İnceleme

Jurassic World Evolution 2

0

Jurassic World Evolution 2, Frontier Developments tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir inşaat ve yönetim simülasyonu video oyunudur. Kendi ütopik dinozor parkımızı kurduğumuz Jurassic World Evolution oyununun devamı olan Jurassic World Evolution 2, kendisini yeni bir seviyeye taşıyabilmiş mi? Yoksa sadece ilk oyunun tekrarı mı olmuş? Birlikte Jurassic World Evolution 2 yapımına bir göz atalım.

Jurassic World Evolution 2

Aslında, Jurassic World Evolution 2, ilk oyun olan Jurassic World Evolution’dan çok farklı değil. Ancak, eklenen ekstra mekanikler oyunu bir adım ileriye taşımış. Frontier Developments’ın Tycoon türündeki oyunlar konusundaki deneyimi ise oyuna ilk adımda hissediliyor. Tycoon türünde oyun yapma konusunda gerçekten yetenekli olduklarını söyleyebiliriz. Bu kadar deneyimli bir firmanın ise ortalamanın altında bir oyun çıkarması çok ama çok zor.

Jurassic World Evolution 2

Klasik bir Jurassic Park hikayesi

Jurassic World Evolution 2’nin hikayesi pek derin olmasa da, kendi oyun alanınızı inşa ettiğiniz bir üst yapı ve ekonomi yönetim simülasyonu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Oyunda isterseniz deneyimleyebileceğiniz bir hikaye zinciri bulunuyor. Hikaye zinciri ise şöyle başlıyor, biz bir parkın sahibiyizdir ve çok deneyimli çalışanlarımız vardır. Çalışanlarımız bize bir parkın nasıl yönetildiğine dair bilgilendirmeler verir ve bize oyunu öğretir. Evet, oyunun hikayesi bu kadar.

Jurassic World Evolution 2

Dinozor mu istiyorsun? O zaman avla!

Eveeeet, geldik en önemli Jurassic World Evolution 2 mekaniklerinden birisine. Jurassic World Evolution 2 içerisinde istediğiniz dinazorları avlamanız gerekiyor, ciddiyim! Helikoptere biniyorsunuz ve dinozorlara ateş ediyorsunuz. Dinozorlar bayıldıktan sonra ise bir helikopter aracılığı ile istediğiniz yaşam bölgesine bırakıyorsunuz. Oradan sonrası ise sizin zevkinize ve oynanış tarzınıza kalıyor.

Jurassic World Evolution 2

Peki bu dinolar nerede yaşıyor? Ne yapalım bu dinoları?! Dinozorlar için özel yaşam alanları inşa etmeniz lazım, eğer özel alan inşa etmezseniz pek mutsuz oluyorlar. Her dinozorun kendine özel bir yaşam örtüsü var. Bu yaşam örtülerinin dışarısında ise huysuz oluyorlar ve parkınızı mahvedebiliyorlar. Parkınızın geleceği için dinozorlarınızın mutluluğunu önemsemeniz lazım.

Peki dinozor nasıl olmuş? Birbirlerinden farklı hissettiriyorlar mı? Evet gerçekten dinozorların yaşam alanlarını düzenlemek ve onlara ayrı bir özen göstermek gerçekten güzel hissettiriyor. Araba kamerasına geçerek dinozorların yaşam alanlarına girip yakından görmek güzel bir deneyim.

Grafikler gerçekten güzel gözüküyor

Jurassic World Evolution 2’nin görsel kalitesi gerçekten etkileyici. Dinozorların kaplama kalitesi ve çevre efektleri oyunun atmosferini gerçekçi ve etkileyici kılıyor. Dinozorları yakından incelediğinizde detaylara hayran kalabilirsiniz. Jurassic World Evolution 2, grafikler konusunda ilk oyundan önemli bir ilerleme kaydetmiş ve görsel açıdan daha etkileyici bir deneyim sunuyor.

Jurassic World Evolution 2

Müzikler pek akılda kalıcı olmamış

Jurassic World Evolution 2’yi oynadığım andan beri aklımda kalan bir tane bile melodi olmadı, Jurassic diyince bile aklıma gelen tek şey 1993 yılında çıkmış o efsanevi müzik. Onun dışında pek akılda kalıcı müzik seçimleri olmamış.

Jurassic World Evolution 2

Jurassic World Evolution 2 geliştirmeler

Geliştirme ağacı oynadıkça açılıyor ve gelişiyor, daha güçlü duvarlar ve daha güçlü bayıltıcılar için geliştirme yapmamız şart. Bazı dinozorları parkınızda tutabilmeniz için çok güçlü duvarlara ihtiyacınız oluyor, elektrikli duvarlar bunlardan sadece bir tanesi. T-Rex gibi büyük canlıları tellerle tutamazsınız değil mi?

Araştırma ve geliştirmelerin bir diğer önemli yanı ise elektrik tüketimi, büyük ve yırtıcı dinozorlarımızı parkımızda tutabilmemiz için onları duvarların arkasında tutmalıyız. Fakat yırtıcı dinozorlar duvarların arkasında durmaya pek sıcak bakmıyorlar. Duvarlarımıza elektrik vererek bu tür dinozorlarımızın parkımızı yok etmesine engel oluyoruz.

Jurassic World Evolution 2

Araştırmaları yapabilmeniz için yeni bir ekip kurmanız gerekiyor, ekibinizi ise paranızı en verimli şekilde kullanarak kurmanız lazım. Her aldığınız ekip üyesinin avantajları ve dezavantajları var, yüksek seviye ekip üyeleri ise tabii ki çok daha fazla para istiyor.

Jurassic World Evolution 2

Ek paketler

Jurassic World Evolution 2: Feathered Species Paketi ile birlikte oyuna 4 adet yeni dinozor eklendi bu dinozorlar Jeholepterus, Deinocherius, Sinosauropteryx  ve benim favori dinozorlarımdan birisi olan Yutyrannus. Yeni dinozorların DLC ile açıldığını düşünürsek bu durum biraz can sıkıcı olabiliyor fakat fiyatın düşük tutulması DLC’leri alınabilecek bir seviyede tutuyor.

Değerlendirme

Pekii gelelim Jurassic World Evolution 2, 92 TL’lik (21.05.2023) satış fiyatını hak ediyor mu? Aslında bakarsak indirim zamanlarında Jurassic World Evolution 2, 23 TL bandına kadar düşebiliyor. İndirim zamanında kesinlikle alınabilecek bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu tür oyunların ve Jurassic Park fanı değilseniz büyük ihtimal bu oyundan hiçbir keyif almayacaksınız. Bu oyunu bu türü seven kişilere kesinlikle tavsiye ederim.

Jurassic World Evolution 2

Jurassic World Evolution 2 sistem gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri;

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64bit
 • İşlemci: Intel i5-4590/AMD FX 8370
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: (4GB VRAM) NVIDIA GeForce GTX 1050Ti / AMD Radeon RX 470
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 14 GB kullanılabilir alan

Önerilen sistem gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64bit
 • İşlemci: Intel i7-5775C/AMD Ryzen 5 1500X
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: (6GB VRAM) NVIDIA GeForce GTX 1070 / AMD RX 570 (8GB)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 14 GB kullanılabilir alan
product-image

Jurassic World Evolution 2

7

Olumlu yanları
 • Jurassic atmosferi
 • Başarılı bir Tycoon oyunu
Eksi yanları
 • Çok hızlı tekrara bağlıyor
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Login/Sign up