İncelemeZ - OG

King Arthur: Legion IX

0

Macaristanlı video oyun geliştiricisi NeocoreGames tarafından geliştirilen King Arthur: Legion IX, 9 Mayıs’ta Microsoft Windows platformuna gelecek. 2009 yılından bu güne kadar King Arthur oyunlarını geliştiren NeocoreGames, taktiksel sıra tabanlı strateji oyunu King Arthur: Legion IX ile yeni bir maceraya kapı aralıyor.

King Arthur: Legion IX

NeocoreGames stüdyosu aslında bakarsanız Hack & Slash türündeki yapımlara imzasını atmış bir oyun geliştiricisi, NeocoreGames stüdyosunu The Incredible Adventures of Van Helsing 1-2-3 ve Warhammer 40,000 Inquisitor Martyr gibi oyunlardan tanıyabilirsiniz.

Peki King Arthur: Legion IX türün başaralı örneklerden olabilecek özelliklere sahip mi? Yoksa sadece güzel düşünülmüş bir proje olarak mı kalacak? Hadi ilk önce King Arthur: Legion IX hikayesi nasıl başlıyor onu görelim.

King Arthur: Legion IX

King Arthur: Legion IX hikayesi

Gaius Julius Mento’nun yüzlerce yıl önce ölmüştür, şimdi ise Gaius ölüler ordusu ile birlikte yaşayanlar dünyasına geri dönmenin yolunu arıyordur. Bir süre sonra yardımcımız Plutonius Nerva bize yaşayanlar dünyasına gitmenin yolunu sonunda bulduğunu söyler ve büyüsünü ile ordumuzu ışınlar.

King Arthur: Legion IX

Gaius, Plutonius Nerva ve Octavius Remus bilinmedik bir yere ışınlanmayaı başarır, Gaius, Nerva’ya dönerek nerede olduklarını sorar, Nerva ise burasının cehennem olmadığını ve farklı bir enerji hissettiğini söyler. Kısa bir süre bu diyarı araştırdığımız zaman orada yaşan insanların olduğunu görürüz.

King Arthur: Legion IX

Bir köy içerisinde köle kadın yanımıza yaklaşır ve sahiplerinin onu bizimle konuşması için yolladığını söyler, köle kadın bize artık İtalyanların köleler olduğunu ve sahiplerinin İngilizler olduğunu söyler. Ana karakterimiz Gaius köle kadına İtalyanların tekrardan yükseleceğini söyleyerek sahiplerini öldürür.

King Arthur: Legion IX mekanikleri

Seçimlerine dikkat et!

Öncelikle King Arthur: Legion IX oyunu içerisinde moral yeteneği barındırıyor, peki nedir bu moral yeteneği? Yaptığımız seçimlerin karakterimiz ve oyun üzerinde etkisi oluyor, oyunda iki çeşit moral bulunuyor. Morallerden birisi İnsanlık diğeri ise Şeytanlık. Seçtiğimiz her seçenek bizim moralimizi bir köşeye çekiyor ve pasif yetenekler kazanabiliyoruz.

King Arthur: Legion IX

Sıra tabanlı dövüşe hazır mısın?

Sıra tabanlı dövüş sistemi herkes için ideal diyemem, King Arthur: Legion IX ise bu sisteme çok yenilik getirmemiş. Oyun içerisinde düşündükleri rol yapma mekanikleri ile yenilik getirmeye çalışsalar bile dövüş sistemi konusunda ortalamanın biraz altında kalmış diyebiliriz. Sıra tabanlı dövüş sevmiyorsanız burası kesinlikle canınızı sıkacaktır.

King Arthur: Legion IX

Pek zor değil desem yeridir

Oyunumuz King Arthur: Legion IX içerisinde toplamda 5 adet zorluk seviyesi bulunuyor, açıkçası söylemek gerekirse zorluk seviyeleri pek önemli değil çünkü oyun zor değil. Fakat yine de ben hikayeyi keşfetmek istiyorum derseniz hikaye modu ile oyunu deneyim edebilirsiniz.

Oyunda suistimal edilebilecek çok fazla mekanik olduğu için dövüşler genellikle çok kolay geçiyor, fakat dengeleme değişiklikleri ile düzeltilmeyecek bir sorun olmadığı için buna değinmiyorum.

King Arthur: Legion IX

Yan görevler mi? Yapalım o zaman!

King Arthur: Legion IX içerisinde çok fazla yan görev bulunuyor, oyun açık dünya olmadığı için belirli bölgelere giriyoruz ve bu bölgeler bize belirli aktiviteler sunuyor. Bu aktiviteleri yaptığımız zaman ise oyun bizi eşyalar ile ödüllendiriyor. Bu eşyalar karakterlerimizi güçlendirerek oyunumuzu çok daha kolaylaştırıyor. Kısacası eşyalar önemli.

King Arthur: Legion IX

Yetenek dağılımlarınıza dikkat edin!

Seviye atladığımız zaman oyun bize belirli sayıda yetenek gücü ve istatistik puanı veriyor, bu puanları karakterlerimiz için kullanabiliyor. Doğru yetenek dağılımı yapmak oyunu gerçekten çok daha kolaylaştırıyor.

Karakterinizin statlarını değiştirirken hata mı yaptın? Hiç merak etmene gerek yok, King Arthur: Legion IX içerisinde sadece bir tuşla bütün yeteneklerimizi iade edebiliyoruz.

King Arthur: Legion IX oyuncuyu burada sıkıştırmaması gerçekten çok güzel olmuş, ne demişler? Yiğiti öldür hakkını yeme.

King Arthur: Legion IX

King Arthur: Legion IX grafikleri

King Arthur: Legion IX yapımının en zayıf kaldığı yerlerden birisi ise grafikleri, üzülerek söylemek zorundayım ama King Arthur: Legion IX grafikler olarak çok geride kalmış. Türünün en iyi örneklerinden birisi olan Baldur’s Gate 3 oyununa grafik olarak yaklaşmasını bekleyemezdik fakat gerçekten diğer türdaşları arasında geride kalmış diyebilirim.

King Arthur: Legion IX

Sadece grafikler değil aynı şekilde oyun içi animasyonlar çok zayıf kalmış, bu tür sorunlar yamalar ile düzeltilemeyeceği için oyun hanesine eksi yazıyor diyebiliriz. Ekstra olarak oyun içerisinde bulunan HUD (Oyun arayüzü) gerçekten çok göze batıyor, HUD üzerinde birazcık daha çalışılabilirdi. Ekranın sağ tarafında bulunan 4 kocaman kutu bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor.

King Arthur: Legion IX müzikleri

King Arthur: Legion IX müzikleri açısından pek kulakta kalıcı bir yapım olmamış, oyun bittikten sonra aklımda kalan bir melodi bile yok desem yeridir. Bu tür oyunların en göz alıcı özelliklerinden birisi müzikleri oluyor, örnek vermek gerekirse Baldur’s Gate 3’ün açılış müziği ya da Pillars of Eternity serisinin müziklerinden örnek verebilirim.

King Arthur: Legion IX

Değerlendirme

Geldik en önemli yere yani değerlendirme kısmına. Açıkçası türdaşlarının çok önüne geçemeyen bir olmuş desem yalan olmaz, yeri mekanikleri, animasyonları, grafikleri, müzikleri, içeriği ve hikayesi olarak ortalama bir oyun olmuş. Çok kötü bir oyun diyemeyiz fakat aynı şekilde çok iyi oyun da diyemeyiz. Gayet ortalama bir seri olarak hayatımıza giren bir yapım olmuş King Arthur: Legion IX.

Pekii King Arthur: Legion IX oyununa para verilir mi? 6 Mayıs 2024 tarihi itibari ile oyunun satış fiyatı yok o yüzden farazi rakamlarla konuşuyorum, King Arthur: Legion IX 20 dolar bandında çıkışını gerçekleştirir ise denenebilir bir yapım olmuş. Türkiye satış fiyatı 50 dolar olursa almanızı tavsiye etmem.


Oyun incelemeleri için temel kriterlerimizi merak ediyorsanız,
İnceleme ve etik politikamıza göz atabilirsiniz.


product-image

King Arthur: Legion IX

6.5

Olumlu Yönleri
  • Rol yapma mekaniği ile harmanlanmış güzel bir yapım olmuş.
Olumsuz yönleri
  • Grafikleri standartın altında kalmış.
  • Mekanikleri yenilik vadetmiyor.
  • HUD biraz daha parlatılabilirdi.
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Login/Sign up