Last Epoch - İnceleme
İncelemeOG

Last Epoch

0

Eleventh Hour Games tarafından geliştirilip yayımlanan Last Epoch, 2019 yılının nisan ayında erken erişimle biz oyunseverlerin hayatına girmişti. Beş yıl gibi uzun bir erken erişim sürecinin ardından tam sürüme giren oyunu deneyimledik. Last Epoch ile Path of Exile 2 çıkmadan önce atıştırmalık, alternatif bir Diablo deneyimine merhaba deyin!

Eleventh Hour Games unutulmuş tür olan ARPG yaratmayı başarmış demek yalan olmaz. Türünün diğer başarılı örneklerinden olan Diablo, Path of Exile ve Grim Dawn kadar başarılımı tartışılır fakat onların yanında yer alacağı kesin. Eski tarz oyuncuların çok aşina olduğu ve bol bol grind (Düşmanları öldürmek veya görevleri tamamlamak gibi tekrarlayan görevlere sürekli olarak tekrar etmek) yaptığımız bir oyun.

Last Epoch

Peki grind yapmak sıkıyor mu? Last Epoch içerisinde yeterli içerik var mı? Oynanış çeşitliliği nasıl? Ya da End-Game (Oyun sonu yapılabilecek aktiviteler) mekanikleri tatmin ediyor mu? Hadi gelin yavaştan incelememize başlayalım.


Last Epoch hikayesi

Hikayemiz, Rahyeh’in diğer tanrılara savaş ilan etmesi ve askerlerini her şeyi yakıp yıkmaya göndermesiyle başlar. Gözünü ilk olarak Heoborea’ya ve Bekçiler tarafından korunan Eterra Tapınağı’na diker. Heoborealı kabileler, Bekçilerle barış görüşmeleri yapmak ve Rahyeh’e karşı güçlerini birleştirmek için güneye gönderilir. Kader sanki yardımınıza ihtiyaç duyulacağını biliyormuş gibi bu görüşmelerin ortasında kalıyoruz.

Kimseyi şaşırtmayan bir şekilde Rahyeh, Generalleri Orian liderliğindeki Osprix (Kuş benzeri ırk) ile barış görüşmelerine saldırıyor ve Bekçilerin sakladığı ama henüz ne olduğunu bilmediği bir şeyin peşine düşüyor. Yol boyunca Heorot adına barış görüşmeleri için gönderilen Grael (Heoborea şampiyonu) ile tanışıyoruz ve birlikte maceraye devam ediyoruz.

Keeper Leena ile tanışıyoruz ve daha sonra Keeper’ın, Eterra’nın kendisi tarafından kendilerine verilen bir görev olduğuna inandıkları Epoch’un parçalarını korumak olduğunu öğreniyoruz. Parçalar gerçekliğin dokusunu değiştirebilecek hayal edilemez bir güce sahip olduğu söylenen Epoch’u oluşturmaya yarıyor.

Hikayemiz böylece başlıyor, hikayenin ana motifi ise Rahyeh’in dünyayı ele geçirmesini engellemek. Oyun içerisinde hikayeye çok dahil olmuş gibi hissedemiyoruz fakat hikayeyi takip etmek isteyen oyuncular için çekici bir hikayesi olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Last Epoch karakter yaratımı

Last Epoch oyununa başlamak için önümüzde bulunan 5 karakterden 1 tanesini seçmemiz gerekiyor, bu karakterler oyun tarzımızı değiştiriyor. Oyunun içerisinde Mage, Sentinel, Rouge, Primalist ve Acolyte olarak 5’e ayrılıyor. Her karakterin ise 3 adet farklı alt sınıfı bulunuyor.

Her şeyi yak! Düşmanının kafasına METEOR YOLLA!

Her sınıfın farklı yetenek şemaları bulunuyor, bu yeteneklerin çoğu ise birbirinden farklı. Örnek vermemiz gerekirse Mage karakteri elementlerin yeteneklerini kullanarak düşmanlarının üzerine ölüm yağdırabiliyor. Mage sınıfının aksine Acolyte yanına iskeletler veya golem gibi yaratıklar çağırarak oyun tarzını tamamen değiştirebiliyor.

Last Epoch oynamadan önce sınıfları araştırmanızı tavsiye ederim, sınıfları araştırdıktan sonra kendinize en uygun bulduğunuz sınıfı seçmeniz lazım. Oyunun bölümleri uzun sürdüğü için sıfırdan bir karakter kasmak genellikle eziyet gibi hissettirecektir.

Last Epoch mekanikleri

İşte geldik Last Epoch’ın en ama en önemli kısmına! Last Epoch mekanikleri nasıl olmuş? Bütün ARPG oyunlarında olduğu gibi en önemli kısım End-Game mekanikleridir, Last Epoch ise bu konuda gayet başarılı demek yalan olmaz. Fakat öncelikle diğer mekaniklere değinmekte fayda var.

Eşya seçimleriniz çok önemli!

Last Epoch içerisinde eşya seçimlerimiz gerçekten çok önemli bir yere sahip, eşyalarımız seçerken dikkat etmemiz gereken çok fazla küçük mekanik barınıyor. Bu mekaniklerden en önemlisi ise Resistancelar ve Additional Defense katmanlarımız, ne kadar fazla katmanla korunursak yaratıklara karşı o kadar daha uzun süre hayatta kalıyoruz.

Hayatta kalmak neden mi önemli? Çok fazla ölürseniz oyun bir yerden çekilmez bir hale geliyor ve sizi çok çabuk soğutabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için ise eşyalarımıza dikkat etmemiz çok önemli!

İdollerini seçerken dikkatli ol!

Aynı eşya seçimlerimiz gibi seçtiğimiz idollerimiz çok önemli, peki neden mi önemli? İdoller bize eşyalarımız verdiği istatistikleri veriyor, eşyalara bazen defansif özellikler almamamız gerekiyor. Defansif özelliklerimizi ise ekstra kuşandığımız idollerle sağlayabiliyoruz.

Yok ben kavga dövüş istiyorum derseniz idollerinizin hepsi yeteneklerinize özel dizebilirsiniz! Böylece savunmaktan ziyade daha çok vurmaya odaklanabilirsiniz.

Yeteneklerinizi isteğinize göre modifiye edin!

Last Epoch oyunun en öne çıkan kısmı ise yetenek ağacı diyebiliriz, Last Epoch içerisinde her yeteneğin kendine has uzantıları bulunuyor, bu uzantılar içerisinde yetenekleriniz hatırı sayılır şekilde değişiyor. Örnek vermek gerekirse Detonating Arrow yeteneğinizi sadece tutuştur vuran bir yeteneğe dönüştürebiliyorsunuz.

Karakterinizin pasif yeteneklerini unutmayın!

Her seviye atladığınız sırada oyun size arttırmanız için bir pasif yetenek veriyor, bu pasif yetenekler belirli dönüm noktalarında sınıfa özel yetenek açıyor. Karakterinizin yeteneklerini göre önceden planlamanız gereken bir durum fakat oyun ilerledikçe yaratıklardan düşürdüğünüz para birimi ile pasif yeteneklerinizi sıfırlayabiliyorsunuz.

Kendi eşyalarınızı kendiniz oluşturabiliyorsunuz!

Eşyalarınıza istediğiniz özellikleri verebiliyorsunuz! Bu özellik istediğiniz eşya türüne uygun şekilde oluşturmanıza izin veriyor.

Peki Bu durum neden mi çok önemli? İşinize yarayan özellikli bir eşya düşürdüğünüz zaman kendinize daha uygun bir hale getirebiliyorsunuz. Bu özellikleri sağlayan materyalleri ise öldürdüğünüz yaratıklardan ya da tapınaklardan düşürüyoruz

Tabii ki eşyalarınızı her zaman başarılı bir şekilde yapamıyorsunuz, her eşyanın kendisine has işleme şansı var. Her özellik eklediğimizde ise 1 ile 10 arası işleme potansiyeli harcıyoruz.

Potansiyel mekaniği ise oyun sonu eşyalarını kolay bir şekilde elde etmemizin önünde duran en büyük engellerden birisi, potansiyeli yüksek ve size uygun özellikli eşyaları düşürdüğünüz zaman daha harika eşyalar üretebiliyorsunuz.

Ya da Merchant Loncasına katılarak kendinize uygun eşyaları alabilirsiniz. Peki ne bu Loncalar? Hadi gelin oraya geçelim!

Seçtiğiniz lonca işinizi çok kolaylaştıracak!

Last Epoch içerisinde iki adet lonca bulunuyor, bu loncalardan birisi daha iyi ve çok eşya düşürmenize yarıyor. Bir diğeri ise düşürdüğünüz eşyaları diğer oyuncularla takas edebilmenize. Peki siz neyi seçmelisiniz? Hadi gelin Merchant’s Guild yani Merchant Loncasından başlayalım.

Merchant Loncası sizin oyun içerisinde düşürdüğünüz eşyaları diğer oyunculara satabilmenize yarıyor, bu lonca içerisinde bir seviyeniz olduğu için ise ilk başta bütün özellikleri kullanamıyorsunuz. Oyunda ilerledikçe spesifik özel eşyaları alabiliyor ve satabiliyor hale geliyorsunuz. Çoklu oyunculu oynuyorsanız bu lonca sizin için vazgeçilmez bir nimet olacaktır.

Şimdi geldik benim favorim olan Circle of Fortune loncasına. Tek başınıza oynayan ve diğer oyuncularla iletişime girmeyi sevmeyen bir oyuncu iseniz bu lonca tam size göre. Circle of Fortune size öldürdüğünüz yaratıklardan daha fazla eşya düşürme şansı veriyor, bu ise karakterinizin daha çok ve hızlı güçlenmesini sağlıyor. Kısacası tek başınıza oynuyorsanız bu lonca tam sizlik!

Last Epoch grafikleri

Last Epoch oyunun kötü gözüktüğünü söylemek yalan olur, türdaşlarına nazaran güzel gözükse bile Last Epoch animasyonlar konusunda sınıfta kalmış durumda. Karakterlerin duruşları çok hazır asset gibi duruyor. Oyunu 20 saaten fazla oynadığınız zaman bu durum gözünüze çok daha az batıyor fakat ilk başlarda beni rahatsız ettiğini söyleyebilirim.

Last Epoch müzikleri

Last Epoch içerisinde bestelenen müzikler genellikle epic türündeler, bu tarz müziklerin ARPG türündeki oyunlara çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim. Oyun içerisinde etkileyici düşmanlarla savaşırken arkadan gelen müzikler atmosferi çok daha etkiliyor.

Değerlendirme

Geldik en önemli kısma yani değerlendirmeye. Last Epoch oyunun diğer türdaşlarının paylaştığı bir kronik sorunu var, şuan 26.02.2024 tarihinde Last Epoch’un sunucu problemleri var. Akşam 20:00’dan sonra online olarak oyuna girme ihtimali neredeyse sıfıra yakın. Bu sorun ise oyuncuların oyunu oynamasının önüne geçiyor.

Sunucu problemlerinin dışında oyun içerisinde yaşanan görsel hatalar ya da sandıkların harita dışında çıkması gibi sorunlar sinir bozucu olabiliyor. Sinir bozucu sunucu probleminin arkasına birde küçük hatalar birleşince gerçekten çekilmez hale geliyor. Sabahları Last Epoch oynamıyorsanız o zaman bir sonraki sabahı beklemeniz gerekiyor.

Gelelim özet kısmına… Last Epoch, Steam platformu üzerinde 18 dolarlık (26.02.2024) satış fiyatına sahip. Daha önceden Diablo, Path of Exile, Grim Dawn vb. oyunları oynamış oyuncuların kesinlikle denemesi gereken bir yapım olmuş diyebiliriz, bu türe uzak kişiler için ise karışık gelebilir. Kişisel tavsiyem ise bu fiyat bandında denemenizi tavsiye ediyorum. Path of Exile 2 çıkmadan önce atıştırmalık bir oyun olmuş.


Oyun incelemeleri için temel kriterlerimizi merak ediyorsanız,
İnceleme ve etik politikamıza göz atabilirsiniz.


product-image

Last Epoch

7

Last Epoch ile Path of Exile 2 çıkmadan önce atıştırmalık, alternatif bir Diablo deneyimine merhaba deyin!

Olumlu Yanları
  • Yetenek çeşitliliği çok fazla
  • Oyun mekanikleri tatmin edici hissettiriyor
  • Güzel hissettiren End-Game mekanikleri
Olumsuz Yanları
  • Hatalar çok can sıkıcı olabiliyor
  • Sunucu sorunları yüzünden oyuna girilmiyor
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Login/Sign up