İncelemeZ - OG

Hogwarts Legacy

0

Avalanche Software tarafından geliştirilen, Warner Bros Interactive tarafından yayımlanan Hogwarts Legacy, 10 Şubat itibariyle yeni nesil konsollar ve PC için çıkışını yaptı. Yılın beklenen oyunlarından biri olan Hogwarts Legacy, Hogwarts dünyasını en kapsamlı şekilde ele alan Harry Potter oyunu olarak öne çıkıyor. Harry Potter hayranlarının ve diğer oyuncuların merakla beklediği bu oyuna öne çıkan yönleriyle göz atıyoruz.

Hogwarts Legacy

Bir Harry Potter hayranı ve bir oyuncu olarak bu senenin en çok beklediğim oyunlarından biri olan Hogwarts Legacy sonunda Deluxe Edition alanlar için 7 Şubat’ta, normal versiyonunu alanlar için 10 Şubat’ta Xbox Series X/S, Playstation 5 ve PC için çıkışını yaptı. Eski nesil konsolların 4 Nisan’a Nintendo Switch’in ise optimizasyonunu daha iyi ayarlayabilmek için 25 Temmuz’a ertelenmişti.

Utah merkezli ABD’li video oyun şirketi Avalanche Software, Hogwarts Legacy için birçok oyunda kullanılan Unreal Engine 4 oyun motorunu kullanıyor. Bu da oyunun görselliğini önemli ölçüde etkileyen bir seçim olmuş. Şimdi gelin oyunun temel işleyişi ve mekaniklerine göz atalım.

Gizem dolu bir hikâye bizi bekliyor!

Hogwarts Legacy

Hogwarts’a geç başlayan bir öğrenci olmak

Hogwarts Legacy içerisinde 15 yaşında okula geç başlayan bir öğrenciyi oynuyoruz tabii sadece bu kadar değil, oyuncuyu meraklandıran içine çeken gizem dolu bir hikâye bizi bekliyor. Karakterimizin bütün saçını, cinsiyetini, ten rengini kendimiz ayarlıyoruz karakterimizle daha çok bağ kurmak için güzel bir özellik olmuş. Aynı zamanda karakterimizle derslere girip tecrübe edinebiliyoruz.

Hikâye gizemli olsa da yer yer sıkıcı olabiliyor, özellikle okuldaki profesörlerin diyalogları çok uzun tutulmuş bu diyalogları bir süre sonra sıkılıp geçmeye başlıyorsunuz.

Birde bir süre sonra ana görevler seviye sınırı istemeye başlıyor bu seviyelere ulaşmak için oyunun bize zorla yan görev yaptırması bana oyunu uzatan, gereksiz ve sıkıcı bir özellik gibi geldi.

Hogwarts Legacy

Mükemmel tasarlanmış bir Hogwarts!

Hogwarts Legacy’nin en iyi yaptığı şey Hogwarts kalesinin iç tasarımı olmuş. Duvardaki konuşan tablolardan, kendi kendini çalan müzik aletlerine, kitapta gördüğümüz ilginç karakterlerden, etrafta dolaşan kedilere Hogwarts kalesi çok iyi tasarlanmış ve içinde gezmesi çok eğlenceli olmuş. Her gezdiğinizde etrafta ilginç bulmacalar ve hoş detaylar bulmak mümkün.

Hogwarts kalesinin içerisinde dolaşırken o klasik Harry Potter müziği ile kendinizi bu dünyaya kaptırmamak elde değil…

Hogwarts’ın dış kısmı kale kadar detaylı olmasa da dışarıda da hoş detaylar minik etkinlikler bulmak mümkün. Özellikle köydeki mağazalar filmle birebir aynı tasarlanmış içlerinde gezmesi alışveriş yapması çok keyifli olmuş. Onun dışında süpürgemizle veya bineğimizle bu dünyada gezmek oldukça keyifli. Hogwarts Legacy’nin grafikleri çok üst düzey olmasa da, dolu, canlı ve gezmesi eğlenceli bir açık dünya yapmayı başarmışlar.

Eğlenceli oynanış

Hogwarts Legacy’nin en eğlendiğim kısmı kesinlikle oynanışı ve aksiyonu oldu. Büyüler ile kombolar yapmak çok eğlenceli ve tatmin edici bir his veriyor. Komboların çok zor olmaması da bence bir artı olmuş. Hogwarts Legacy içerisinde 23 tane büyü bulunuyor ama bunların hepsi aksiyon için kullanılmıyor, eşyaları yok etmek için, dağılan bir yeri toplamak içinde kullanılan büyüler mevcut.

Ayrı olarak yetenek ağacında kendimizi karanlık büyülerde veya çeşitli diğer özelliklerde eğitip yeni kombolar veya yeni özellikler elde edebiliyoruz, bu yetenek ağacının oyuna büyük bir çeşitlilik kattığını söyleyebilirim.

Aynı zamanda Hogwarts kalesi içerisinde çeşitli eğlenceli etkinliklerde bulunuyor. Oyunun yaklaşık 2. Saatinde size verilen küçük bir odayı istediğiniz gibi dekore edebiliyorsunuz. Tabloların şeklini, duvarların görünüşünü, sandalyelerin şekline kadar bu odayı kendi zevklerinize göre tamamen şekillendirebiliyorsunuz. Özellikle dekor işlerinden büyük keyif aldığım için bu odada bir hayli fazla zaman geçirdiğimi söyleyebilirim, çünkü burayı bir nevi kendi üssünüz gibi kullanıyorsunuz, bu odayı nasıl şekillendireceğiniz ve nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış durumda. Son olarak oyundaki boss savaşları çok zor olmasa da eğlenceli ve güzel dizayn edilmiş.

Hogwarts Legacy

Birkaç eksik!

Hogwarts Legacy eğlenceli olsa da birkaç eksiği bulunuyor. Yan görevler bence çok sıkıcı olmuş etrafta bir şeyler toplamak gibi oyunu sırf uzatmak için yapılan yan görevler mevcut. Ayrıca bu yan görevleri seviye sınırından dolayı da yapmak zorunda kalıyorsunuz, bu da bir yerden sonra sinir bozucu olmaya başlıyor. Diyaloglarda çok uzun tutulmuş oyunun 1-2 saati hoş olsa da bir yerden sonra bu diyalogların hepsini geçmeye başlıyorsunuz. Birde günümüzde neredeyse her oyunda görülen optimizasyon sıkıntısı bu oyunda da mevcut. Özellikle açık dünyaya çıktığınızda oyunda donmalar, FPS düşüşleri çok fazla görülüyor.

Tartışılan oynanış süresi ve Deluxe Edition içerikleri

Hogwarts Legacy 30 ile 50 saat arasında bir oynanış süresi sunuyor, bana bu oynanış süresi şahsen yeterli geldi. Ama Hogwarts dünyasında daha fazla zaman geçirmek isteyen oyuncular için bu süre biraz yetersiz gelebilir. Yine de bütün yan görevleri yaparak ve çevrede ki her şey ile etkileşime girerek bu süreyi uzatabilirsiniz.

Hogwarts Legacy’nin fiyatına gelirsek Steam içerisinde 700 TL, PS Store ve Xbox içerisinde 900 TL’ye bulunuyor. Bu fiyatlara 100TL ekleyerek Deluxe Edition tercih edebilirsiniz. Bana Hogwarts Legacy’nin fiyatı en azından PC için uygun geldi. Oyunların 1500 TL bandında çıkmaya başladığı bu dönemde 700TL sizi 30-40 saat götürecek bir oyun için yeterli geldi.

Deluxe Edition alarak;

 • Thestral Bineği
 • Karanlık Sanatlar Savaş Arenası
 • Karanlık Sanatlar Kozmetik Seti
 • Karanlık Sanatlar Garnizon Şapkası

gibi ekstra kozmetikleri elde edebilirsiniz.


Değerlendirme

Hogwarts Legacy, bazı eksikleri dışında hoş klasik bir açık dünya oyunu ve bu zamana kadar çıkan Hogwarts’ı en kapsamlı ve en güzel şekilde ele alan bir oyun olmuş. Harry Potter hayranlarına ve Harry Potter evreninin içine girmek isteyen herkes için bu oyunu öneriyorum. Harry Potter evrenine uzak kişiler için ise için bu oyun sıradan bir açık dünya gibi gelecektir. Yine de atmosferi ve keyifli oynanışından dolayı bu evrene uzak oyuncularında Hogwarts Legacy’e bir şans vermesini öneriyorum.


product-image

Hogwarts Legacy

7.8

Hogwarts Legacy ile 1800'lerde Hogwarts'ı deneyimleyin, karanlık büyücülerle savaşın ve büyücülük dünyasının kaderini belirleyin!

OLUMLU YANLARI
 • Sizi Hogwarts dünyası içerisinde hissettiren muazzam atmosfer.
 • Eğlenceli oynanış.
 • Çeşitlilik barındıran yetenek ağacı.
 • Oda dekor etmek gibi çeşitli tatlı etkinlikler.
 • Canlı bir açık dünya.
OLUMSUZ YANLARI
 • Optimizasyon sıkıntısı.
 • Gereksiz uzun diyaloglar.
 • Yapmaya zorunlu tutulan sıkıcı yan görevler.
Ege Muslu
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up