İncelemeZ - OG

Company of Heroes 3

2

Akdeniz sahilleri, üzüm bağları ve barut kokusu… Company of Heroes serisi Company of Heroes 3 ile güçlü bir geri dönüş yaptı. Seri gücünü kaybetmeden büyük yenilikler katarak devam ediyor. Gelin şimdi bu yeni oyuna ve gelen ‘büyük’ yeniliklere göz atalım.

Company of Heroes 3

Relic Entertainment tarafından geliştirilen Sega tarafından da yayımlanan gerçek zamanlı strateji serisi Company of Heroes’in yeni oyunu Company of Heroes 3, Türkçe dil desteğiyle 23 Şubat 2023’de PC platformuna geldi. Oyunun konsol sürümü ise duyuruldu ve henüz bir çıkış tarihi verilmedi.

2. Dünya Savaşı’nın güney cephesine odaklanan serinin yeni oyununda Wehrmacht – Alman, ABD, İngiliz ve Alman Afrika Kolordusu tek ve çok oyunculu oyunda yer alıyor. Hikaye kısmı ise lansmanda İtalyan Dinamik Harekatı ve Kuzey Afrika Operasyonu ile başladı. İtalyan Dinamik Harekatı ile oyuna tur tabanlı yeni bir strateji deneyimi sunulmuş durumda.

Company of Heroes 3, serinin gücünü arkasına alarak yeni nesil bir oyun deneyimi sunuyor. Bu incelememizde oyunun temel dinamiklerine ve seriye neler kattığına bakacağız.

CoH 3 ile güney cephesine gidiyoruz!

2. Dünya Savaşı’nın en kanlı cephelerinden biri de kuşkusuz güney cephesi oldu. Kuzey Afrika’da ve İtalya’da Nazi Almanya’sının işgali çok sürmedi. Yerel halkın desteği ve Ana Müttefik kuvvetlerle süpürme harekatları gerçekleştirildi.

Company of Heroes 3

Adolf Hitler ve Benito Mussolini’nin tarih olduğu savaşların yaşandığı dönemde geçen CoH3 hikayesi yerel halkın gözünden aktarılıyor. İtalyan Dinamik Harekatı’nda Sicilya’dan başlayarak Roma üzerine bir harekat gerçekleştiriyoruz. Spoiler vermeden kısaca bu bölümü geçmek istiyorum. Aktaracaklarım yeni oyuna ne gibi yenilikler kattığı üzerine olacak.

Alt tarafta detaylarına yer vereceğim bu görev oldukça iyi olmuş diyebilirim. Bir cesaret Uzman seviyede oyuna başladım ve devam ediyorum. Henüz bitmiş değil, ancak vakit oldukça bakmak istediklerimin ilk sırasında!

Kuzey Afrika Harekatı’nda ise Alman Afrika Kolordusu’nu yönetiyoruz. Bu bölümdeki hikaye 2. Dünya Savaşı’nda Mısır ve Libya’da yaşanan olaylardan ilham alınarak kurgulanmış.

Savaşın Bingazi’deki Yahudi halk da dahil olmak üzere yerli halk üzerindeki etkisini yansıtmak istemişler.

Bu bölümdeki görev sistemi ise klasik CoH deneyimi sunuyor. Belli hedeflere gerçek zamanlı olarak müdahale ediyoruz ve ele geçirmeye çalışıyoruz.

CoH3 ile tur tabanlı strateji deneyimi!

İtalya Seferi’ndeki tur tabanlı o Total War oyunlarından aşina olduğumuz mekaniği ilk gördüğümde beni çok şaşırttığını söylemeliyim. Bu seride bir devrim oldu. Strateji oyuncularının beğendiğini söyleyebiliriz. Sefer haritasının yapısı ana oyun haricinde bir görev altında farklı mekaniklerle güzel bir şekilde yedirilerek verilmiş.

Company of Heroes 3

Birliklerin kontrolü, kaynak yönetimi ve haritayla etkileşim çok iyi olmuş. Ancak size tercihler sunsa da açık dünyasının sınırlı oluşu, bir burukluk hissettirdi. Tabii, bu bir görev haritası belki ilerleyen dönemlerde bu konuda farklı deneyimlerle de karşılaşabiliriz.

Company of Heroes 3 serinin gücünü arkasına aldı!

Company of Heroes ilk oyunuyla strateji oyuncuları arasında özel bir yer edinmişti. 2006’da çıkan ilk oyunun ardından ise serinin ikinci oyunu Company of Heroes 2, 2013 yılında geldi. İkinci oyun grafikleriyle seride adeta devrim yaptı. Kar efektlerinin göz alıcı güzelliği ve buz mekaniklerinin yer aldığı oyun doğu cephesinde geçiyor. Rusya’nın yer aldığı ikinci oyunda görev ve hikayelerle dolu uzun yıllar geçirdik.

CoH2’yi hala oynuyoruz. Oyun hala ciddi bir aktif oyuncu kitlesine sahip.

Company of Heroes 2

Devam oyunu yapmak açıkçası hem çok riskli hem de zor. Yeni şeyler katmak ve mevcut oyuncu kitlesini korumak çok önemli. Company of Heroes 2 öyle bir seviyedeki Company of Heroes 3’e sahip olmak için ya gerçekten seriye hayransınız ya da harcayacak paranız var 🙂 O kısma geleceğim ama CoH3’ün sivrilmesi oldukça zor görünüyor. Tabii yenilenen oyun motorunun gücü, mekanikler, animasyon ve İtalya Seferi oyunu almak için sadece bir neden. Company of Heroes 3 sadık oyuncu kitlesiyle serinin gücünü arkasına alacak gibi görünüyor.

Grafikler ve animasyon ne durumda?

Age of Empires 4 ve Warhammer serilerinde kullanılan ayrıca serinin ilk oyunundan bu güne kadar geliştirilen Essence Engine, büyük bir değişime uğramış durumda. Company of Heroes 2, DirectX 11 desteğine sahip Essence Engine’in (Essence 3.0) 3. nesline sahip ilk oyun olarak piyasa sürülmüştü. CoH3’te ise motor geliştirilerek Essence 5.0 seviyesine çıkarıldı. Age of Empires 4 ise bu seviyede motoru kullanan ilk oyun oldu.

Mermilerin ve topların sekmesi, binaya hücum animasyonları gibi onlarca yeni detay sizi oyuna çekiyor.

Company of Heroes 3

Ses ve oynanış mekanikleri!

Ses konusu CoH3’ün en çok tartışılan noktalarından biri oldu. Lansman sonrası elbette gelen güncellemelerle toparlanacaktır ancak CoH2’deki o doyurucu sesle henüz karşılaşmadım. Essence 5.0 elbette kendini gösteriyor ve CoH3’te animasyon ve grafikler etkileyici bir boyuta taşınıyor.

Bu elbette oynanış mekaniklerine de yansıyor. Sega oyunu yayımlanamadan deneme sürümlerini oyuncularla paylaşmış ve oyun ertelenmişti. Bu geri dönüşlerin de büyük bir etkisiyle iyi bir oyun deneyimi sizi bekliyor olacak.

Değerlendirme

Türk oyuncular açısından değerlendirdiğimde Türkçe dil desteğiyle bizi memnun eden Sega ve Relic, yerel fiyatlandırmanın üzerindeki 800 TL’lik fiyatla hayranları üzdü. Bu fiyata alınır mı sorusuna kısaca, eğer sıkı bir hayransanız alırsınız elbette. Ancak severim ama acelesi yok derseniz indirim dönemini beklemenizi öneririm. Çok oyunculu mod, sürekli oynadığımız kısım ve sizi olağanüstü bir şey karşılamayacak. Onun için CoH2’ye sürekli atıf yaptım. Ancak İtalya Seferi ve yenilenen grafik ve mekaniklerle oyun olmuş diyebilirim.

Son olarak geliştirici ekibin aktif bir şekilde oyuna sarıldığını sosyal medya hesaplarını takip ederek görüyorum. Bu da oyun hakkında umudumu artırıyor. Sunuculardaki durumda gayet iyi. En fazla bir buçuk dakikada yeni bir oyuna katılabiliyorsunuz.

Mağaza henüz açık değil. Profil özelleştirmesi de yok. Ancak bu kısımların da zamanla geleceğine eminim. Oyuna gelecek etkinliklerle de Company of Heroes 3 uzun yıllar oynayacağımız oyunlar arasında yer alacak.


product-image

Company of Heroes 3

8.5

Olumlu Yönleri
  • Serinin devam oyunu gücünü koruyor!
  • İtalya seferi ile tur tabanlı bir oyun deneyimi.
  • Türkçe dil desteği.
  • Essence 5.0 gücü!
Olumsuz Yönleri
  • Tankların ezme mekaniği en çok aradığım özellikti! Ne yazık ki yok.
  • Yerel fiyatlandırmaya uğramayan fiyatı!
Ömer Faruk AKTAŞ
Oyun Günlüğü Kurucusu ve İçerik Direktörü - Strateji ve simülasyon oyunlarına tutkuyla bağlı. Bağımsız oyunların takibinde - Oyununuzu tanıtmak için iletişime geçmekten çekinmeyin! - Ömer is to blame for all this. You can contact us for game review and other business information.
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Login/Sign up