İnceleme

Green Hell

0

Green Hell, Creepy Jar tarafından hem geliştirilip hem de yayınlanmış hayatta kalma oyunu olarak
5 Eyl 2019’da piyasaya sürüldü ve geliştirilmeye de devam ediliyor. Amazon yağmur ormanlarında geçen oyunumuz içerisinde halüsinasyon, açlık, uykusuzluk, psikolojik ve fiziksel zorluklarla yüzleşmeye çalışıyoruz. Çok beklemeden incelememize geçelim.

Green Hell

Green Hell hikayesi

Amazon kabilesi olan Yabahuaca’nın günlük hayatını inceleme ve öğrenmek için Jack ve Mia uzun bir yolculuk yaparlar. Yolculuktan sonra geri döndüklerinde Jack, ‘The Spirits of Amazonia’ isminde bir kitap yazar. Kitap çoğunlukla Yabahuaca kabilesinin sosyal yaşamları, ritüelleri ve günlük hayatları hakkındadır. Fakat Jack’in kitabı bir hayal kırıklığıdır, bir sürü okuyucu kitabı sevmemiş ve Jack’i çok ağır eleştirmişlerdir.

Green Hell

Aradan 3 yıl geçer, Jack ve Mia tekrardan yağmur ormanlarına, Yabahuaca köyüne geri dönerler. Mia tek başına yerlilerin yanına gider fakat bazı şeyler yolunda gitmez. Mia, Jack’i gece yarısı telsizden arayıp ona ihtiyacı olduğunu söyler ve ana karakterimiz çadırını terk edip kabilenin yanına gider. Yerli halk Jack’i hoş karşılamaz ve onu kovalamaya başlarlar. Jack bir uçurumdan düşer ve bayılır. Hikayemiz böyle başlıyor.

Açık dünya

Green Hell’in açık dünyasının içerisi ilk başlarda çok dolu hissettiriyor. Fakat bir yerden sonra çoğu hayatta kalma oyununda olduğu gibi kendisini tekrar etmeye veya bazı konularda gerektiğinden fazla efor harcamanızı istiyor.

Örnek vermemiz gerekirse oyunun başlarında ateş yakmak gerçekten eziyet! Su ihtiyacınızı karşılamakta aynı şekilde! Fakat bir süre sonra gerekli eşyaları buluyorsunuz ve çoğu amelelik diyebileceğimiz şeyden kurtuluyoruz.

Green Hell

Açık dünya bir sürü tehlikelerle dolu, jaguarlar, örümcekler, akrepler, karıncalar ve tabii ki yerliler. Ateş yaktığınızda etraftaki yerlilerin dikkatini çekiyorsunuz ve yerliler bazı zamanlarda asap bozucu olabiliyor. En kötüsü de ekranınıza dürtülerek öldürüldünüz yazısı çıkması.

Hayatta kalma

Green Hell diğer yapımlara nazaran hayatta kalma konusuna daha fazla eğilmiş! Nehirden su mu içtin? Hop! Parazit kaptın! Islak yerlerden mi geçiyorsun? Hop Sülükler tarafından saldırıya uğradın! Karanlık bir mağaranın içine mi girdin? Bu seferde akrep tarafından ısırıldın ve zehirlendin! Yada yüksek hoplayıp düştün mü? Hemen bir şeyler yapman lazım! Ne yapacaksın?

Green Hell

Oyun içerisinde kollarımız ve bacaklarımızın ayrıldığı 4 adet uzvumuz var. Bu uzuvları her zaman kontrol etmeliyiz aksi takdirde üzerimizdeki sülükleri fark etmiyoruz ve akıl sağlığımız bozuluyor.

Yolda yürürken yılan tarafından ısırıldın mı? Hemen bir şeyler yapman lazım. Oyunda zehirlendiğin zaman bu senin kusmana yada akıl sağlığının bozulmasına neden oluyor. Evet oyunda akıl sağlığı sistemi var fakat bunun hakkında özel olarak konuşmak istiyorum.

Akıl sağlığı sistemi

Oyun içerisinde diğer hayatta kalma oyunlarında çok bulunmayan psikoloji sistemi mevcut, Olumsuz etkilerin altında isek psikolojimiz düşüyor, psikolojimiz belirli bir yerin altına düşerse hayal görmeye başlıyoruz.

Green Hell

Psikoloji sisteminin gerçekten oyuna tat kattığını söyleyebilirim, sadece açlık, susuzluk ve uykusuzluktan ziyade şimdi başa çıkmamız gerek birde psikoloji sistemi var.

Akıl sağlığınız sıfıra ulaştığında ekranınız biraz karanlıklaşıyor ve kızarıyor ve halüsinasyon görmeye başlıyoruz. Yerli halk tarafından saldırıya uğradığımızı görebiliyoruz ama korkmayın bir kere vurduktan sonra kayboluyorlar. Akıl sağlığınızı geri kazanmanın yolları ise şöyle, ateşin yanında durmak yada güzel bir uyku çekmek veya bazı yemekleri tüketmekte akıl sağlığımızı arttırabiliyor.

Crafting ( Üretim )

Green Hell’de craft yapmak için gerekli malzemeleri yan yana koymanız lazım, Bazı zamanlarda craftları tahmin etmenizde bunun cabası. Green Hell craft yaparken elinizden tutmuyor bu oyuna bir miktar renk katıyor.

Green Hell üretim ekranı

Maksimum 4 adet eşyayı birleştire biliyorsunuz. Odun ve taş’ı birleştirirseniz elinizde taş balta oluyor, odun ile küçük odunu birleştirirseniz elinizde ateş yakmanıza yarayacak bir aparat oluyor. Bu taslaklar ise not defterimize kayıt oluyor.

Bir odun ve halat ile meşale yapabiliyorsunuz bunu unutmayın çünkü vahşi doğada size saldıracak olan tek tehlike yerliler değil. Jaguarlar, yerlilerden daha büyük tehdit olabiliyor.

Türkçe dil desteği

Green Hell dil desteği olarak Türkçe dil desteği barındırıyor fakat gelelim neden incelemenin içerisinde Türkçe dil desteği olduğunun cevabına. Green Hell’de Türkçe dil desteği çok kötü. Ciddiyiz! Kesinlikle Türk olmayan birisi tarafından yapıldığını düşünüyoruz. Eğer Green Hell’i 25 dakika yazım yanlışı olmadan oynarsanız oyunu kaybediyorsunuz.

Green Hell Türkçe çevirisi

Oyun içerisinde çok fazla yazım yanlışları ile karşılaşıyorsunuz ama sorun sadece yazım yanlışları değil. Yanlış çeviri veya çevirmeme sorunları da mevcut. Oyunu oynarken karakteriniz konuştuğunda bazen diyalog kutucu çıkıyor ama içerisi bomboş.

Green Hell Türkçe çevirisi

Bizim tavsiyemiz eğer İngilizce’niz yeterli ise oyunu İngilizce oynamanız. Fakat İngilizce’niz yeteri kadar iyi değilse o zaman bunlara aldırış etmemeye çalışmanız en büyük tavsiyemiz.

Değerlendirme

Alınır mı sorusunun cevabı biraz karışık, eğer hayatta kalma türündeki oyunlar ilginizi çekiyorsa ve çok kafa yormadan bir oyun oynamak istiyorum diyorsanız yine de 235 TL vermenizi tavsiye etmiyoruz. Eğer siz Green Hell’den şu ana kadar hoşlandıysanız ve şans vermek istiyorum diyorsanız indirim dönemlerine göz atmanızda fayda var. Oyunun fiyatı 164,50 TL’ye kadar düşebiliyor.


product-image

6.3

Olumlu Yönleri
  • Ayrıntılı hayatta kalma mekanikleri
  • Akıl sağlığı
  • Ortalama hikayesi
Olumsuz Yönleri
  • Kötü çeviri
  • Çok hızlı tekrara bağlıyor
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Login/Sign up