İnceleme

Gord

0

Slav folklorundan ilham alan tek oyunculu, karanlık fantezi gerçek zamanlı strateji ve koloni yönetimi oyunu Gord, mekanik anlamında yeni denemeler yapsa da klasik gerçek zamanlı strateji deneyimini yakalayamamış bir yapım olarak karşımıza çıktı. İşte iyisi ve kötüsüyle Gord!

Gord

The Witcher’ın da sanat yapımcılığını üstlenen Stan Just’ın kurduğu Covenant, strateji ve koloni yönetimine farklı bir bakış sunsa da gerçek zamanlı strateji deneyimini ıskalamış bir yapımla karşımıza çıktı.

Team17 yayımcılığında PlayStation 5, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows platformlarına gelen Gord, etkileyici grafikleri ve The Witcher dünyasından tanıdığımız karanlık fantezi dünyasıyla dikkat çekti.

Tanıdık hikaye…

Koloni yönetimi ve gerçek zamanlı strateji oyunlarında senaryo ve hikayeler ikinci planda kalmaya mahkumdur. Açıkçası rakiplerle mücadele ve bu doğrultuda stratejik hamleler yapıp oyunu bitirmek en büyük arzum. Gord’da iki mod yer alıyor (Campaign ve Custom Scenario). Kampanya ile oyunun hikayesine yolculuk ediyoruz. Hikayenin yanında da ister kendinizin şartlarını belirleyeceği isterseniz de hazır senaryolarla mücadeleye başlıyorsunuz.

Oyundaki temel yapı bu şekilde. Gelelim hikayeye… Oyuna Calanth Kralı’nın kâhyası rolünü üstleniyoruz.

Gord

Kralın ordusunun önündeki keşif grubu olarak bataklıklarla ve çeşitli ‘canavarlarla’ dolu bir bölgede güvenli hat oluşturmaya çalışıyoruz. Elbette bu hattı kurmak için yerleşim kuracağız. Buna da ‘Gord’ diyoruz. Bu oldukça küçük, karargah diyeceğim. Köy demeye dilim varmıyor… Bu karargahın yanında daha küçük (Outpost) alanlar da kurabiliyoruz. Bu bölgeler dışına binalarımızı kuramıyoruz.

Hikayede kurbağaya benzeyen Elçi, kabilenin Yaşlısı ve Lynx adındaki bir cadıya eşlik ediyoruz. Bölge ne kadar kasvetli olsa da zenginlikler ilgimizi çekiyor. Kampanya bölüm bölüm devam ederken bizler de arazilerin tehlikelerinden kurtulması için mücadele ediyoruz. Elbette gizem dolu bir macera bu…

Gord

Gord’u kurma zamanı!

Şimdi Gord’u kurma zamanı. Halkımız için güvenli bir bölge için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Gord, Orta Çağda Slavlar tarafından sıklıkla kullanılan tahkimatlı yerleşim yerine verilen isim. Bizde önce üç seviyeden oluşan ve ilki tahta olan yerleşim için kazmayı vuruyoruz.

Zevkinize göre ilk yerleşim sınırlarını tahta surlarla belirliyoruz. Oyunun başta savunma ihtiyacını gözetmesi atmosfer ve oynanış açısından güçlü bir his veriyor.

Yerleşim içini doldurduktan sonra diğer karakollara da farklı binalar yerleştiriyoruz. Ancak ortalama on kişilik bir grupla hem kaynak toplayıp hem de askere alma işleri yapmak, oyunu zorlayan bir unsur olmuş. Oduna, kamışa, ava adam yönlendirdikten sonra diğer işler için uzun uzun düşünüyorsunuz.

Gord

Koloni yönetimi sistemi olarak karakterler ve duygular verilmeye çalışılsa da çok da başarılı olduklarını söyleyemem. Yakın zamanda incelediğim Stranded: Alien Dawn bu konuda gerçekten büyük bir başarı sergiledi. Gord’da var ama yok gibi bir izlenim sunan mekanikler zayıf geldi. Karakterlerin korkması ile gelişen akıl sağlığı temel mekaniklerden biri ancak bu etki de tam olarak verilememiş gibi duruyor.

Oyun atmosferi, yeni nesil grafikler ile etkileyici görünüyor. Yine ses tasarımı bunu destekliyor. Ancak kasvetli ortam, kendini tekrar eden kaynak topla, inşa et ve savaş döngüsünde çekilemez kılıyor. Elbette bu oldukça kişisel bir izlenim.

Son dönemlerde hayatta kalma oyunlarında sıklıkla gördüğümüz karar mekanizması ise oldukça sönük. Verdiğimiz kararların oyuna temelde vurgulayıcı bir yanı yok.

Değerlendirme

Koloni ve kaynak yönetimi oyunlarına hakim biri Gord için çok da iyi şeyler söylemeyecektir. Aynı şey gerçek zamanlı bir strateji oyunu olarak değerlendirmeye geldiğinde de geçerli… Gord, yeni mekaniklerle bir pencere açsa da bunu tam başaramamış bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun, Türkçe dil desteğinin olmayışı ve 599 TL’lik fiyatıyla Türk oyuncuların mesafeli kalmasına sebep oldu. Son olarak The Chronicle bölümünden de bahsetmekte fayda var. Oyuna ayrı bir derinlik katan bu bölüm keşfetmeyi ve hikayenin izini sürmeyi seven oyuncular için özel olarak tasarlanmış. Ana menüye de yerleştirilen bu kısım ile haritalardaki keşifler ve bilgiler yer alacak.

Gord, uzun zamandır beklediğim ancak istediğimi bulamadığım bir oyun oldu. Elbette arkasındaki güçlü isimlerle toparlanma ihtimaline kapıları kapatmıyorum. Ancak çok yüzeysel bir oyunla karşılaştığımı söyleyebilirim.


product-image

Gord

6

Olumlu Yanları
  • Hikaye anlatımı.
  • Grafikler ve ses tasarımı.
  • Akıl sağlığı mekaniği. Düşünce iyi ama...
Olumsuz Yanları
  • Savaş taktiği mekaniğinin olmaması.
  • Karar mekanizması ise oldukça sönük
  • Şehir kurma ve kaynak yönetim mekanikleri.
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up