İncelemeOG

Deliver Us Mars

0

Ayda başlayan macera Mars’ta devam ediyor. Deliver Us Mars, hikaye odaklı tek oyunculu oyunları beğenen herkes için çıkmaya değer bir yolculuk… İncelememizde oyunun öne çıkan özelliklerine ve temel mekaniklerine göz atıyoruz.

Deliver Us Mars

2018 yapımı Deliver Us the Moon’un devam oyunu Deliver Us Mars, 2 Şubat 2023’te PlayStation 5, Xbox One, PlayStation 4, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows platformlarına geldi. Hoofddorp merkezli Hollandalı video oyun stüdyosu KeokeN Interactive tarafından geliştirilen ve  Frontier Foundry tarafından da yayımlanan aksiyon ve atmosferik bir bilim kurgu macera oyunu Deliver Us Mars’ı öne çıkan özellikleriyle inceliyoruz.

Deliver Us Mars hikayesi

Deliver Us The Moon’un devam oyunu olan Deliver Us Mars, Outward’ın baş bilim adamı Isaac Johanson’ın kızı olan Kathy Johanson ile başlıyor. Oyuncular, babası Isaac tarafından, çocukluğundan beri astronot olmak için sıkı bir şekilde eğitilmiş Kathy’nin kontrolünü ele alıyor.

Kathy, uzaya uçmanın hayaliyle büyür ve babasının ona Ay’ı göstermesini sabırsızlıkla bekler. Oyun, küçük Kathy’nin, ablasıyla beraber dalış yapmaya gitmesi ile başlar. Dramatik sahneler devam eder ve oyun birkaç yıl ileri sarar: Kathy artık bir yetişkin ve WSA’daki en genç astronottur…

Deliver Us Mars

Deliver Us Mars oynanış mekanikleri

Oyun devam ederken ara sıra Kathy’nin küçüklüğüne ve eski anılarına tanıklık ediyoruz. Yapımcılar bu sayede, oyunun mekaniklerini ve kontrollerin çalışma prensiplerini de oyuncuya öğretmiş oluyor.

Ay’da yaşamak ve Dünya’nın yıkımından kaçmak için yıllar önce onu terk eden babası, görünüşe göre hayatta ve insanlığın son umudunu çalan Outward
grubunun bir parçası.

Dünya ölüyor!

Deliver Us Moon’da olduğu gibi Dünya, Deliver Us Mars’ta da ölüyor. Yıllar geçtikçe insanlık gezegeni harap etti ve kaynaklarını tüketti, bu da iklim değişikliğine, yaygın kıtlıklara ve ıssızlığa yol açtı.

İnsanlığın tek umudu, gezegenin bitki yaşamını ve atmosferini eski haline getirme gücüne sahip devasa gemiler olan Ark’lardır. Ne yazık ki bu gemiler, onları Mars’a götüren Outward adlı gizemli bir grup tarafından götürülerek insanlığı ve Dünya’yı cehennem gibi bir karmaşa içinde bırakır.

Deliver Us Mars

Kaçan bilim adamlarından birinin kızı olan ve alanında uzman bir astronot olan Kathy Johanson, imdat çağrısı alındıktan sonra Ark’lardan birini bulmak için bir arama kurtarma seferine çıkmak üzere seçilir.

Deliver Us Mars kaç saat sürüyor?

Ancak, görevi vuran felaket, Kathy ve ekibini Mars yüzeyine dağılmış halde bırakır. Ardından yalnızca Mars’ta yaşam belirtisi değil, aynı zamanda babasının kaderini ortaya çıkarabilecek bir ipucu ararken kabaca 9-10 saatlik bir yavaş tempolu bulmaca çözme, keşif ve sinematik sahne yığını biz oyuncuları bekler.

Deliver Us Mars’ta çatışma yok ancak Kathy, yüksekten düşerek veya diğer çevresel nedenler dolayısıyla ölebilir. Hikaye açısından zengin bir oyun olan Deliver Us Mars, çok sayıda konuşma ve ara sahne içeriyor.

Bu hikaye birden fazla şekilde oynanır. İlki, parçalanmış bir çocukluğun katmanlarını yavaşça soyduğunuz geriye bakış sekanslarıdır. Diğeri ise çoğunlukla Kathy’nin, Mars’ta babasına ve kızıl gezegende sürdürülebilir kaynaklar aramaya giden ekibin geri kalanına olanların gizemini çözmeye çalıştığı anlardır.

Oyunun ilk üç saatinde Isaac’in üç Ark’ı, yani Dünya’yı tüm yaşamı yok eden ekolojik felaketten Mars’a götürmek için kurtarabilecek son derece ileri teknolojiyle donatılmış üç büyük gemiyi, nasıl çaldığını öğreniyoruz. Oyunun geri kalanında, bize eşlik edecek diğer karakterleri tanıyoruz ve tüm ana sistemlerle tanışıyoruz.

Deliver Us Mars

Kathy bir savaşçı değil ve savaşmıyor. Metal nesneleri kesebileceği bir bilek lazeri ile donatılmıştır ve tırmanmak için iki buz baltası taşır. Sistemin kendisi, tırmanışı türdeki diğer oyunlardan daha “fiziksel” hale getirmek için tasarlandı ve oyuncuya Kathy’nin en iyi tutuşları bulmak için teker teker hareket ettirilebilen ve her iki kolunun da kontrolünü veriyor.

Kapıları açmak için belirli şekillerde yerleştirilmesi gereken enerji ışınlarını içeren çok sayıda bulmaca var. The Talos Principle oyununu oynadıysanız bu tip bulmacalar çok da yabancı gelmeyecektir.

Deliver Us Mars

Teknik yönler: Görünüm ve ses

Görünüm, çoğu oyuncunun sorun yaşayacağı tek alan olabilir çünkü oyunda sahneler olağanüstü görünürken karakter modelleri pek uğraşılmış görünmüyor. Yüz animasyonları neredeyse yok ve diyaloglarda verilmesi gereken duyguları yansıtamıyor. Oyunda eksiklik hissettiğim neredeyse tek nokta, görsellikti.

Oyunun müziği ise tek kelimeyle büyüleyici. Deliver Us Mars, mükemmel ortam sesleriyle dolu ve oyuna adeta kişilik kazandıran besteci Sander Van Zanten’in şarkılarıyla süslenmiş.

Değerlendirme

Kathy’nin terk etmeye can attığı bir ana gezegen, uzaktaki babası tarafından son derece elverişsiz olan Mars’ta inşa edilen yeni bir ev ve bir daha asla geri dönemeyeceği ev, çocukluğundan kalan ve ona işkence eden hatıralar… Hikaye odaklı tek oyunculu oyunları beğenen herkes için bu oyun, çıkmaya değer bir yolculuktur.

Deliver Us Mars

product-image

Deliver Us Mars

8

Yıllar geçtikçe insanlık gezegeni harap etti, Dünya ölüyor!

Olumlu Yönleri
  • Hikaye, oyuncuyu kendine çekiyor.
  • Ana karakter cana yakın.
  • Oyunun manzaraları muhteşem.
  • Uzay!
Olumsuz Yönleri
  • Oldukça yavaş tempolu.
  • Oyundaki mücadeleler bazen tekrarlıyor.
Ülkü Kadem Akın
Oyun Günlüğü'nde İnceleme Editörü. Kedileri ve yoğurtlu cipsi sever.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up