İncelemeOG

Dead Island 2

0

10 yıllık uzun bekleyişin ardından Dead Island 2 sonunda biz oyun severlerle buluştu. Dambuster Studios tarafından geliştirilen ve Deep Silver tarafından yayınlanan 2023 aksiyon rol yapma oyunu Dead Island 2, çok sayıda sansasyonel olaya imza attı. Acaba birinci oyunları olan Dead Island’ı geride bırakabilecek mi? Sizi hiç bekletmeden incelememize geçelim.

Dead Island 2

Aslında bakarsak, Dead Island 2‘nin duyurulduğu tarihi 2012 yılına kadar götürmek mümkün. O zamanlar oyun geliştiricisi olan Yager Development, Dead Island 2 için iş başvurusu açmıştı. 2014 yılında ise resmi olarak oyunlarını duyurdular. Dead Island hayranları olarak, tutkulu bir şekilde bu oyunun çıkmasını bekledik. Ancak Dead Island 2 asla çıkmamak için ant içmişti. Fakat sonunda, 21 Nisan 2023 tarihinde Dead Island bizlerle buluştu ve Dead Island 2 satış rakamları ise gayet güzel gözüküyor.

Dead Island 2

Dead Island 2’de iyi ve kötü yönler var. Bunları karşılaştırarak sonucunda iyi bir oyun ortaya çıkıyor. Peki, ne kadar iyi? İlk oyunu geçebildi mi? Alınmaya değer mi? Bu soruların cevabını incelememiz sonucunda umarım bulabileceksiniz. Şimdi hikayeye geçelim, hikaye içerisinde ki kara mizah çok hoşunuza gidecek.

Dead Island 2 hikayesi

Ana karakterimizi seçtikten sonra düşmüş uçağın içerisinde uyanırız. Oyun bize ilk yardım kiti ve sağ kalanları bulmamız gerektiğini söyler. Bir süre ilerledikten sonra ünlü sanatçı Emma Jaunt ile karşılaşırız. Emma kolumuza adresini yazar ve oradan kaçar. Bu sırada ana karakterimiz birisine yardım etmeye çalışırken ısırılır ve enfekte olur. Aklına gelen ilk isim olan Emma’nın yanına gitmeye çalışır. Aradan saatler geçer ve ana karakterimiz enfekte olmaz…

Dead Island 2

Karakterimiz kendisinin dönüşmediğini öğrendiğinde ise kendisinin bu zombilerle dolu şehirden kaçmasını sağlayacak şeyin ne olduğunu anlar. Bir düzine olaydan sonra ana karakterimiz bir radyo aracılığıyla şehir dışındaki yetkililerle konuşur. Yetkililer ona kanının özel olduğunu ve aşıyı yapmak için ona ihtiyaçları olduğunu söylerler. Böylece hikayemiz başlar.

Parçala parçala oyna!

Dead Island 2’nin en sevdiğim yerlerinden birine geldik: Oynanış. Dead Island 2’nin parçalanma efektleri harika olmuş! Vurduğunuz yerin parçalandığını görmek gerçekten çok güzel hissettiriyor.

Elinizdeki sopa ile zombilerin çenesine vurduktan sonra çenesinin sarkması, kafasına vurduğunuzda gözünün çıkması gibi detaylar çok hoş olmuş. Kendimi zombi dövmek için fırsat kollarken buldum.

Şimdi Dead Island 2’nin oynanışının en kötü yanına geldik, bloklama mekaniği. Oyunda neredeyse her şeyi bloklamayı öğreniyorsunuz ve oyun başında verilen bir özellik sayesinde blokladığınızda canınız yenileniyor. Ancak oyunun belirli bir noktasından sonra tamamen ölümsüz hale geliyorsunuz ve her şeyi öldürerek ilerleyebiliyorsunuz. Bloklayarak düşmanlarınızın duruşunu kırabiliyor ve bitirici hareket yapabiliyorsunuz; her silahın farklı bir bitirişi olması ise iyi bir detay. Ayrıca gerçekten silah çeşitliliği çok fazla ve harika olmuş, kendimi hep silah değiştirirken buldum. Ancak bitirici hareket sayısı gerçekten az, oyun içerisinde çok fazla silah olabilir fakat her silah için sadece birkaç farklı bitirici hareket seçeneği Dead Island 2 dezavantaj olmuş.

Bir diğer eksik yanı ise oynanış süresi. Dead Island 2 ortalama 15 saat süren bir yapım olmasına rağmen, yan görevler ve ana hikaye görevlerini tamamlamaya çalıştığınızda oyunun süresi 22 saat civarında olabiliyor. Fakat 429 TL gibi bir fiyat etiketiyle oynanış süresinin biraz kısa kaldığı hissine kapılmak mümkün. Oynadıkça, aynı şeyleri tekrar ettiğinizi düşünebilirsiniz.

Görevler ve açık dünya

Aslında konuşmak gerekirse, Dead Island 2’nin en zayıf yanlarından biri yan görevleri. Yan görevleri yapmak gerçekten keyifli değil ve birkaç tane görevi dışarıda bırakıyorum tabii ki. Üzerine dar bir koridor gibi tasarlanmış şehir gelince, oyunun ilk kısımları çok sıkıcı oluyor.

Fakat ne derler bilirsiniz? Kötü bir açık dünyadansa yarı açık dünya daha iyidir.

Dead Island 2’nin içerisinde toplam 24 ana görev ve 33 yan görev yer alıyor. Ancak görev sayısının azlığı, oyun süresini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri. Ana hikayesi biraz ilgi çekici olsa da, yan görevler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Yarı açık dünya olan bir oyuna gerçekten sorunlu bir kısım olmuş.

Dead Island 2’nin açık dünyası bölümlerden oluşuyor, tam açık dünya demek yanıltıcı olabilir. Oyunda bölgeden bölgeye geçiş yapıyorsunuz ve genellikle koridor tarzı mekanlarda savaşma durumu ile karşılaşıyorsunuz. Bu, Hollywood’un özgür ve açık dünyası yerine kapalı bir arka sokakta oynamak gibi hissettirebiliyor ve oyuncunun motivasyonunu birazcık düşürebiliyor.

Yetenekler önemli mi?

Ne yazık ki, Dead Island 2’nin yetenekleri oldukça sınırlı ve çoğunlukla düz ve pasif bir yapıya sahip, bu da oyunun ilerleyen kısımlarında sıkıcı bir deneyim sunabiliyor.

Örnek vermek gerekirse, düşmanlardan gelen saldırıyı blokladığınız zaman küçük bir hasar artışı kazanırsınız, düşmanlardan gelen saldırılardan kaçındığınız zaman canınız yenilenir vb.

Yetenek kullanımı daha önemli olabilirdi!

Dead Island 2

Dead Island 2 grafikler

Dead Island 2’nin en zayıf yönlerinden biri, çizim mesafesi konusunda yaşadığı sıkıntılar. Oyunun grafikleri günümüz standartlarına göre biraz geride kalıyor ve NPC’lerin yüz animasyonları ve karakter animasyonları biraz eski hissettiriyor. Bu da oyunun atmosferini ve gerçekçiliğini etkileyerek deneyimi olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Dead Island 2

Kaplamaların animasyonları da eskimiş hissi veriyor. Ancak unutmamalıyız ki bu oyunun geliştirilmesi 2014 yılına kadar uzanıyor. Birkaç kaplama hatasından başka hiçbir sorunla karşılaşmadım, benim için gayet stabil bir oyun deneyimi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

7/24 Rock ve müzikler!

Bazen görev temalı harika müzikler olabiliyor fakat onun dışında müzikleri biraz zayıf kalmış diyebilirim, ortam sesleri ise aynı şekilde ortalama seviyede kalmış. Genellikle şehrin ölü sessizliği veya çılgın Rock yıldızlarının evlerinden gelen 7/24 Rock müziğini duyuyorsunuz. Diyeceğim tek şey galiba bütün Rock yıldızlarının playlistleri aynı.

Dead Island 2

Değerlendirme

Geldik en ama en önemli kısma, Dead Island 2 oyunu 429 TL eder mi? Alalım mı? 429 TL günümüz fiyatına göre gayet uygun diyebilirim, ama benim tavsiyem yüzde 20 bir indirim beklemeniz. Oynanış süresinin kısalığı ve çok hızlı tekrara düşmesi birazcık oyuncuyu soğutuyor.

Benim gibi Dead Island 1 hayranıysanız almanızı tavsiye ederim, tıpkı eski günlerdeki gibi düşünemeden zombileri öldürebildiğiniz bir oyun. Kısacası zevkle oynayabilirsiniz!


product-image

Dead Island 2

7.5

Olumlu yanları
  • Kara mizah öğeleri
  • Parçalanma efektleri
  • Silah çeşitliliği
Olumsuz yanları
  • Çizim mesafesinin kısalığı
  • Çok hızlı tekrara düşmesi
Can Çiftci
Oyun Günlüğü İnceleme Editörü - Hayatım boyunca oyun dünyasına büyük ilgi duydum. Oyun dünyasındaki gelişmeleri tutkulu bir şekilde takip etmeye çalışıyorum.

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verification: 40e3d344c376c469
Login/Sign up