüz dijital oyun standartlarını yakaladığını söyleyebilirim. Oynanış mekanikleri, grafikleri, level tasarımıyla oyuncuları memnun edecek bir yapım karşımızda. Lies of P oynarken Unreal Engine 4 oyun motorunun gücünü sonuna kadar hissedeceksiniz.

Steam üzerindeki oyuncular Lies of P oyununa gerekli ilgiyi göstermiş gibi duruyor. Steam üzerinde Lies of P’nin yüzde 85’lik olumlu yorumu (25.09.2023) olduğunu görüyoruz. Bu gayet iyi bir çıkış diyebiliriz!


Lies of P Hikayesi

Aslında bakarsak Lies of P, Carlo Collodi’nin Pinokyo’nun Maceraları kitabından ilham alınarak yaratılmış bir alternatif evren. Lies of P’nin geçtiği evren içerisinde “Kukla(Puppet)” adında robotik makineler buluyor, bu makineler insanlara yardım etmek için programlanıyor. Bu kuklalar ise Ergo isminde ki bir güç kaynağı ile yaratılıyorlar ve bütün angarya işi yapmaları için dizayn ediliyorlar.

Lies of P

Kısa bir süre sonra ise bu kuklalar şehir içerisinde aşırı yaygınlaşıyor ve kullanılmaya başlıyor. Bu kuklaların yaratıcılarının başında ise tabii ki Geppetto geliyor. Geppetto bizim yani ana karakterimizin yaratıcısı. Kuklaların ise asla yapamadıkları bir şey var, o şey ise yalan söylemek ve insanlara saldırmak. Fakat bir gün kuklalar insanlara saldırmaya başlar ve halkın büyük kesimini öldürür. Bizim ana karakterimizin farkı ise yalan söyleyebilme yeteneğidir.

Kısacası söylemek gerekirse Lies of P’nin hikayesi çok ilgi çekici değil. Elbette ilgi çekici olmaması kötü olduğu anlamına gelmiyor. Gerçekten çok güzel bir alternatif evren yaratılmış olduğunu söyleyebilirim.

Mekanikler ve oynanış

Dövüş tarzını seçerken dikkat et! İstatistikler çok önemli!

Lies of P’ye başladığımız zaman oyun bizden dövüş tarzımızı seçmemizi istiyor, bu dövüş tarzımız içerisinde ise karakterimizin istatistiklerine karar veriyor. Ya ne olmuş? Ben ağır dövüş stilini seçerim ama hafif kullanırım derseniz bu mümkün fakat şahsen bunu tavsiye etmem. Bütün Soulslike oyunlarda olduğu gibi istatistik dağılımlarınız çok önemli.

Lies of P

Seviyenizi atlarken neyi arttırdığınıza dikkat edin!

Her Soulslike oyunda olduğu gibi Lies of P içerisinde düşmanları öldürdüğümüz zaman Ergo kazanıyoruz, bu Ergoları ise seviye atlamak için kullanabiliyor. Lies of P içerisinde 6 adet ana istatiğimiz bulunuyor, bu ana istatiklerimiz ise Vitality, Vigor, Capacity, Mobility, Technique ve Advance olarak 6’ya ayrılıyor. Bu istatistiklerinizi ise doğru kullanmak oyun deneyimlerinizi derinden etkiliyor.

Lies of P

6 ana istatistiklerimizden sonra ise alt istatiklerimiz olan HP, Stamina, Legion, Weight, Fable Slot ve Guard Regain istatiklerimiz artıyor. Bu yüzden ise neyi seviye atlattığımız ve hangi türde silah kullandığımızın çok ama çok önemi var.

Silah çeşitliliği birazcık az kalmış

Lies of P’nin silah çeşitliliği konusunda sınıfta kaldığını söyleyebilirim, Lies of P içerisinde toplamda 29 adet farklı silah bulunuyor. Her silahın gövdesi ve kabzası bulunuyor. Kabza ve Gövdeleri istediğimiz gibi modifiye edebiliyoruz, Kısacası söylemek gerekirse 58 farklı silah kombinasyonu yapabiliyoruz.

Lies of P

Düşman ve boss çeşitliliği güzel hissettiriyor

Lies of P düşman çeşitliliği konusunda başarılı olmuş diyebilirim, oyuna başladığınız andan itibaren belirli bölgelerde düşmanlar çeşitleniyor. Evet genellikle aynı çeşit düşmanlarla dövüşüyorsunuz fakat sıkıcılığı azaltmak için düşmanların çeşitlendiğini söylememe gerek yok.

Lies of P

Eğer Boss’lara gelirsek orada konu değişiyor, Lies of P içerisinde toplam 15 adet büyük 12 adet ise mini boss bulunuyor. (Daha detaylı Boss’lar için tam buraya rehberimizi bırakıyorum.) Büyük boss’ların kendilerine has yetenek ve hareket havuzları var, fakat Lies of P diğer soulslike oyunları kadar zor değil. Lies of P sizi çok zorlamadığı için ise boss’lar bakımından birazcık sınıfta kalmış diyebilirim.

Dövüşü kazanmanın yolu kaçınmak değil, blocklamak!

Lies of P’nin Dark Souls serisinden çok farklı bir özelliği var, Lies of P, Dark Souls’lardan daha çok Sekiro’ya benziyor. Düşmanlarınızın saldırılarından kaçınmaktan ziyade onları doğru zamanda blocklamanız gerekiyor. Zamanında düşman saldırılarını blockladığınız zaman ise karşımızda ki düşmanların posture (Duruş) ‘ları bozuluyor, posture’ları bozulan yaratıklara ise ağır saldırı yaparak yere düşürebiliyoruz.

Lies of P

Yere düşen yaratıklara ise belirli yerlerinden saldırarak ağır hasarlar verebiliyoruz. Kısacası Lies of P oyun tarzı olarak Dark Souls’lara değil Sekiro’ya daha çok benziyor. Bu farkı kavradığınız zaman ise Lies of P sizin için çok ama çok daha kolay ve oynanabilir bir oyun olarak gelecek.

Lies of P level dizaynı

Lies of P’nin en başarılı kısımlarından bir tanesi ise Level Dizaynı. Lies of P oynarken bazı durumlarda geriye dönmeniz ya da kontrol noktalarının nerelere konulduğu gerçekten işinizi çok değişiyor. Eğer kontrol noktaları birbirlerinden çok uzak ise bu çekilmez bir çileye dönebilir, eğer çok yakın ise oyunun zorluğuna balta vurabilir.

Lies of P

Lies of P ise kontrol noktalarının mesafesini gayet güzel tutabilmiş, bazı noktalar dışında hiçbir zaman bu ne ya dip dibe çok fazla kontrol noktası var ya da kontrol noktaları çok uzak dediğimi hatırlamıyorum. Harita dizaynı ise genellikle sadece ileriye gitmek için oluşturulduğu için çok fazla geriye dönmeye ihtiyacınız olmuyor.

Lies of P grafikleri

İncelememize geçmeden önce bu konu hakkında ufak bir spoil (“Bir şeyin önceden söylenmesi”) vermiştim. Lies of P gerçekten güzel gözüken bir yapım olmuş. Gerçi geriye dönüp bakarsak Unreal Engine 4 oyun motorunun görsel olarak geriye düştüğü çok bir yapım bulunmuyor. İleride gelecek Unreal Engine 5 oyun motoru ile yapılacak oyunları dört gözle bekliyoruz.

Lies of P

Lies of P’nin genellikle kapalı alanlarda geçmesi ise uzak çizim mesafesi konusunda pek açık vermemesine neden olmuş. Gerçi bakarsak Unreal Engine 4 bu konuda da bu açığı hızlıca kapatabilirdi gibi duruyor.

Lies of P müzikleri

Lies of P oyunun en zayıf yönü ise müzikleri diyebilirim, oynadığım süre boyunca aklımda kalan ya da beni etkileyen herhangi bir müzik olmadı. Lies of P’nin en zayıf kısmı müzik seçimleri diyebilirim. Genellikle keman ve piyano ile desteklenmiş müzikleri bir süre sonra sıkıcılaşabiliyor fakat bu tarz müzikleri çok sevecek kişilerin olacağını unutmamakta fayda var.

Lies of P

Değerlendirme

Gelelim değerlendirme kısmına, Lies of P kesinlikle denemeniz gereken bir oyun olmuş diyebilirim. Pekii Lies of P 999,00 TL’lik satış fiyatını (25.09.2023) hak ediyor mu? Eğer Soulslike türünü seviyorsanız ve alternatif bilim kurgu ilginizi çekiyorsa kesinlikle Lies of P’ye fırsat verebilirsiniz. Fakat Lies of P’nin Game Pass içerisinde ilk günden oynanabileceğini unutmamakta fayda var, eğer Xbox Game Pass’iniz varsa bu güzel maceraya direkt atılabilirsiniz.

Lies of P

product-image

Lies of P

8.5

Olumlu Yönleri
  • Başarılı bir atmosfere sahip
  • Düşman çeşitliliği ve oynanış süresi iyi hissettiriyor
  • Grafikleri günümüz standartlarını karşılıyor
Olumsuz yönleri
  • Silah çeşitliliği birazcık daha fazla olabilirdi
  • Hikaye anlatımı konusunda daha iyi işler başarılabilirdi
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Login/Sign up