İnceleme

Disco Elysium

0

Disco Elsyum, hafızasını kaybetmiş bir dedektif, bir yandan çözüme ulaşması gereken bir cinayet hikayesiyle karşımıza çıktı. Hem sadelik hem de ihtişam içeren oyun sizi başka bir dünyanın derinliklerine sürükleyebilir mi? Karmaşık bir hikâye, ilginç karakterler ve benzersiz bir atmosfer sizi içine çekiyor mu? Eğer bu soruların cevabı evetse, o zaman Disco Elysium tam da aradığınız deneyimi sunabilir.

Disco Elysium

Disco Elysium‘un belki hiçbir geçmişi yok ama ilerleyen zamanlarda muhakkak kült oyunlar arasında yerini alacak. Disco Elysium, ZA/UM tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir rol yapma oyunu. 2019 yılında piyasaya çıkan oyun hem PC, PlayStation ve Xbox platformuna çıkışını gerçekleştirdi.

Bir dedektif olmak!

Disco Elysium, oyunculara büyüleyici bir şehir olan Revachol’de geçen bir cinayeti çözmekle görevlendirilen bir dedektifi kontrol etme fırsatı veriyor. Oyuna başladığımızda hiç bir şey bilmiyoruz. Geceden kalma birisiyiz, kendimizi bile tanımıyoruz. Yarı çıplak bir şekilde otel odasında uyanıyoruz. Çevremizle etkileşime girerek dün gece yaşananları ve neden orada olduğumuzu hatırlamaya çalışıyoruz. Bir hastalığımız var, bu hastalık yüzünden hafızamızı kaybediyoruz, amacımız hem bu cinayeti çözmek hem hafızamızı geri getirmek.

Revachol, retro-fütüristik bir dünya tasarımı ile büyüleyici bir şehir. Sokaklarında dolaşırken, her köşede yeni bir sürpriz keşfedeceksiniz. Oyunda karakterinizin geçmişi ve motivasyonları da çözülmesi gereken gizemler arasına dâhil oluyor, bu da oyununun derinliğini artırıyor.

Alternatifsiz bir rol yapma deneyimi

Disco Elysium, geleneksel rol yapma oyunlarından farklı bir oynanış sunar. Oyunun temelini, karakterinizin diğer kişilerle yaptığı diyaloglar ve bu diyalogların getirdiği kararlar oluşturur. Her diyalog, karakterinizin farklı yönlerini etkileyebilir ve hikâye üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir. Karakterinizin becerilerini ve kişiliğini dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Hangi tür bir dedektif olacağınıza, ne tür bir dil kullanacağınıza ve nasıl bir ilişki kuracağınıza karar verme özgürlüğü size aittir.

Oyundaki seçimleriniz, sadece hikayenin akışını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda karakterinizin iç dünyasını da şekillendirir. Kararlarınız, karakterinizin düşünce yapısını ve duygusal durumunu etkileyebilir. Bu nedenle, her seçim bir sonraki adımlarınızı etkileyen önemli bir rol oynar. Daha iyi karizma, daha iyi kas gücü gibi… bu özellik seçme ekranı çok anlaşılır olmuş. Örnek verecek olursak; kas gücüne düşük puan verirsek ayakta durmakta bile zorlanabilirsiniz yada zeka düşük kalırsa ışık açma konusunda zorluk yasabilirsiniz.

Oynanışa baktığımızda “point and click” türünde bir oyun. Faremizle, etkileşime gidebileceğimiz yerlere tıklıyoruz ve olaylar gerçekleşiyor. Oyundaki en önemli mekaniklerden biri de iç sesinizi dinlemektir. Bu iç ses, karakterinizin iç düşüncelerini ve şüphelerini yansıtır. Oyunun akışını ve karakter gelişimini şekillendiren bir unsur.

Grafikler eşsiz! Bu sanat tarzını seviyorum

Grafikler pastel tonlarda. Peki, bu tarz kötü mü? Kesikle çok iyi, hatta oyunun havasına hava katmış, oynanış ile bütünleşmiş. Görsel tasarım ve sanat tarzı açısından özel bir yere sahiptir. Oyundaki el çizimi görseller ve karakter tasarımları, sizi derinlemesine bir dünyaya taşır. Her sahne, özenle tasarlanmış ve atmosferin bir parçası haline getirilmiştir. Revachol’un sokaklarını dolaşırken, bu atmosfer sizi içine çeker.

Her karakter için özel seslendirme!

Oyunun müziği ve ses efektleri de olağanüstü. Bu, oyunun atmosferini daha da güçlendirmekte. Müzik, şehirdeki her anın ruhunu yakalamak için özenle seçilmiş. Her karakterin hatta iç sesimizin bile seslendirmeleri olağan üstü başarılı.

Değerlendirme

Toparlamak gerekirse. Modern rol yapma oyunları arasında çıtayı yükselten bir başyapıt. Derinlemesine hikayesi, karakter gelişimi, atmosferi ve sanat tarzıyla mükemmel bir oyun, Oyunda aldığınız her karar, hikayeyi ve karakterinizi şekillendirir ve bu nedenle her oynama deneyimi benzersiz.

RPG severlerin veya ilk defa RPG oynayacakların hiç kaçırmaması gereken bir oyun. Ve oyun resmi anlamda Türkçe. Fakat iyi bir RPG oyuncusu iseniz tüm bildiklerinizi kenara bırakıp öyle oyuna girmeniz lazım. Oyun belki de farklı RPG anlamında türünün tek örneği.


product-image

Disco Elysium

8.5

Disco Elysium'un belki hiçbir geçmişi yok ama ilerleyen zamanlarda muhakkak kült oyunlar arasında yerini alacak.

Olumlu Yönleri
 • Türkçe dil desteği.
 • Müthiş atmosfer.
 • İçine çeken bir hikâye.
 • Benzeri olmayan bir rol yapma deneyimi.
Olumsuz Yönleri
 • Çok uzun diyaloglar. Bazen sıkıcı gelebilir.
Mert Kaşdemir
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü
  Temmuz 2024
  P S Ç P C C P
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
  Login/Sign up